fbpx

Карта боргів за компослуги

В середньому недоплата є у кожного восьмого жителя країни.

Українці стали більше економити на “комуналці”. Про це говорять останні дані Держслужби статистики. Експерти пояснюють це тим, що держава в травні не нарахувало субсидії через “інвентаризації” тих, хто їх отримує, як пише «Сегодня».

Тим, кому субсидія буде покладена і далі, її нарахують в платіжках за червень в подвійному розмірі, іншим доведеться платити більше. Фахівці в сфері ЖКГ прогнозують, що кількість субсідіантов значно зменшиться, перш за все через зростання мінімальної зарплати вдвічі (до 3200 грн) з січня цього року.

СКІЛЬКИ НАРАХОВУЮТЬ. Як видно з інфографіки, середня сума платіжки на одного громадянина України дорівнює 110 грн / міс. Але по регіонах суми істотно відрізняються. Наприклад, середньостатистичний киянин платить 400 грн з людини на місяць, житель Київської області – 386 грн, а житель Луганщини – 72 грн, Донецькій області – 99 грн.

Експерт ринку ЖКГ Олександр Сенченко каже, що така велика різниця пояснюється більш високим рівнем життя в столиці та столичному регіоні, зокрема великим відсотком елітного житла площею понад 100 кв. м з дорогою “комуналкою”.

А також тим, що в багатьох будинках Донбасу стоять індивідуальні котли опалення, що дозволяють платити в рази менше. Крім того, квадратних метрів на одного жителя цього регіону доводиться в 2-3 рази менше, ніж на одного жителя Києва, тому і суми за тепло і квартплату на людину нижче.

ЯК ПЛАТЯТЬ. Середній відсоток розрахунку за компослуги високий – майже 88%, тобто не платить повністю або частково тільки один споживач “зручностей цивілізації” з восьми. Але цифри по регіонах знову-таки сильно відрізняються.

Наприклад, Житомирська область, яка в минулому році була серед відстаючих (населення оплачувало лише близько 60% виставлених рахунків), зараз найкраща – не тільки розрахувалися за поточні поставки, а й погасили 17% накопичених раніше боргів.

Переплата також в Києві, Хмельницькій та Миколаївській областях. У більшості регіонів платять 85-95% населення, а подекуди і менше, наприклад, на Сумщині не платить кожен другий, тому борги за “комуналку” продовжують накопичуватися, досягнувши вже 25 млрд грн.

Директор енергопрограмм Центру світової економіки і міжнародних відносин НАН України Валентин Землянський говорить, що головна причина неплатежів – відсутність грошей у значної частини населення і неможливість оформити субсидію з формальних причин (наприклад, продав або купив протягом року квартиру, автомобіль).

Читайте також: НА УКРАЇНЦІВ ЧЕКАЄ ДОРОГЕ ОПАЛЕННЯ: ЩО ЗРОБИТИ, ЩОБ ПЛАТИТИ МЕНШЕ

За прогнозами Валентина Землянського, борги населення можуть накопичуватися і далі, що загрожує проблемами в роботі підприємств-постачальників послуг.

Виходить, що через боржників, ті українці, хто платить справно, не зможуть отримати якісних послуг – підприємства не матимуть коштів на своєчасний і якісний ремонт мереж.

Чи загрожує зростанням неплатежів і урізання кількості отримують субсидії на житлово- комунальні послуги. Про те, що їх одержувачів має поменшати, так як доходи населення зросли, не раз заявляв міністр соцполітики Андрій Рева.

За даними міністерства, станом на січень 2017 року, субсидії отримували 7,4 млн сімей, в квітні – вже всього 6,6 млн. “К1 січня залишиться не більше 5 млн сімей, інші відсіються”, – спрогнозував Рева.

You cannot copy content of this page