fbpx
Суспільство
Середня зарплата знизилася: чи стали українці біднішими і кому пощастило найбільше

Зарплати за минулий місяць, згідно з даними Держстату, знизилася у працівників в сфері водного транспорту‚ пише «Сегодня».

В Україні вперше за кілька місяців скоротилася середня зарплата. В першу чергу впали заробітки в сфері освіти і охорони здоров’я. У той же час значно зросли доходи в авіаційному транспорті та у фінансистів.

Скільки заробляють українці

Середня зарплата в Україні за минулий місяць скоротилася на 0,3% – з 7360 до 7339 гривень, а в порівнянні з липнем минулого року зросла на 36,6%. У той же час реальна заробітна плата за місяць знизилася на піввідсотка.

Як відзначають в Держстаті, реальна зарплата враховує кількість продуктів і товарів, які можна собі дозволити за певну суму з урахуванням зростання цін. Наприклад, якщо зарплата виросла на 2%, а ціни за цей же період, на 4%, то номінальна зарплата зросте на 2%, а реальна навпаки – скоротиться на 2%.

Традиційно найнижчі зарплати в Тернопільській області. Тут в середньому отримують всього 5 678 гривень. А самі “багаті” українці живуть в столиці – тут середня зарплата склала за підсумками минулого місяці 11 412 гривень.

“На даний момент до статистики в нашій країні варто ставитися вкрай скептично, а саме до показника середньої заробітної плати. В цілому, даний коефіцієнт включає в розрахунки тільки офіційні оклади працівників і не більше того.

Виходячи з цього, показники, які він демонструє, дуже перекручено відображають реальну кон’юнктуру ринку “, – відзначає старший аналітик” Альпарі “Вадим Іосуб.

HR-експерт Олександр Білоус також вважає: орієнтуватися на середню по країні зарплату можна тільки оцінюючи рівень офіційних зарплат. Реальні доходи українців можуть значно відрізнятися.

По-перше, частина українців отримують доплати “в конвертах”, з яких не платяться податки і яких “не бачить” статистика. По-друге, співробітники, які взагалі не оформлені, насправді можуть отримувати значно менше офіційної середньої зарплати.

“Фіскальна служба періодично виступає з заявами про те, скільки роботодавців платять зарплати” в конвертах “. І цифри дуже вражаючі. Як мінімум кожен третій українець має неофіційні доходи, в тому числі отримує частину зарплати в” сірій зоні “.

Я б сказав, що потрібно орієнтуватися на рівень зарплат на конкретному ринку. наприклад, в Києві продавці можуть претендувати на зарплату в 8-10 тисяч гривень.

Ця цифра коректна тільки для столиці і тільки для продавців. У Дніпрі це можуть бути 4-6 тисяч гривень, а в якомусь селі взагалі 2-3 тис чи гривень “, – розповідає Олександр Білоус.

Згідно з офіційними даними, зарплату близьку до мінімальної (близько 3200 гривень) одержують менше 10% працюючих українців. При цьому кількість українців, які заробляють більше 10 000 гривень, збільшилася на 4,4 процентного пункту.

Середня зарплата вище 10 000 гривень всього в декількох сферах. В авіаційному транспорті заробляють 32 233 гривні, фармацевти отримують в середньому 14 104 гривні, IT-шники – 11 822 гривні, фінансисти – 13 521 гривню, вчені – 10 094 гривні, розробники кар’єрів – 10 062 гривні.

Читайте також: У СТОЛИЦІ ПОСЛУГИ ЖЕКУ ВИРОСЛИ МАЙЖЕ ВДВІЧІ: ЧОМУ ЛЮДИ ПЛАТЯТЬ ЗА ПОВІТРЯ

У кого впали доходи, а хто “розбагатів” за минулий місяць

Зарплати за минулий місяць, згідно з даними Держстату, знизилася у працівників в сфері водного транспорту – з 8562 до 8 372 гривень. З 6022 до 5964 гривень скоротилися середні зарплати ріелторів.

Найбільше впали зарплати в освіті. У червні середній дохід в цій сфері досяг 7 152 гривні, а в липні, коли закрилися на канікули більшість вузів і шкіл, середній дохід впав до 5960 гривень. Скоротилися зарплати і в охороні здоров’я – середній дохід знизився з 5 297 до 5 207 гривень.

У той же час серед “щасливчиків”, чий дохід значно виріс, виявилися самі забезпечені за даними статистики українці – працівники сфери авіаційного транспорту.

Якщо в червні їх середня зарплата була на рівні 30 836 гривень, в липні вона становила вже 33 233 гривні. Також зарплати зросли у фінансистів – з 12 372 до 13 521 гривні.

Відзначимо, в наступному році, згідно бюджетної резолюції, цей показник може вирости до 8629 гривень, в 2019-м – 9540 гривень, а в 2020-му – 10 537 гривень. Очікується також і зростання мінімальних зарплат.

Так, уряд планує наступного року збільшити мінімалку на 523 гривні, в 2019 мінімальна зарплата буде на рівні 4173 гривень, а в 2020-м – 4425 гривень. Нагадаємо, на початку цього року мінімалку підняли в два рази – з 1600 до 3200 гривень. Наступна індексація мінімальної зарплати очікується в наступному році.

“Кожен українець додатково до своєї основної професії може навчитися нової “експертність””-, розповідає засновник тренінг-центру “Cashflow Ukraine”,  Алексей Половинкин.

Це може бути бухгалтерська послуга, допомога психолога. Оптимальний варіант, зазначає Олексій Половинкин, розробити свій власний тренінг і продавати його в інтернеті.

“Продавати свою” експертність “можна через інтернет. Тут є складність в тому, що багато хто не знає, чим займатися, бояться себе показати. Кажуть, що я не є експертом.

Тут потрібно працювати над самооцінкою. Це може бути вживу, або ж зробити свій курс і продавати онлайн, тоді це працює 24 години на добу”, – розповідає Олексій.

facebook