Єдиний вихід – інвестувати кошти в енергоефективність, впевнені експерти .
Вже через кілька тижнів в державних банках відновиться видача “теплих кредитів”. Будь-який українець може отримати гроші на заміну вікон, установку нового котла, утеплення. Частина суми (від 30 до 70%) компенсує держава , а решту доведеться повернути в банк за три роки.
Цей опалювальний сезон, впевнені експерти, може виявитися рекордно дорогим для українців. Як правильно підготуватися до опалювального сезону і куди краще інвестувати гроші, як пише «Сегодня».
Скільки заплатимо за опалення з субсидією
У квітні уряд прийняв рішення переглянути програму субсидій. В результаті українцям з “комунальної знижкою” в опалювальний сезон доведеться платити значно більше.
Нормативи скоротили. Минулої зими на опалення квадратного метра субсидія покривала або 5,5 кубометра газу або 0,0548 Гкал тепла на квадратний метр. В цьому році нормативи переглянули. У жовтні на опалення квадратного метра будуть давати 0,0431 Гкал або п’ять кубометрів газу.
Наприклад, якщо раніше на житло площею 60 “квадратів” давали 330 кубів газу, то в цьому сезоні дадуть всього 300 кубів. Якщо не скоротити своє споживання , ще 30 кубометрів (приблизно на 200 гривень) доведеться оплачувати самостійно.
Якщо в квартирі площею 60 кв. м в цьому опалювальному сезоні споживати по нормі, яка діяла до квітня 2017 го, субсидія не покриє 0,7 Гкал. У столиці такий обсяг теплової енергії коштує 991,8 гривні. Фактично, українцям з субсидіями доведеться або платити більше, або споживати менше.
Опалювальний сезон переглянули. Раніше субсидію на опалення виділяли всім українцям з першого жовтня по 30 квітня. Цього року опалювальний сезон для українців, які самі опалюють будинки і квартири, розпочнеться 15 жовтня і закінчиться 15 квітня, тобто триватиме на один місяць більше.
Якщо почати опалювати раніше або закінчити пізніше, тепло доведеться оплачувати без субсидії. До слова, для будинків з центральним опаленням тривалість сезону не поміняється. Як і зараз, початок і кінець сезону буде визначати місцева влада .
Розмір субсидії перерахують . Знижку українцям перераховують двічі на рік: у травні та в жовтні. У жовтні субсидію перерахують з урахуванням доходу за останні чотири квартали – тобто минулий рік. У січні цього року мінімальну зарплату підвищили вдвічі – з 1600 до 3200 гривень.
В результаті українці, які оформлені на “мінімалку”, цієї зими повинні будуть платити за комуналку зі знижкою з урахуванням нових доходів. Пропорційно зростанню доходів зменшиться розмір субсидії. Як підрахували в Мінфіні, це дозволить державі заощадити на субсидії приблизно 5 мільярдів гривень.
Читайте також: КУРС ЄВРО В УКРАЇНІ РВОНУВ В ГОРУ, А ДОЛАР ПАДАЄ
Як платити менше
Взимку до 70% від суми в платіжках – вартість опалення. Більшість українських багатоповерхівок відповідають нижчих класів енергоефективності – “Е” і “F”. Тобто втрачають від 30 до 70% тепла.
Гігакалорії “йдуть” через неутеплені вікна, стіни, підвал, дах, систему вентиляції тощо Відповідно до прийнятого парламентом Закону “Про комерційний облік комунальних послуг”, найближчим часом на всіх багатоповерхівках з’являться теплолічильники.
В середньому, зазначає експерт Національного екологічного центру Ганна Шумейко, в будинках з тепловими лічильниками за тепло платять на 20-30% менше. Однак якщо будинок знаходиться в поганому стані, після установки лічильника суми в платіжках можуть виявитися навіть вище, ніж без лічильника.
Єдиний спосіб платити менше – провести енергомодернізації і скоротити обсяги споживання. Повне утеплення багатоповерхового будинку з установкою теплопункту може обійтися в кілька мільйонів гривень. Кабінет міністрів планував ще в квітні запустити Фонд енергоефективності, за рахунок якого повинні фінансувати роботи. Однак фонд так і не запустили.
Крім того, є міські програми співфінансування і державна програма “Теплі кредити”. Днями уряд прийняв рішення додатково виділити на “теплі кредити” 300 мільйонів гривень. Будь-яка українська сім’я або ОСББ можуть взяти кредитні кошти на заміну вікон, придбання матеріалів для утеплення і т.д.
У минулому році на компенсацію кредитів з державного бюджету виділили 884 мільйони гривень. Правда, експерти відзначають: головний мінус “теплих кредитів” – банки не можуть контролювати, чи дійсно витрачені гроші вплинуть на енергоефективність.
Більшу частину кредитів (близько 67%) видали на заміну вікон. При цьому заміна вікон без установки теплового пункту та утеплення на економію тепла багатоповерхівкою не впливає.
Скільки витратити влітку, щоб взимку платити менше
Влітку українцям варто подбати про стан систем опалення – промити труби, радіатори, прочистити бойлери в підвалах , впевнений експерт в сфері енергоефективності, менеджер ДТЕК ЕСКО Антон Ковалишин. У столиці в більшості випадків інженерні комунікації необхідно модернізувати.
“Іржаві труби, застарілі теплові пункти, що прийшла в непридатність теплова ізоляція можуть становити загрозу для будинку, оскільки обладнання може зламатися в будь-який момент, а старезна ізоляція збільшує втрати теплової енергії.
Іноді звичайного ремонту може бути недостатньо, і опалювальну систему треба міняти повністю”, – розповідає експерт.
У процесі модернізації опалювальної системи краще встановлювати індивідуальні теплові пункти (ІТП) з автоматичним погодним регулюванням температури теплоносія. Такий пристрій окупиться за кілька опалювальних сезонів.
Практично в кожному багатоквартирному будинку є мешканці, які самостійно збільшують опалювальну площу, наприклад, зносять стіни на балкон і переносять радіатори.
Або ж самостійно встановлюють радіатори великого розміру. Це призводить до розбалансування системи опалення будівлі: до деяких квартир тепло не доходить, а в інших стає занадто спекотно.
“Виправити таку ситуацію на рівні кожної квартири малореально, господарі просто цього не допустять. Але можна по стояках встановити спеціальні балансувальні клапани і насоси, щоб у всіх квартирах було однаково комфортно – не холодно і не жарко протягом усього опалювального сезону”, – радить Антон Ковалишин.
“Виправити таку ситуацію на рівні кожної квартири малореально, господарі просто цього не допустять. Але можна по стояках встановити спеціальні балансувальні клапани і насоси, щоб у всіх квартирах було однаково комфортно – не холодно і не жарко протягом усього опалювального сезону”, – радить Антон Ковалишин.
Швидше за все окупиться установка ІТП з автоматичним погодним регулюванням, балансуванням стояків. Такі заходи обійдуться від 300 до 700 тисяч гривень і окупляться за 2-3 опалювальних сезону. Комплексне утеплення будівлі може окупатися більше 7 років.
Читайте також: У КИЄВІ ТРИРІЧНА ДІВЧИНКА ПОТРАПИЛА ДО РЕАНІМАЦІЇ ПІСЛЯ СВЯТА З АНІМАТОРАМИ
До слова, крім “теплих кредитів” і міських програм співфінансування є ще один спосіб знайти гроші – укласти угоду з енергосервісної компанією. Вони проведуть роботи за свій рахунок, гарантують економію, а свої інвестиції повернуть за рахунок зекономлених коштів.
Без допомоги сусідів економити тепло складно. Експерти радять: на рівні однієї квартири найлегше економити електроенергію. Наприклад, встановити багатозонний лічильник, енергоефективні лампочки і “розумні” розетки.
“ДТЕК ЕСКО розпочинає продаж наборів енергоефективних товарів” Розумний WATT “, в який входять електричний лічильник, LED-лампочки і” розумна “розетка з таймером”, – розповідає Антон Ковалишин.