fbpx

Скільки заборгували українці за комуналку: що загрожує боржникам

Якщо нову редакцію закону “Про ЖКП” візьмуть, українцям доведеться платити пеню за кожен день прострочення по платежах.

Сукупна заборгованість українців за комунальні послуги досягла 27,6 мільярда гривень. В кінці минулого року ця цифра була на рівні 23 мільярдів. Традиційно борги накопичуються за опалювальний сезон.

Так, взимку до 70% від суми в платіжках становить опалення , а середня сума в платіжках становить близько 1500 гривень.

Влітку українці в середньому платили за комуналку трохи більше 500 гривень на місяць, говориться в даних Держстату.

Читайте також: У СКІЛЬКИ УКРАЇНЦЯМ ОБХОДИТЬСЯ ОБІД І ЧОМУ РОСТУТЬ ЦІНИ

Як платять українці

Українці заборгували за комунальні послуги мільярди гривень. Так, за останніми даними Держстату, борги за газ досягли 10,9 мільярда , за опалення та гарячу воду – вісім мільярдів, за утримання будинку та прибудинкової території – 3,1 мільярда, за світло – 3,5 мільярда, а за холодом воду – 2,1 мільярда гривень.

Тільки в цьому році сукупний борг за комуналку зріс на 4,9 мільярда гривень. Традиційно взимку, коли приходять великі рахунки за опалення, українці накопичують борги, а влітку, коли суми в платіжках скорочуються, погашають їх.

У минулому опалювальному сезоні найскладнішим виявився січень, тоді українцям прийшли платіжки на 14,7 мільярда, а заплатили лише 9,2 мільярда. При цьому з ростом тарифів збільшується і розмір заборгованості.

В середньому по Україні рівень оплати комунальних послуг становить 90,7%. Справніше платять в Житомирській області.

За підсумками липня рівень оплати тут склав 116,5% (з урахуванням погашення заборгованості за минулий місяць), на другому місці – Київ . Рівень оплати тут склав 106,7%. Найгірше оплачують комуналку в Сумській області (56,6%).

Як показало опитування, 54% з 27 тисяч опитаних платять за комунальні послуги справно, а 46% респондентів відповіли: “грошей на комуналку не вистачає, а борги зростають”.

Що чекає боржників: “стовпи ганьби”, пеня і суд

За новими правилами надання комунальної знижки, пільговики, які накопичили заборгованість як мінімум за два місяці, не мають право на “комунальну знижку” до тих пір, поки не погасили борг.

Ще в 2016-му заборгованість по комуналці на субсидію ніяк не впливала. Нововведення, припускають в Мінсоцполітики, стимулюватиме українців з субсидіями справно оплачувати комунальні послуги.

Якщо заборгованість перевищує 10 тисяч гривень, пояснює юрист Олександр Плахотник, суд має право в рахунок боргу заарештувати квартиру. Якщо заборгованість не буде виплачена і після цього, нерухомість можуть продати.

Частина суми забрати в рахунок боргу, а решту повернути вже колишньому власнику квартири. В українській практиці є прецедент, коли через заборгованість по комуналці сім’я втратила квартири.

Так, в Луцьку 27-річний Олександр Швейгер в минулому році залишився без житла через борг в 50 тисяч гривень. “Двушку” продали за 446 тис гривень, а “здачу” не повертали кілька місяців.

“З молотка” йдуть не тільки квартири, але і машини, мікрохвильові печі, телевізори і т.д. Купити арештоване майно може будь-який українець на сайті сетах.

У Києві, як каже Юлія Грамотна, ситуацію до суду намагаються не доводити. Як зазначає чиновниця, на її пам’яті немає прикладів арешту майна киян через комунальні борги.

Читайте також: ЯКІ АВТО ПОТРАПЛЯТЬ ПІД ПРЕС І ХТО ПОСТРАЖДАЄ ВІД ЗАКОНОПРОЕКТУ, ЯКЩО ЙОГО ПРИЙМУТЬ

“Політика міста спрямована на те, щоб працювати з кожним випадком окремо. Потрібно зрозуміти, чому людина не платить. Буває, що сім’я виїхала на дачу і три місяці не платить, а є ситуації, коли це принципова позиція і люди роками не платять”, – розповідає Грамотна.

Замість цього в столиці практикуються “стовпи ганьби”. Список квартир із заборгованостями вивішують в під’їздах, на вході в будинок. А найбільше покарання, яке загрожує боржникам – від комунальної послуги можуть відключити весь будинок.

Технічної можливості відключити від водопостачання тільки частина квартир немає. Будинок, де не платить більшість, ризикує залишитися без благ цивілізації.

Крім того, парламент вже ухвалив в першому читанні нову редакцію закону “Про житлово-комунальні послуги” ( ЖКП ). Якщо документ проголосують у другому читанні і в цілому, боржникам доведеться платити пеню за кожен день прострочення платежів.

” Штраф ” буде нараховуватися з 20 числа, за кожен день плюс 0,1% від суми заборгованості. При цьому, як пояснила один із співавторів законопроекту Олена Бабак, загальна сума пені не повинна перевищувати 100% від суми заборгованості.

You cannot copy content of this page