fbpx

У скільки українцям обходиться обід і чому ростуть ціни

Бутерброд із салом за рік подорожчав більш ніж на 10 грн, картопля по-селянськи коштує стільки ж, а порція курячих Наггетс з сиром коштує майже 100 гривень.

З настанням осені українці перемикаються з легкої їжі на більш поживні страви. Щоб моніторити ціни на основні продукти, “Сегодня” придумала “салбургер-меню” – обід на чотирьох, основою якого стане салбургер – сендвіч з чорного хліба з “генеральським” салом з приправами.

Експерти Української аграрної конфедерації підрахували, у скільки обійдеться родині такий набір і як змінювалися ціна за рік.

В індекс “салбургер-меню”, розробленого спільно з експертами, увійшли чотири страви. Перше – український бутерброд з салом, куди за рецептом входять український хліб, “генеральське” сало, зелень і приправи. При цьому бургер по-українськи сьогодні потягне на 40 грн.

За рік він подорожчав більш ніж на 10 грн, в основному за рахунок хліба і сала. На нього припадає близько 60% всієї вартості бутерброда. У наше меню входить також картопля по-селянськи.

Незважаючи на те, що кілограм картоплі подешевшав на 30 коп., загальна ціна страви піднялася майже на 2 грн. Головними факторами став кріп, кілограм якого подорожчав на 40 грн, і рослинне масло, що додала в ціні трохи більше гривні.

Нарешті, в меню увійшли овочевий салат і курячі нагетси з сиром. Варто зазначити, що з усього “салбургер-меню” саме курка і сир подорожчали найзначніше.

У порівнянні з минулим роком їх ціна виросла на 13 і 39 грн / кг відповідно. У підсумку, порція наггетсів на чотирьох сьогодні обійдеться в 97 грн.

Читайте також: ЯКІ ПРОДУКТИ ЗБЕРІГАЮТЬ МОЛОДІСТЬ ШКІРИ, А ВІД ЧОГО ПОТРІБНО ВІДМОВИТИСЯ

У ціна курки і сала

Аналітик Української аграрної конфедерації Неля Онищенко зазначає, що індекс обіднього столу за рік виріс відчутно – більш ніж на 33%.

Таке стрімке зростання вона пов’язує, в першу чергу, із зростанням цін на м’ясо птиці. У порівнянні з 2016-м, курячі нагетси, наприклад, додали 36,5%.

“Найдорожчий інгредієнт в ньому, звичайно, куряче філе – на його частку припадає більше половини вартості страви. За два останніх місяці м’ясо курки виросло в ціні на 17%, – пояснює експерт. – При цьому ціни ростуть відразу з кількох причин.

З одного боку, дорожчає виробництво (ростуть ціни на корми, підвищуються тарифи на електроенергію, газ), а з іншого – зростає попит на курятину. Багато українців переходять на неї як на більш дешеве м’ясо “.

Ще один важливий фактор – експорт. За останній рік Україна активно нарощує поставки м’яса птиці за кордон – на 30%.

Онищенко зазначає, що “м’ясний фактор” зіграв свою роль і в подорожчанні традиційних бутербродів з салом. За рік вартість салбургера підскочила майже на 40%.

“Якщо в серпні минулого року на інгредієнти для салбургер потрібно було витратити трохи більше 30 грн, то зараз сума становить приблизно 40 грн. Основні статті витрат – хліб і сало. Причому на сало припадає близько 60% вартості страви”.

Через складну ситуацію виробники свинини якийсь час скорочували виробництво, багато працювали практично “в нуль”. Сьогодні, за словами учасників ринку, споживання свинини перевищує виробництво. Що також впливає на ціну.

А ось вартість такого блюда, як картопля по-селянськи, майже не змінилася. Експерт зазначає: по-перше, почався сезон збору картоплі і він дешевшає, а по-друге – більшу частину року ціна на цей товар майже не змінюється.

“Якщо говорити про салаті” Овочевий “, то, безумовно, ближче до зими його вартість зросте. Це не стане великою несподіванкою для покупців, оскільки свіжі овочі – сезонний продукт, і зараз якраз той час, коли овочі мають найнижчу ціну.

Така вартість, як зараз, протримається приблизно до кінця вересня – початку жовтня, а потім поступово почне рости “, – резюмує Онищенко.

Чого чекати: сало додасть до 20%

Експерти в один голос стверджують, що вартість майже всіх ходових продуктів восени буде рости. Директор Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко розповів нам, що ціна на сало підвищиться, але не набагато.

“Роком раніше в серпні кілограм сала в середньому коштував 36 грн, а зараз вже 50 грн. Тобто за цей час сало подорожчало на 38%. Найближчим часом його вартість зросте на 2-3 грн, але серйозного подорожчання вже не буде “, – говорить Дорошенко.

Менш оптимістичний прогноз у економіста Олександра Охріменка. “Сало подорожчає до 20%. Є сезонна закономірність: чим холодніше, тим дорожче сало”, – сказав він “Сегодня”.

Різняться у фахівців думки і щодо курятини. Дорошенко вважає, що м’ясо курки подорожчає на кілька гривень до кінця року в зв’язку з відсутністю конкуренції на ринку. Охріменко же каже, що ціни на курятину не виростуть.

Але тільки в тому випадку, якщо не збільшиться експорт. В іншому випадку курятина все-таки подорожчає до 10%. Відносно цін на хліб експерти одностайні: до кінця року він подорожчає до 10%, але не вище.

Якщо зараз кілограм хліба коштує близько 12 грн, то скоро його вартість підвищиться до 13,2 грн. “Урожай зернових в цьому році більш ніж достатній, а тому істотного подорожчання не передбачається”, – говорить Олександр Охрименко.

Читайте також: ЧИМ ЗАГРОЖУЄ ДЛЯ ЗДОРОВ’Я ОЧИЩЕННЯ ПИТНОЇ ВОДИ ЗА ДОПОМОГОЮ ФІЛЬТРІВ

Крім того, за його словами, найдешевше на початку осені буде коштувати картопля. “Вартість картоплі у вересні може навіть впасти на 10-15%. Це пов’язано зі збором і достатнім урожаєм.Але з настанням холодів картопля почне знову зростати в ціні”, – розповів нам експерт.

З такою тенденцією згоден і Олексій Дорошенко: “Кілограм картоплі в минулому році коштував близько 5 грн, а нині вже 7 грн. До кінця року його вартість підніметься до 20%”.

На його думку, таке зростання цін торкнеться і інших овочів: капусти, салату, помідорів, огірків і цибулі. А ось ціни на тверді сири майже не виростуть – позначиться конкуренція з голландськими і польськими виробниками.

Але з огляду на невелику осіннє подорожчання цього продукту в Європі, у нас його вартість теж трохи підніметься – з 160 грн до 170 грн за кілограм.

You cannot copy content of this page