fbpx

Скільки українцям доведеться відкладати на квартиру в великих містах

Найдовше на квартиру доведеться збирати у Львові, а швидше за все можна зібрати на нерухомість в Запоріжжі‚ пише «Сегодня».

В Україні, як оцінюють експерти, ринок нерухомості поступово виходить з кризи. Якщо в минулому році ціни падали на один відсоток щомісяця, в цьому році – на половину відсотка.

Як кажуть ріелтори: це найкращий період для покупки квартири. B якому з великих українських міст найлегше зібрати на квартиру.

Скільки доведеться відкладати

Практично будь-який українець із середнім доходом може комфортно для себе відкладати 30% від заробітку, розповідає експерт по економії Олексій Половинкин. З огляду на дані про середню зарплату Держстату та кадрових порталів, на покупку квартири доведеться відкладати десятки років.

Наприклад, в столиці однокімнатну квартиру можна придбати за 25 тисяч доларів. Ціни на вторинному ринку закріплені в доларах, і після різкої девальвації житло в гривневому еквіваленті різко подорожчало.

Упав попит , і вартість квартир довелося знижувати. Середня зарплата в Києві – 362 долари. Тобто для покупки “однушки” доведеться приблизно шість років віддавати всю зарплату.

Якщо ж відкладати по 30%, доведеться збирати приблизно 23 року. При цьому, ніхто точно не може спрогнозувати, що буде з ринком нерухомості і курсом гривні за цей період.

У Дніпрі середня зарплата – 9244 гривні. При цьому однокімнатну квартиру можна купити за 15,5 тисяч доларів (приблизно 710 тисяч гривень). Якщо відкладати 30%, доведеться витратити 15 років. В Одесі при середній зарплаті в 8728 гривень і вартістю “однушки” в 460 тисяч, доведеться відкладати 21 рік.

У Харкові середня зарплата – 7846 гривень, а квартиру можна купити за 350 тисяч. Таким чином, комфортно зібрати на квартиру тут можна за 16 років.

У Запоріжжі однокімнатні квартири продаються в середньому за 350 тисяч гривень, а середня зарплата досягла 7020 гривень. Зібрати на житло можна за 13 років.

У той же час у Львові, де традиційно ціни на нерухомість одні з найвищих в Україні, збирати на квартиру доведеться 28 років ( “одиничка” коштує в середньому 700 тисяч, а середня зарплата львів’янина – 7020 гривень).

На даний момент ціни знижуються приблизно на 0,5% щомісяця, говорити про будь-яке зростання – рано, упевнений керівник комітету Асоціації фахівців з нерухомості Едуард Бразас.

“Темпи падіння істотно знизилися. Це перший обнадійливий ознака. Друга ознака – ринок комерційної нерухомості, в першу чергу торгівлі, відчуває себе непогано. Цей сегмент швидше за все реагує на споживчі настрій, платоспроможність населення.

Читайте також: НАСКІЛЬКИ БЕЗПЕЧНО І ВИГІДНО КУПУВАТИ ТОВАРИ НА ВАГУ

Продавці продовжують скаржитися, що їх обороти падають, але число вакантних приміщень, як в стрітретейле так і професійних майданчиків, зменшується “, – розповідає експерт.

Як повідомляють в ” Олімп -Консалтинг”, найбільше подешевшала нерухомість в Одесі (за рік ціни знизилися на 20,9%), на другому місці Харків – 17,9%, потім Львів (14,8%) і Дніпро (14, 1%).

Як зібрати на квартиру

До слова, більшість експертів сходяться на думці: зібрати на квартиру, відкладаючи 30% від середньої зарплати, практично неможливо. “Із зарплатою 8 тисяч гривень не можна купити квартиру, можна нормально харчуватися. З такою зарплатою нереально накопичитися гроші на придбання нерухомості.

Найдешевша квартири в Києві коштує 25-30 тисяч доларів. Чи не складно порахувати, що бюджет людини з такими доходами йде на свої потреби , в кращому випадку буде залишатися 4 тисячі “, – упевнений віце-президент Ліги експертів Андрій Гусельников.

“Можливо, коли пройде десять років, квартири коштуватимуть вже по 100 тисяч доларів. Ніхто не може точно сказати, що такого не буде”, – зазначає погоджується ріелтор Максим Бабуряк.

Більш того, експерти впевнені, що ціни на квартири вже через кілька років почнуть рости.

“Якщо ситуація буде розвиватися так, як зараз, з невеликим зростанням економіки в 1-2% в рік, то говорити про зростання цін на нерухомість найближчі кілька років не доведеться”, – розповідає Едуард Бразас.

Максим Бабуряк розповідає: багато його клієнти продають житло, яке дісталося у спадок від родичів, а після на ці гроші купують собі нові квартири. Ріелтор радить відразу таку квартиру не продавати, а здати на кілька років в оренду.

У великих містах також користується попитом ще один метод придбання квартири. Так, наприклад, в Києві працюють цілі компанії, які заробляють на посередництві між самотніми літніми жителями столиці і молодими сім’ями, які бажають отримати своє житло.

За десять тисяч доларів укладається договір довічного утримання. Після цього молода сім’я фактично є власниками житла, однак заселитися в нього вони зможуть тільки після смерті пенсіонера.

Ще один варіант – взяти іпотеку. Правда, за підсумками переплатити за житло доведеться сотні відсотків. В Україні середня ставка за іпотечними кредитами – понад 20% річних, при цьому перший внесок буде коливатися від 30 до 50% від вартості квартири.

Наприклад, державний ” Ощадбанк ” пропонує своїм клієнтам іпотеку під 23% річних з терміном погашення до 15 років. Наприклад, якщо на 10 років взяти в іпотеку квартиру вартістю 500 тисяч гривень, приблизно 200 тисяч доведеться віддати відразу, ще 300 тисяч виплачувати щомісяця по 6400 гривень.

В результаті за десять років замість 300 тисяч банку доведеться віддати 768 тисяч – в два з половиною рази більше.

Читайте також: КОЛИ ЧЕКАТИ ЧЕРГОВЕ СЕРЙОЗНЕ ЗНИЖЕННЯ ТЕМПЕРАТУРИ

“Платити близько 20% за іпотеку, яка триває від п’яти років, це переплата в два і більше разів. Тому виникає питання, а чи є сенс в іпотеці? Іноді вигідніше орендувати житло”, – розповідає Володимир Мазуренко.

Українські банки не можуть кредитувати під невеликий відсоток з-за великих ризиків, пояснює директор Інституту фінансового контролінгу КНЕУ Олег Терещенко.

“Для банків це ризикований продукт, цей ризик доводиться закладати у вартість кредитування”, – розповідає доктор економічних наук.

You cannot copy content of this page