fbpx
Економіка
Що зміниться: Україна збирається скасувати банківську таємницю

Країна планує приєднатися до європейського податкового протоколу. Європейські країни перестали бути надійним місцем для зберігання грошей інкогніто. У країнах Європейського союзу скасований принцип банківської таємниці.

Інформація про будь-якому відкритому банківському рахунку доступна податковим органам. Також розширено перелік доходів платників податків, за якими податкові служби країн ЄС зобов’язані автоматично обмінюватися інформацією.

У такий обмін включений дані про залишки коштів на рахунках, доходи від продажу фінансових активів, відсотки і дивіденди.

Головним досягненням ЄС в питанні відмови від банківської таємниці стало те, що в цій угоді беруть участь всі країни Європи. У тому числі і що не входять в ЄС – Швейцарія, Сан-Марино, Ліхтенштейн, Монако і Андорра.

Деякі країни, особливо Швейцарія і Ліхтенштейн, довгий час були популярними фінансовими гаванями, славилися надійністю своєї банківської системи і закритістю інформації про банківські операції.

Таким чином, в Європі не залишилося країн, в яких можна ховати гроші або доходи, які хочеться зберегти в таємниці.

Читайте також: НЕХАЙ ФАБРИКА В ЛИПЕЦЬКУ КРАЩЕ ЗГНUЄ, НІЖ БУДЕ ПРОДАНА ЗА БЕЗЦІНЬ: ПРЕЗИДЕНТ ROSHEN

Стандарт CRS – історія питання

Оптимізація бізнесу і підвищення його ефективності з використанням офшорних компаній є невід’ємною частиною світової економіки. За оцінками Transparency International, завдяки цьому в офшорних зонах осіло вже більше 10 трлн доларів.

Така ситуація не могла влаштовувати країни з більш високими рівнями податків, які через відтік коштів зіткнулися зі зниженням податкових надходжень і зростаючим бюджетним дефіцитом.

Щоб обмежити виведення грошей в офшори, а також повернути вже виведені гроші, високоналоговие країни стали ініціаторами скасування не тільки банківської таємниці, а й конфіденційності інформації про власників офшорних компаній.

Так для боротьби з ухиленням від податків в 2010 році в США був прийнятий закон FATCA, що дозволяє фіскальним органам США отримувати від податкових органів інших країн інформацію про доходи, отриманих в цій країні американськими громадянами.

Оскільки FATCA показав свою ефективність, було прийнято рішення розширити цей механізм до світового рівня із залученням великої кількості країн-учасників. При цьому обмін фінансовою інформацією між фіскальними службами було вирішено проводити в автоматичному режимі і на основі взаємності.

Механізм обміну даними отримав назву Єдиний стандарт звітності CRS. Збирати і передавати інформацію для міжнародного обміну будуть всі фінансові організації країн-учасників CRS: банки, інвестиційні компанії, депозитарії, брокери і страхові компанії.

Стандарт CRS поширюється не тільки на країни ЄС. Він закріплений і на міжнародному рівні. На даний момент до нього приєдналося вже понад 100 країн.

Таким чином, автоматичний обмін фінансовою інформацією поступово виводиться на глобальний рівень, куди буде залучена велика частина країн світу. Включаючи і популярні офшорні юрисдикції, через які зараз проводиться велика частина угод по мінімізації податків.

Країни, включаючи і офшорні юрисдикції, які відмовляться протидіяти ухиленню від сплати податків, ризикують опинитися під економічними санкціями. Так, в грудні 2017 року рішенням міністрів фінансів Євросоюзу затверджений список з 17 країн, які можуть в майбутньому опинитися під санкціями.

У список потрапили Південна Корея, Макао, Маршаллові Острови, Монголія, Намібія, Палау, Панама, Сент-Люсія, Самоа, Тринідад і Тобаго, Туніс, ОАЕ, Американське Самоа, Бахрейн, Барбадос, Гренада і Гуам.

Україна і CRS

За прогнозами міністра фінансів Олександра Данилюка, в 2020 році Україна приєднається до міжнародної системи обміну фінансовою інформацією CRS. Як розраховують в уряді, це допоможе підвищити прозорість українського бізнесу, оперативно отримувати інформацію про фактичні власників компаній і підвищити обсяг сплати податків.

Після приєднання до CRS дані про всі фінансові операції за кордоном, включаючи реалізацію майна або продаж корпоративних прав або інших цінних паперів за межами України, стануть відомі нашим фіскальним органам.

Після початку автоматичного обміну інформацією, приховати інформацію про проведені за кордоном транзакціях стане значно складніше.

Зараз українська податкова служба не має можливості отримувати дані про рахунки і корпоративних правах власності українців за межами країни. З появою автоматичного обміну фінансовими даними, цю інформацію від усіх країн-учасників CRS фіскальні служби буде отримувати безпосередньо, коментує юрист LEMAN International Law Group Андрій Слободенюк.

Читайте також: ГРОЙСМАН: ЗАРПЛАТИ УКРАЇНЦІВ ВИРОСТУТЬ

У разі приєднання нашої країни до протоколу CRS в 2020 році, обмін інформацією між Україною та країнами-учасницями буде проведено за 2019 рік.

Таким чином, в українців, які приховують свої “секрети” за кордоном, залишилося не так багато часу, щоб підготуватися до наступу нової реальності, коли фіскальний органи отримають всю інформацію про закордонні рахунки, операції і активах. У такій ситуації мають незадекларовані доходи ризикують зіткнутися не тільки з нарахуванням податків, а й зі штрафними санкціями.

“Як уникнути потрапляння під автоматичний обмін фінансовою інформацією? Переїхати в країну, яка не приєдналася до угоди. Хоча таких в світі стає все менше, і така країна і її резиденти можуть в будь-який момент опинитися під санкціями”, – зазначає Слободенюк.

You cannot copy content of this page