Скандал з законом про освіту: чому обурилася Угорщина і що робити Україні

Уряд Угорщини різко виступило проти підписання президентом України Петром  Порошенко закону “Про освіту”.

Угорщина , як і ряд сусідніх з Україною країн, і раніше критикувала деякі норми нового закону, але зараз у зовнішньополітичному відомстві цієї країни заявили, що блокуватимуть всі ініціативи України в міжнародних opганізаціях.

Втім, на думку політичних експертів, такі меседжі розраховані, в першу чергу, на “внутрішній ринок ” – жителів Угорщини.

Невдоволення ряду сусідніх країн викликають деякі норми нового закону , які, на їхню думку, обмежують права їх меншин в Україні. Зокрема, мова йде про те, що мовою освітнього процесу в навчальних закладах є державна мова – українська.

Читайте також: ЙШЛИ ПІШКИ 7 КМ: ЛЮДИ ПОКИДАЛИ КАЛИНІВКУ В ХАЛАТАХ І ХОВАЛИСЯ В ЛЬОХАХ

Особам, які належать до національних меншин, гарантується право на навчання рідною мовою поряд з українською мовою в окремих класах або групах в комунальних закладах дошкільної та початкової освіти.

У Міністерстві освіти і науки України стверджують, що ця норма не завадить представникам національних меншин вивчати іншу мову.

Більш того, міністр освіти і науки Лілія Гриневич заявила, що Україна готова направити в Раду Європи на експертизу мовну статтю закону, щоб підтвердити відсутність порушень міжнародних зобов’язань.

Проте, реакція на підписання закону була різкою – в угорському МЗС його назвали “соромом і ганьбою” і заявили, що Угорщина буде блокувати всі ініціативи України в міжнародних організаціях, особливо в ЄС . На думку директора Агентства моделювання ситуацій Віталія Бали, такі заяви – це шантаж .

“Наскільки це буде дієво – я маю великі сумніви, тому що звучить це досить дивно від політиків, які, насправді, – євроскептики, які своєю поведінкою ставлять багато з того, що робить ЄС, під сумнів.

Їх не можна назвати стовпами політики ЄС. Тому, коли вони шантажують Україну, лякаючи тим, що вони будуть заважати зближенню з ЄС, це виглядає дивно” , – говорить Бала .

Як зазначає Бала, заяви уряду Угорщини спрямовані, в першу чергу, на внутрішній ринок – для підтримки електорату і для демонстрації йому того, як вони піклуються про інтереси своїх громадян за межами країни.

Крім того, експерт не виключає, що в цьому питанні на представників Угорщини могли вплинути в Росії.

З тим, що заяви уряду Угорщини в значній мірі орієнтовані на жителів цієї країни, згоден і професор політології Національного університету ” Києво-Могилянська академія “, науковий директор Фонду “Демократичні ініціативи” Олексій Гарань.

При цьому, експерт зазначає, що Угорщина традиційно приділяє багато уваги угорцям і їх прав за кордоном.

“В Угорщині зараз при владі знаходиться право-консервативна партія Орбана, Яка досить антидемократична і націоналістична.

Зараз в Угорщині є навіть проблема з внутрішньої демократією, яка критикується ЄС. І для них, в даному випадку, критика дотримання прав угорців за кордоном – це частина їхньої політики, і це відноситься не тільки до України”, – каже Гарань.

Однак, ситуація, що склалася дійсно може ускладнити відносини з Україною . При цьому закон “Про освіту” – це не стільки причина, а привід, вважає Гарань. І в ситуації з Україною все буде залежати від того, наскільки інші країни будуть прислухатися до аргументації Угорщини, зазначив політолог .

Україна ж, в свою чергу, слід вживати заходів, щоб донести свою позицію партнерам і роз’яснити їм норми закону. На думку Віталія Бали, Україні потрібно отримати висновок Венеціанської комісії, який підтвердить, що норми нового закону не порушують міжнародні зобов’язання.

І цей висновок, нехай воно носить тільки рекомендаційний характер, потрібно отримати якомога швидше і поширити його, вважає Бала.

“З точки зору того розголосу, яку намагаються зробити, воно буде, на мою думку, вагомим аргументом для того, щоб показати, що представники влади Угорщини не зовсім праві, і те, що вони говорять, не відповідає дійсності”, – говорить Бала.

Читайте також: СЛУЖБА АВТОМОБІЛЬНИХ ДОРІГ ПОВІДОМИЛА СХЕМУ ОБ’ЇЗДУ ПЕРЕКРИТИХ ДІЛЯНОК НА ВІННИЧЧИНІ

Крім того, на думку експерта, українським політикам варто утриматися від різких публічних заяв у відповідь.
При цьому, як зазначає Гарань, багато ще буде залежати від імплементації закону – можливо, в ньому потрібно було передбачити перехідний період.

Тим часом, міністр освіти і науки Лілія Гриневич сьогодні, 27 вересня, зустрінеться з міністром освіти Румунії, а 19 жовтня – з міністром, який відповідає за освіту в Угорщині.

Нагадаємо, що міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіятро жорстко розкритикував підписання президентом України закону “Про освіту”.

Він також заявив, що Порошенко своїм рішенням зробив величезний крок назад в європейських прагненнях України.

“До цих пір Петро Порошенко говорив про європейську Україну. Але ви можете забути про це практично з цього моменту, враховуючи, що Угорщина буде блокувати всі ініціативи, які будуть вигідні Україні в усіх міжнародних організаціях, особливо в ЄС” , – заявив угорський дипломат.

Сиярто також додав, що на засіданні Ради ООН з прав людини Угорщина накладе вето на будь-яку мову або позицію ЄС, яка не буде засуджувати Україну з достатньою силою і рішучістю.

Реформу освіти, основою якої є закон “Про освіту”, Верховна Рада прийняла 5 вересня. 25 вересня відповідний закон підписав президент України Петро Порошенко.

Джерело.