fbpx

У кого заберуть стипендії і як зміниться розмір

Число стипендіатів планують зменшувати щороку, при цьому бюджет на стипендії не скоротять, в результаті студенти отримуватимуть більше, повідомляє  «Сегодня».

Міністерство фінансів пропонує посилити вимоги до стипендіатів і розділити академічні та соціальні стипендії. Перші – дістануться відмінникам і тим, хто демонструє особливі досягнення, а другі – тим, хто потребує матеріальної допомоги.

Зараз в Україні стипендії отримує майже половина всіх студентів. Уже в наступному році число стипендіатів хочуть урізати до 25%, а в 2020-м – до 15%.

Таким чином, кількість студентів зі стипендією скоротиться в три рази. Правда, пропорційно збільшиться і розмір виплат.

Читайте також: ЯКІ ПРАВА Є У ПАСАЖИРА ПОТЯГУ І ЯК ЇХ ЗАХИСТИТИ

Мінфін і студенти: що не подобається чиновникам в діючій системі

Заступник міністра фінансів Сергій Марченко ще в минулому році виступив з ідеєю переглянути підхід до призначення стипендій. Ще в минулому році для того, щоб отримувати матеріальну підтримку від держави у вигляді стипендії, досить було мати середній бал 4,0, при цьому одна п’ятірка “покривала” одну трійку.

75% бюджетників (або 45% від загального числа студентів) ця вимога виконували. В цьому році перейшли на систему рейтингів, які складають самі вузи.

Днями Сергій Марченко в одному зі своїх інтерв’ю “підігрів” питання скорочення кількості стипендіатів. За словами чиновника, поступово кількість таких студентів скоротиться з 45% до 15%. З огляду на, що бюджет при цьому скорочувати не планують, розмір виплат значно виросте.

Зараз, впевнені в Мінфіні, стипендії не заохочують студентів вчитися краще, гроші платять абсолютній більшості бюджетників.

При цьому “європейська практика”, вважають чиновники, передбачає чіткий розподіл. Частина студентів отримують соціальні стипендії, тому що вони дійсно їх потребують, інша частина – отримує гроші за успішне навчання.

З таким підходом згодні і в Міністерстві освіти. “Ми вважаємо, що умови для отримання академічної стипендії повинні бути більш жорсткими. Сьогодні вона дається кожному з трійкою. Ми вважаємо, що тільки ті, хто добре вчиться, повинні отримувати академічні стипендії”, – анонсувала міністр освіти Лілія Гриневич в минулому році.

“Дійсно потрібно змінювати чинну систему. Але потрібно чітко виробити позицію – кому і навіщо надається стипендія. Тоді вже можна обговорювати”, – говорить експерт.

З позицією чиновників погоджується і частина експертного співтовариства. Експерт реанімаційне пакет реформ Володимир Бахрушин впевнений: змінювати чинну систему дійсно необхідно, однак перед тим, як впроваджувати нововведення, необхідно чітко визначитися, навіщо потрібні стипендії і кому вони покладаються.

“Дійсно потрібно змінювати чинну систему. Але потрібно чітко виробити позицію – кому і навіщо надається стипендія. Тоді вже можна обговорювати”, – говорить експерт.

Як зміниться розмір стипендії

“Ми зацікавлені в тому, щоб збільшувати розмір стимулюючої академічної стипендії”, – заявив днями прем’єр-міністр Володимир Гройсман. Поступово, як підрахували в Міністерстві фінансів, розмір стипендії вдасться дотягнути до мінімальної зарплати.

У наступному році, коли кількість стипендіатів скоротиться до 25%, розмір виплати піднімуть до 1700 гривень (на даний момент розмір мінімальної академічної стипендії – 1100 гривень).

А вже в 2020 році студенти будуть отримуватиме 3 723 гривень. Триразового підвищення стипендії планують домогтися за рахунок триразового зниження кількість студентів зі стипендіями. “Ми можемо вийти з прожиткового мінімуму.

І наблизитися до мінімальної зарплати. Тобто рівень повинен бути достатній для того, щоб цієї стипендії вистачало , щоб мати можливість проживати безбідно “, – заявив Сергій Марченко.

“Ми можемо вийти з прожиткового мінімуму. І наблизитися до мінімальної зарплати (з 2018 року 3,723 тисяч гривень). Тобто рівень повинен бути достатній для того, щоб цієї стипендії вистачало , щоб мати можливість проживати безбідно “, – заявив Сергій Марченко.

За словами представника Центру економічних стратегій Марії Репко, Україна в процентному співвідношенні витрачає на вищу освіту в середньому на 40% більше, ніж країни Європейського Союзу.

Читайте також: В ОЗЕРІ ПOТOНYЛИ МОЛОДІ ЗАКОХАНІ

При цьому на капітальні витрати (інновації, обладнання) в українській сфері освіти виділяється в процентному співвідношенні значно менше коштів: гроші йдуть на зарплати, стипендії та утримання приміщень. Людей з вищою освітою стає більше, але, як каже експерт, на продуктивності праці і ВВП це не відображається.

Більш того, за словами експерта, через демографічну кризу в 90-х на даний момент випускників шкіл стає менше з кожним роком. За різними оцінками, до 80% випускників 2017-2020 років мають можливість вступити до університетів “.

You cannot copy content of this page