fbpx

Різкий обвал або зростання цін: що буде з ринком нерухомості в Україні

Очікується, що в 2018 році збережеться така ж тенденція, як і в минулому. У Національному банку України кажуть, що ціни на житло в Україні активно падають і вже майже досягли критично низького рівня.

Різкого обвалу цін на житло не буде

Згідно з останніми звітами НБУ, житло в Україні продається практично за собівартістю. Причиною всьому стало відсутність попиту. Великі міста продовжують забудовувати житловими комплексами і новобудовами.

Відзначається, що за 9 місяців минулого року в Україні ввели в експлуатацію на 21,4% більше житла (6,8 млн кв. м загальною площею), ніж за аналогічний період в 2016 р. Загалом, за три квартали 2017 року в експлуатацію ввели 84,4 тис. квартир.

НБУ наводить розрахунки, згідно з якими собівартість будівництва нерухомості становить трохи більше 12 тис. Грн, а в наступному році вона виросте до 14 340 грн за квадратний метр. Але підвищувати ціни на квартири зовсім не резонно через масове відсутності попиту.

Так, ринок нерухомості почав падати ще під час кризи в 2008 р. У 2012-му ситуація трохи стабілізувалася, але вже через два роки ринок знову зіткнувся з рекордним падінням. Експерти відзначають, що в 2014 р. ціни на квартири в доларовому еквіваленті падали на 2% щомісяця.

Головними причинами стало різке знецінення гривні, падіння купівельної спроможності громадян та нестабільна ситуація на сході країни.

“Темпи падіння цін істотно знизилися за останній час. Від 2-3% за місяць в 2014 р до 0,5% в 2017 р. Відповідно, судячи з динаміки, 2018 буде роком стабільності. Але, швидше за роком стабільності з незначною тягою до дуже плавного зниження цін, ніж до плавного зростання”, – зазначив голова комітету Асоціації фахівців з нерухомості України Едуард Бразас.

Читайте також: ДВА РОКИ ID-КАРТКАМИ: ПАСПОРТ ГОДІ Й МІНЯТИ НА “ПЛАСТИК”

За його словами, передумови для підвищення цін дійсно відсутні, як і прогнозував НБУ. Адже головним каталізатором зростання цін може стати збільшення попиту, яке не особливо можливо в 2018 р.

“Ціни можуть вирости лише в тому випадку, якщо різко збільшиться попит, тому що пропозицій зараз дуже багато. Грубо кажучи, на одного покупця доводиться кілька квартир.

Ціни почнуть зростати тільки в тому випадку, якщо кожен з нас вдома знайде нафтову свердловину, або якщо включиться механізм додаткового фінансування покупки. ні те, ні інше в 2018 р нам не загрожує. Тому привід для зростання цін немає”, – пояснив Бразас.

Голова нацради Ріелторської палати України Віктор Несін розповів, що в 2017 р на різних сегментах нерухомості спостерігалося зниження цін на 10-15%, що, знову ж таки, пов’язано з відсутністю грошей у населення. Причому, навіть ті люди, у яких є певні заощадження, не поспішають вкладати їх в нерухомість через напружену і нестабільну ситуацію в Україні.

“Населення на сьогоднішній день може купувати нерухомість лише шляхом продажу якоїсь своєї однієї квартири і покупки інший, або ж по розселенню. Якби була іпотека, у нас би збільшилася кількість покупців, як мінімум серед тих людей, у яких стабільна заробітна плата. їх мало, але вони все-таки є”, – говорить Несін.

Експерт зазначив, що в 2018 році збережеться така ж тенденція, як і в минулому, і ціни просядуть, приблизно на 10%, хоча критичного обвалу не буде.

“Тенденція в 2018 р. на ціни на нерухомість буде все-таки до зниження. Говорити про те, що немає попиту – не можна. У нас колосальний попит, в моєму розумінні, кожен другий українець у нас потребує або в поліпшенні, або в придбанні нерухомості.

Але немає фінансової можливості, і в 2018 році ця можливість точно не з’явиться. Обвалу цін теж не буде. Тому що обвал відразу викличе попит. Якщо трапляється різкий обвал цін, завжди знаходиться той, хто купити цю нерухомість навіть з метою перепродажу”, – пояснює експерт.

Також Несін повідомив, що в тому випадку, якщо курс долара не підніметься вище 30 грн, активнішим буде первинний ринок, тому що тут житло порядком дешевше, ніж на вторинному ринку.

Вартість оренди житла буде підвищуватися

Незважаючи на те, що ціни на покупку нерухомості в цьому році залишаться стабільними, вартість оренди буде продовжувати рости, що обумовлено високим попитом. Традиційно піковим часом збільшення орендної плати стане серпень-вересень. Саме тоді в Україні спостерігається найактивніший сезон, коли трапляються практично всі рухи на ринку.

“Оренда зростає. Ціни вже давно перейшли в гривню і, в принципі, оренда на недороге житло в 2016-2017 р. зросла, на дорозі житло вона залишається на більш стабільному рівні. Думаю, що в 2018 р незначне зростання таки буде, тому що попит є, а кількість об’єктів в оренду не збільшується, а це дає можливість підвищувати на неї ціни”, – зазначає Бразас.

Ціни на оренду ростуть тільки в тих містах, де є на неї великий попит. У таких як: Київ, Львів, Одеса, Харків і Дніпро. В інших же містах оренда дорожчатиме. За оцінками експертів, за 2017 року ціни на оренду нерухомості у нас піднялися на 15-20%.

“Наприклад, якщо на початку 2017 р. у нас ще зустрічалися малометражні однокімнатні квартири за ціною 4 тис. грн. на місяць, то до кінця року щастя було, якщо ви знайдете за 5 тис. грн. Те ж саме продовжується в 2018 р, однокімнатні, бюджетні квартири підповзають вже до 6 тис. грн.”, – підсумував Несін.

Джерело.

You cannot copy content of this page