fbpx

Епідемія грипу 2017-2018: чи варто робити щеплення в цьому році

Після “yкoлу” ризик зaxворіти – 2%. Малюкам він потрібен двічі. Буквально в кінці цього місяця, за прогнозами фахівців, очікуються перші випадки зaxвopювання на грип. Початок масових – в грудні.

Цього разу, окрім знайомих українцям вірусів “Гонконг” і “Брісбен”, циркулювати буде “Мічиган”. Це, по-перше, новий для нас штам.

По-друге, він є “мутантом” свинячого грипу, а він лютий, так як може давати серйозні ускладнення – важкі форми запалення легенів, серозний менінгіт (стрімке ураження оболонок головного мозку) та енцефаліт (запалення в центральній нервовій системі).

Тому так важливо хоча б в грипозний сезон вести горезвісний здоровий спосіб життя – він допоможе зберегти і примножити захисні сили opганізму.

Читайте також: УКРАЇНЦІ ГОТУЮТЬСЯ ДО НОВОГО РОКУ: ЩО ВЖЕ МОЖНА КУПУВАТИ, А З ЧИМ ПОСПІШАТИ НЕ ВАРТО

Адже саме від стану імунної системи залежить розвитк постгрипозних ускладнень і ризик розболітися взагалі – якщо імунітет богатирський, то навіть таке грізне респіраторне захворювання, як грип, людина перенесе в легкій формі.

Але якщо відмінне здоров’я ви не відрізняєтеся, лікарі рекомендують зробити щеплення проти грипу: після вакцинації ймовірність захворіти на нього не перевищує 2%.

Показана щеплення і тим, у кого імунітет не ідеальний в силу об’єктивних причин – це люди, які мають будь-яке хронічне захворювання, діти (їх імунна система до 16 років тільки формується).

Літні люди (захисні сили погіршуються в силу старіння тканин) і вагітні жінки ( при “цікавому положенні” імунітет витрачає свої ресурси на ряд додаткових завдань).

Правда, користь щеплення принесе при строгому дотриманні ряду умов. Розберемося яких.

Перевірте дітей на алергію

Деякі лабораторії пропонують предвакціонний аналіз на алергію на білок курячого яйця. Мовляв, вакцини можуть його утримувати. Але сенсу в ньому для дорослих немає, впевнені наші експерти.

Якщо на куряче м’ясо або яйця у вас з’являються висипання, підвищення температури і інші реакції, то і без цього аналізу ясно, що грипозні вакцини вам протипоказані. У разі дітей, які перебувають виключно на грудному вигодовуванні, аналіз зробити можна (близько 140 грн).

Якщо у людини алергія на антибіотик (його сліди також можуть бути у вакцині), то йому про це відомо (чи “недружній”, можна дізнатися з інструкції до неї). Якщо в роду є алергіки, можна зробити алергопроби на антибіотики (стоять 1500 грн, але відразу на десять найпопулярніших, на один антибіотик не роблять).

Іммунограмма, всупереч розхожій думці, – також аналіз безглуздий. Ефективність щеплення не залежить від “сили імунітету”: завдяки вакцинації з’являються так звані навчені клітини, і вони-то і будуть відбивати атаки вірусів грипу.

2 тижні на навчання “кiлepiв” для вipycy

Захворіти на грип від щеплення неможливо: вона не містить живий вірус. А ось заразитися ним після уколу можна запросто: імунітет в цей час частину своїх ресурсів направляє на вироблення антитіл, а тому буде не таким сильним.

Збільшить ризик такого розвитку подій застуда під час вакцинації: адже, крім як на навчання клітин, імунітет віддасть ще одну порцію сил на боротьбу з агентами, що викликали застуду, і з її наслідками. Тому йдіть вакцинуватися не раніше, ніж через тиждень після одужання.

Після “укольчикa” також пожалійте сили своєї імунної системи: висипайтеся, не перевтомлюйтеся, не вживайте алкоголь. Поберегтися варто мінімум два тижні: саме стільки вашому “охоронцеві” необхідно часу на навчання “кілерів” для вірусу грипу.

І зверніть увагу: якщо ви захворієте, то, можливо, зовсім не грип – грипозну симптоматику мають багато інших респіраторні захворювання.

Малечу до 3 років прищеплюйте в два етапи

Для дітей (будь-якого віку) вибирайте субодиничних вакцину (дивіться інформацію на упаковці або в інструкції до препарату): вона містить фрагменти вірусу, а тому її “уроки” будуть не такими складними, як навчання дорослих людей іншими щепленнями.

При цьому дітвору до трьох років на вакцинацію необхідно зводити двічі, з інтервалом в чотири тижні: їм в обидва рази вводять по одній повній дозі, а два “уроку” необхідні тому, що їх імунна система не так швидко навчається контратак в силу того, що ще формується.

Якщо після щеплення виникли припухлість, почервоніння на місці уколу, слабкість і навіть підвищена температура (правда, лише до 37,5 ° С), не панікуйте – це абсолютно нормальна реакція на вакцинацію.

Але ці симптоми (у дорослих людей в тому числі) не повинні триматися більше двох днів. В іншому випадку обов’язково і швидше зверніться до терапевта, педіатра або сімейного лікаря.

Термосумка не обов’язкова, чек – так

В інструкції до щепленні проти грипу зазначено, що вона повинна зберігатися при температурі + 2-8° С. Разом з тим, поза ним вона може не втрачати своїх властивостей при температурі до +25° С протягом семи днів.

Саме з цієї причини не хвилюйтеся, що у вас немає термосумки, щоб покласти в неї куплену вакцину і з упевненістю в її якості йти на “укольчик”.

Якщо ж провізор дістає вам ампулу не з холодильника і запевняє, що: “Її тільки вчора привезли, тому не бійтеся – купуйте”, – ви від покупки повинні відмовитися: ви не знаєте, наскільки він чесний.

Поза холодильником вакцина може не втрачати властивості до семи днів.

Читайте також: ДІАБЕТ У ДИТИНИ: ВАЖЛИВІ ПОРАДИ

Обов’язково прихопіть чек на “укольчик” (ціна вакцини проти грипу в середньому становить 175 грн): сумлінний лікар (будемо сподіватися, що ваш – саме такий) може зажадати підтвердження, що щеплення, яку ви принесли без хладогена, куплена буквально сьогодні-вчора. А якщо чека не буде, він може відмовити в вакцинації, що для вас буде означати “гроші на вітер”.

Врахуйте: так як лікарські засоби в Україні не підлягають поверненню або обміну, то чек вам не знадобиться, якщо вам продали торішню вакцину: вона не зашкодить, але і не допоможе, так як вірус грипу з сезону в сезон мутує, а ефективна тільки та, що створена не раніше літа поточного року (в даному випадку – не раніше червня 2017 року).

Тому звертайте увагу на дату виробництва не просто не відходячи від каси, а до того, як провізор проведе покупку через касовий апарат.

Особистий досвід

Юлія Юлаєв, мама 9-річну дитину:

У 2015-му після щеплення ми з сином навіть не чхнули, хоча все навколо грипувала. А в минулому році після уколу син зліг з температурою 40 ° С. Видно, напередодні вакцинації його заразили в школі – мабуть, хвороба не встигла себе проявити, і щеплення ми зробили під час її інкубаційного періоду”.

Тому обов’язково робіть перед вакцинацією загальний аналіз крові: він покаже, чи не сидить в організмі якась хвopoба.

Джерело.

You cannot copy content of this page