fbpx

Скільки коштуватимуть пoлoгu в Україні після медреформи

В Україні медицина безкоштовна. Пологи в тому числі. Але в реальності в комунальних лікарнях платити доводиться за все: від витратних матеріалів та ліків до перебування в палаті.

Безкоштовною залишилася тільки консультація лікаря. За решту потрібно платити неофіційно або в благодійні фонди лікарень. МОЗ в проекті медреформи планує визначити, за що заплатить держава.

(Без)коштовні пoлoгu

“Дві зарплати. Пoлoги обійшлися мені в дві зарплати. Це 400 доларів. З чоловіком почали збирати гроші відразу, коли дізналися про вaгiтнicть. Народжувала в херсонському пoлoгoвому будинку.

Baгiтнicть проходила важко, тому мене поклали в палату за два тижні до дати пoлoгiв. Кожен день медсестра приносила список витратних матеріалів і йшла. Це був такий собі рахунок. Абсолютно за все – від рукавичок до різних аналізів.

Доктор, акушер, анестезіолог – всі просили певну суму. Грошей, які у мене були, не вистачило. Я лежала на ліжку і плакала, доводилося позичати у знайомих. Жодного чека і жодного документа мені не видали”, – розповідає Лариса Данильченко.

Пологовий будинок офіційно гроші не бере. Пацієнт добровільно віддає їх в благодійний фонд лікарні або лікаря “в подяку”.

На форумах вaгiтнi обговорюють, скільки коштує народити в тому чи іншому пoлoгoвoмy будинку, кому потрібно заплатити. Але обговорень, як боротися з поборами чи не платити, не йде.

При цьому, стаття 49 Конституції України гарантує безкоштовну медицину. За відмову лікувати або вимагання грошей у пацієнта лікаря можуть посадити за ґрати.

За статтею 184 Кримінального кодексу за порушення права на безкоштовну медичну допомогу загрожує від штрафу в 170 грн до шести місяців арешту.

“Держава обіцяє громадянам безкоштовну медицину. Це прописано в 49 статті Конституції. Ще є стаття 95 Конституції. Вона каже, що медицина фінансується в рамках існуючого бюджету. При цьому держава дає медикам заробітну плату в 3200 гривень і перекидає на них свої обіцянки. Що повинен робити лікар?

Він може лікувати і сподіватися, що йому воздасться, або медик виставить рахунок за свої послуги”, – коментує керівник групи охорони здоров’я реанімаційне пакету реформ Олександр Ябчанка.

Читайте також: СКІЛЬКИ УКРАЇНЦЯМ ДОВЕДЕТЬСЯ ВІДКЛАДАТИ НА КВАРТИРУ В ВЕЛИКИХ МІСТАХ

Що змінить медреформа

Пoлoгu будуть безкоштовними, запевняють у МОЗ. Оплата пoлoгiв з держбюджету гарантується, йдеться в реформаторському законопроекті № 6327. Проект вводить пакет безкоштовних медпослуг, які гарантує держава.

Щорічно парламент буде переглядати, які саме послуги для українців будуть безкоштовними. Якщо раніше в МОЗ планували ввести часткову оплату медпослуг, то тепер цю норму із законопроекту прибрали.

В ході реформи МОЗ хоче перевести лікарні на нову форму фінансування. Медзаклади отримуватимуть від держави гроші за послуги, які вони надали пацієнтам. Реформа запрацює в 2019 році. З наступного року реформу випробують в рамках пілотних проектів.

Платити лікарням буде Національна служба здоров’я. Тарифи на всі медпослуги по всій країні будуть однаковими. Одним з перших “пілотів” стане оплата вартості пoлoгiв пoлoгoвим будинкам.

“Реформа про те, що держава відходить від порожніх обіцянок і переходить до конкретики – гарантованого пакету медпослуг. В рамках цього пакету пoлoги будуть безкоштовними. Лікарні в свою чергу, почнуть конкурувати за пацієнта – куди піде людина, туди держава направить гроші.

Це принцип “гроші ходять за пацієнтом”. Pеформа нарешті визначить зрозумілі правила гри, тобто за що платить держава, що входить в гарантований пакет, як медики отримують винагороду.

Сказати категорично, що реформа знищить неформальну оплату лікування – не можна. Просто немає механізмів заборонити давати гроші. Але вона її мінімізує”, – пояснює Олександр Ябчанка.

Щоб ці зміни почали працювати, депутати повинні прийняти законопроект №6327.

Джерело.

You cannot copy content of this page