Тарифи по-новому: як і для кого може змінитися вартість холодної води в 2018-м

Вартість холодної води хочуть підвищити з 15,79 до 18,46 гривні за кубометр

У Києві деякий час назад провели відкриті слухання щодо перегляду тарифів на холодну воду. “Київводоканал” підрахував: в 2018-му вартість їх послуги зросте з 15,79 до 18,46 гривні.

За підсумкамі слухання склаліпротокол і відправили його в Нацкомісію з питань держрегулювання в сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ). Там розрахунки перевірять і затвердять нові тарифи.

Як і чому підвищують тариф

Тариф 18,46 гривні за куб – поки що тільки пропозиція. Остаточне рішення про те, скільки киянам платити за воду, прийняти можуть тільки в НКРЕКУ.

При цьому в самій комісії наполягають, що тариф повинен бути економічно обґрунтованим і включати в себе витрати на ремонти і модернізацію інфраструктури. За даними “Київводоканалу”, 80% їх фонду зношене, а грошей на заміну труб немає.

“З понад Чотири Тисячі кілометрів водопроводу половина почти Повністю зношена. Для ПІДТРИМКИ їх в робочому стані необхідні значні фінансові и трудові ресурси”, – пояснює директор департаменту економіки і фінансів “Кіївводоканалу” Ірина Кирилюк.

До речі, тарифи на воду у кожного підприємства різні. Це залежить від економіки підприємства, технологій, які вони використовують. За підрахунками НКРЕКУ, найбільша складова тарифу – зарплати.

Читайте також: АВТО НА ЄВРОНОМЕРАХ: ЩО ЧЕКАЄ “ПЕРЕСІЧНІКОВ” ЗА ПОРУШЕННЯ ЗАКОНУ

Наприклад, якщо українець витратив на холодну воду 100 гривень, в середньому 38,2 гривні піде на зарплати співробітникам місцевого “водоканалу”, 27,4 гривні витратять на світло (насоси працюють на електроенергії).

Також 21,2 гривні – на банківські послуги, перевірку лічильників, 70 копійок – на погашення відсотків по кредитах, 4,5 гривні – на ремонт, 6,5 гривні – на амортизацію і 1,5 гривні на податки і збори.

В цьому році, як зазначили представники місцевої влади на засіданні комісії в лютому 2017 го, виявилося, що українці витрачають менше води, ніж передбачалося в розрахунках.

Чим більше підприємство продає води, тим дешевше їх послуга. Однак, через значне подорожчання комуналки українці почали економити.

Варто також нагадати, що згідно з новим законом “Про комерційний облік комунальних послуг”, вважати суми в платіжках будуть по-новому. аждая квартира, як і раніше, за воду буде платити за індивідуальним приладу обліку – тобто по лічильнику в квартирі.

Але лічильники будуть стояти на кожному будинку, і якщо виявиться, що сума всіх показань в квартирах менше, ніж свідчення будинкового лічильника, різницю доведеться компенсувати.

У Деяк Будинком, пояснює радник заступника голови КМДА Петра Пантелєєва Юлія Грамотна, дійсно є різниця між тим, що показує будинковий лічильник і поквартирні прилади обліку. І причин для цього може бути декілька: пориви, незаконні підключення до внутрішньобудинкових систем, магніти на лічильники.

Якщо, наприклад, будинковий лічильник намотав 500 кубів холодної води, але в кожній квартирі є свій прилад обліку та їх показання в сумі набрали всього 480 кубометрів, за “зайві” 20 кубів доведеться платити всім квартирам.

Скільки доведеться платити за воду

Навіть після подорожчання, відзначають чиновники, платіжки за воду – всього лише п’ять відсотків від усіх витрат на комуналку. В середньому сім’я з трьох осіб витрачає 7,2 кубометра холодної води на місяць.

Зараз в столиці такий обсяг води обходиться в 113,6 гривні, а в наступному році, якщо новий тарифи затвердять, платіжка збільшиться до 132,9 гривні.

Як пояснюють в НКРЕКУ, українці “даремно” витрачають тисячі літрів на добу.

  • капає з крана – 24 літри на добу, 720 літрів на місяць;
  • тече з крана – 144 літри на добу, 4 000 літрів на місяць;

Ще кілька років тому норматив споживання питної води на одного українця на добу був близько 260 літрів, в той час як в Німеччині споживають 105, а в Чехії – 125 літрів на людину.

У 2014 році норматив споживання в Україні скоротили до 4 кубометрів на місяць (це приблизно 140 літрів на день). Саме на норматив налічується субсидія і по ньому платили українці в будинках без лічильників.

Подорожчання води і строгий облік використаних кубометрів змусили багатьох українців задуматися про економію. Як вважають експерти, помінявши свої побутові звички, можна не тільки значно скоротити суми в платіжках, але і зберегти питну воду.

Почати можна з простого. Наприклад, включати кран тільки коли користуєтеся водою. “Багато хто просто відкривають кран вранці і вмиваються. Чистять зуби, милять особа – а вода -то йде. І з посудом та ж ситуація – воду не використовують, а кран відкритий”, – ділиться своїми спостереженнями киянка Оксана.

Найпростіші методи економії, считает Ганна Шумейко, дозволяти за рік економіті сотні гривень.
Ще один способ втрачають менше води – встановити водосберегающие насадки-аератор на змішувачі.

Звичайний кран може пропускати до 16 літрів води за хвилину, а кран з аератором – 3-4 літра в хвилину. З таким аератором можна мити посуд, вмиватися і навіть приймати душ.

Читайте також: ЯК ЗМІНИТИ СВОЮ ПРОМОВУ, ЩОБ ЗДАВАТИСЯ БІЛЬШ ВПЕВНЕНИМ

Наступний крок “модернізувати” зливний бачок. Слід поміняти зливний бачок в туалеті на той, який використовує менше води.

Для цього можна придбати спеціальний бачок з енергозберігаючої системою, яка контролює подачу води, або ж просто встановити в бачок наповнену водою пластикову пляшку – це допоможе зменшити обсяг води в бачку. Правда, заощадити завдяки такому рішенню вдасться трохи.

Нова побутова техніка з високим класом енергоефективності. Пральна машина з класом енергоспоживання А + і вище допоможе заощадити за місяць десятки літрів води. Також пральну машину варто заповнювати повністю, але не перевантажувати, так як це збільшує споживання електрики.

Також експерти радять тим, хто хоче економити, приймати душ, а не ванну. Приймаючи душ протягом п’яти хвилин, витрачається максимум 100 літрів води, а для наповнення ванни необхідно більше 200 літрів.