У липні-вересні на українців чекає падіння середньої зарплати і зниження держборгу України. При цьому будуть продовжувати рости ціни і рівень безробіття, як повідомляє “Сегодня”.
ЦІНИ. У III кварталі аналітики очікують зростання цін на 5 – 13,2% в порівнянні з II кварталом 2017 го, а значить, инфл яція буде прискорюватися. Поки ж ціни, за інформацією Держстату, за останній місяць зросли на 3,3%.
За словами глави інформаційно-аналітичного центру ForexClub в Україні Миколи Івченка, у вересні ціни будуть рости швидше ніж в інші місяці періоду: “Вересень – це початок нового навчального року, відновлення активного ділового сезону.
Хотілося б, щоб інфляція була нижчою 13%, щоб поліпшувалися умови для ведення бізнесу але, ймовірно, інфляція піде на спад не раніше наступного року “.
Про прискорення зростання цін вже в вересні каже і економіст Іван Нікітченко, але він більш оптимістичний – за підсумками трьох кварталів інфляція складе 7%.
Читайте також: У ХАРКОВІ ВСТАНОВИЛИ АВТОМАТ, ЯКИЙ ПРИЙМАЄ ПЛАСТИК ЗА СУВЕНІРИ
КУРС. Керівник секретаріату Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський вважає, що курс на кінець III кварталу складе 26,5 – 27 гривень за долар (зараз – 26 грн). “Тиск на валютному ринку в цей період може посилитися через сезонне збільшення попиту на валюту, і, як наслідок, активізацією спекулянтів”, – говорить він.
У свою чергу директор енергопрограмм НАНУ Валентин Землянський вважає, що гривня може впасти і до 27,5 грн за долар. “Немає ніяких передумов для зміцнення нацвалюти. А зростання обсягу закупівель енергоносіїв, виплата зовнішніх запозичень на тлі скорочення експорту можуть привести до ослаблення гривні”, – відзначає він.
ЗАРПЛАТИ. Тут думки експертів розійшлися – діапазон середньої зарплати ними оцінюється від 6 до 7 тис. Грн, в середньому 6550 грн, що майже на 300 грн менше, ніж у II кварталі. Однак Андрій Забловський вважає, що підвищення ділової активності в країні і часткове підвищення рівня зарплат в корпоративному і держсекторах призведе до того, що середня зарплата по країні виросте до 7 тис. Грн.
Аналітик агентства MPP Consulting Павло Мельник згоден з цим, але пов’язує можливе зростання зарплат з детінізацією економіки.
БЕНЗИН. Паливо злегка подорожчає. “Ми очікуємо, що до кінця вересня ціна на 1 літр бензину А-95 може подорожчати на 2%, або до 25,4 грн. Головна причина подорожчання – збільшення світових цін на нафту.
Очікується, що нафта марки Brent подорожчає до 55 доларів за барель “, – вважає Івченко. Землянський називає цифру 26,5 грн за літр і прогнозує, що паливо буде йти слідом за курсом. Сьогодні літр бензину в середньому по Україні коштує 24,85 грн.
ДЕРЖБОРГ. Зате загальний борг України (зовнішній, внутрішній і гарантований державою) в III кварталі почне зменшуватися. На думку більшості експертів, у вересні він складе близько 1,83-1,85 трлн грн, тобто менше на 50 млрд грн.
“Це зниження пов’язане з виплатами за зовнішнім і внутрішнім держборгом”, – говорить Забловський.
Однак, Нікітченко, в свою чергу, називає цифру в 2 трлн грн і зазначає, що держборг зросте пропорційно курсу долара.
БЕЗРОБІТТЯ. Найбільш негативний прогноз по безробіттю дає Землянський. За його даними у вересні незайнятими будуть близько 10% українців. Трохи більш оптимістичний Івченко, називаючи 9,9%.
Самий позитивний прогноз у Забловського, що прогнозує 9%. “Зростання рівня зайнятості в першу чергу пов’язаний з пожвавленням економічної активності”, – говорить він.
ГАЗ. Мельник вважає, що стрибків цін на блакитне паливо не передбачається. З ним згоден і Землянський: “Ніяких передумов для різких коливань цін немає, і ціна складе $ 190 за тисячу” кубів “газу”.
Минулий прогноз: що збулося
Експерти практично точно передбачили рівень безробіття в Україні. На кінець червня Держстат давав цифру в 10,1% (1,8 млн чоловік), в той час як наші експерти давали прогноз на рівні 9,8% (1,76 млн).
Також аналітики досить точно “потрапили” зі своїм прогнозом інфляції. Нагадаємо, що в другому кварталі, на їхню думку, вона повинна була скласти 6%. За даними Держстату ця цифра склала 6,2%.
А ось з курсом долара експерти кілька прогадали. На їхню думку, другий квартал повинен був закінчитися на позначці 28,2 грн / дол. При цьому останні два місяці національна валюта тримається на рівні 25,9 -26 грн за долар.
Читайте також: ДОЛАР В УКРАЇНІ ВПАВ