Потрібно ще трохи потерпіти: коли українці заживуть краще

Обіцяють зростання цін на “шкідливі звички” і низьку інфляцію до 2020 року. Українцям треба потерпіти півтора року – потім життя почне поступово поліпшуватися: інфляція сповільниться, а зарплати стануть рости швидше.

Такий висновок аналітиків Нацбанку, які підготували прогноз по інфляції на три роки. Експерти кажуть, що прогноз регулятора залежить не тільки від ситуації в Україні, а й у світі, тому може не збутися.

Чому виростуть ціни

За прогнозами Нацбанку, в 2018 році інфляція в країні залишиться високою: на кінець року ціни на продукти і послуги підвищаться на 8,9%. Нагадаємо, на 2017 рік НБУ прогнозував інфляцію 8%, але вона виявилася більшою – 13,7%.

Цього року ціни будуть рости через те, що в 2017 році подорожчали м’ясо та молоко – в 2018-му це призведе до подорожчання ковбас, паштетів, сирів.

Чи прискорить інфляцію і зростання доходів населення через підвищення прожмінімума і мінзарплати, а також зростання зарплат у приватному секторі через високий попит на робочу силу в зв’язку з її відтоком за кордон.

Також невирішене питання з кредитуванням від МВФ підвищить курс долара і євро, а значить, подорожчає імпорт, насамперед нафтопродукти, ціна яких входить в собівартість будь-якої продукції.

Ще один фактор – панічні настрої споживачів – масова скупка товарів через побоювання їх подорожчання. А стримати ціни може кращий, ніж в минулому році, урожай і жорстка монетарна політика НБУ. Високі темпи інфляції збережуться до середини 2019 року, потім вона сповільниться до 5%. А в 2020-му інфляція може бути 3,2%.

Читайте також: ДЕ ЧЕКАТИ СНІГУ І ЧИ БУДЕ ПОХОЛОДАННЯ: ПРОГНОЗ ПОГОДИ В УКРАЇНІ НА ТИЖДЕНЬ

Що подорожчає

За розрахунками НБУ, найбільше подорожчають підакцизні товари, ціни на які регулюються державою. Тютюн – на 18%, алкоголь – на 11% через подальше зростання акцизів.

Це означає, що пачка сигарет, яка сьогодні стоїть 32 грн, до грудня буде коштувати 38 грн, пляшка горілки подорожчає з 80 до 89 грн. Кожен наступний рік – плюс ще 9-13% до ціни. У підсумку в 2020 році пачка сигарет по 32 грн подорожчає до 48 грн, а пляшка горілки подолає психологічну позначку в 100 грн.

А ось овочі і фрукти за рік подорожчають менше ніж на 5%. Це означає, що картопля, який стоїть в середньому 6 грн / кг, буде копійок на 50 дорожче, яблука подорожчають з 15-16 до 17-18 грн / кг.

Експерти

Думки фахівців розійшлися. Економіст Іван Нікітченко вважає, що прогноз Нацбанку реальний.

“При спокої на світовому ринку і жорсткої монетарної політики НБУ можна буде вийти на рівень інфляції 9-10%, – сказав нам Нікітченко. – Звичайно, якщо не буде істотного зростання цін на нафту і девальвації гривні до 30 грн/долар і вище.

Фактори ризику – остаточний зрив співпраці з МВФ і можливі рішення влади про нове підвищення соцстандартів восени, перед виборами-2019, що може підстьобнути інфляцію”.

Директор Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко вже зараз упевнений, що ціни виростуть за рік не на 8,9%, а мінімум на 12%:

“Овочі та фрукти нині недешеві, і навіть якщо буде хороший урожай, то надлишок пропозиції позначиться на цінах лише в другій половині року. Не бачу також причин для низьких цін на ковбасні вироби і молокопродукти”.

Свинина подешевшала

За даними Асоціації постачальників торговельних мереж, в Україні дешевшає свинина. Кілограм м’яса з кісткою зараз коштує близько 80 грн/кг, хоча ще місяць тому коштував на 100 грн.

Яловичина, курятина і інше м’ясо в ціні стабільні. Таку динаміку директор Асоціації Олексій Дорошенко пояснює збігом кількох факторів:

“У січні виріс імпорт дешевого несортового м’яса і сала для м’ясокомбінатів, в 2,5 рази в порівнянні з минулим роком знизився експорт свинини, впав попит на неї на внутрішньому ринку, в результаті свинарі зіткнулися з перевиробництвом.

Але ситуація ця дуже короткочасна, місяць не більше, вже до весни отримаємо подорожчання свинини до 100 грн/кг і вище”.

Джерело.