Міністерство інфраструктури анонсувало створення українського лоукостера. Авіакомпанія буде літати по Україні та за кордон. Відомство обіцяє зареєструвати компанію вже восени цього року. Скоріш за все, польоти вона почне з 2018 року, пише “Сегодня”.
За словами міністра Володимира Омеляна, вітчизняний авіаперевізник буде на 51% державним, решта – іноземний капітал. Скільки будуть коштувати перельоти по Україні і куди зможе літати лоукостер.
Трохи дорожче квитка на потяг
Автори Індексу цін на авіаквитки підрахували, кожні 100 км перельоту в Україні коштує 12,36 євро. Це середня цифра і для лоукост тарифу, і квитка з повним обслуговуванням на коротких маршрутах.
Наприклад, в сусідній Румунії середній тариф на 100 км для лоукостера – 2,79 євро, в Молдові – 3,25 євро, в Росії – 6 євро, в Польщі – 10,32. На довгих маршрутах кожні 100 км в Україні коштують 3,24 євро за лоукост-тарифу, і 6,24 євро – в квитку з повним обслуговуванням.
Але і це дорожче, ніж в сусідів. У Литві лоукост-тариф на 100 км – 1,73 євро, в Польщі – 2,07 євро, в Румунії – 2,44. В Україні авіаперельоти дорожче через поганий попиту, який підтримується низькими доходами населення в порівнянні з іншими країнами.
Так, в 2016-м з Києва в Одесу літала авіакомпанія “Браво” з квитками по 500 гривень в одну сторону. Однак на початку 2017 го авіаперевізник заявив, що призупиняє маршрут через низький попит.
“На сьогодні літає близько 5% українців – це дуже мало і пов’язане з дорожнечею цього виду транспорту. Якщо з’явитися лоукост – будуть нові пасажири, які не літають зараз.
Прихід масового лоукостера в Україні може збільшити кількість пасажирів протягом двох років в три рази” , – зазначає директор програми Інфраструктура українського інституту майбутнього Володимир Шульмейстер.
Зараз між українськими містами регулярно літають три авіакомпанії: МАУ, “Мотор Січ” і “Дніпроавіа”. Якщо купувати квиток на найближчі два-три дні до вильоту, в МАУ доведеться викласти від 1320 до 4278 гривень. В “Мотор Січ” квитки коштують в межах 1310-3084 гривень. В “Дніпроавіа” – від 3486 до 3720 гривень.
Однак, якщо забронювати авіаквиток за місяць-два до вильоту він обійдеться в півтора або навіть в три рази дешевше. За півроку до вильоту авіаквитки по Україні продає тільки МАУ, а ціна на всі маршрути по країні практично однакова – 717-748 гривень. Проте це дорого, вважає міністр інфраструктури Володимир Омелян.
За словами чиновника, квитки по Україні повинні коштувати 500-1000 гривень в одну сторону. Для боротьби з дорогими авіаквитками Омелян планує створити український лоукостер. Він буде літати в основному по
Україні, але будуть і міжнародні рейси. У відомстві вже розробляють бізнес-план авіакомпанії і шукають іноземного інвестора. Здебільшого нового перевізника буде володіти держава, 49% – віддадуть іноземцям. Лоукостер матиме вісім літаків і літати з “Борисполя” або “Жулян”, зазначає начальник відділу авіатранспорту Мінінфраструктури Галина Дурмуш. Зареєструють компанію міністр пообіцяв восени, але, коли стартують польоти в відомстві не повідомляють.
Читайте також: ЧОМУ 22 ЛИПНЯ, ТРЕБА ТАЄМНО ЗАКОПАТИ ОГІРОК
За скільки зараз можна літати по Україні, грн
Регіональним аеропорти не розвиваються через застаріле законодавство, неграмотного управління і браку грошей, вважають експерти. До 2023 року Кабінет міністрів планує відродити і передати Міністерству інфраструктури все повітряні ворота країни.
Всього в Україні 22 пасажирських аеропорту і тільки 15 з них пройшли сертифікацію. При цьому “Бориспіль”, “Жуляни”, дніпропетровський, львівський, запорізький, одеський та харківський аеропорти займають 98% в структурі авіаперевезень країни. Решта аеродроми приймають по одному-два регулярних рейси на тиждень або тільки чартери.
За держпрограмою розвитку аеропортів уряд поверне аеровузли країни державі. Зараз більшість з них у комунальній власності. Керувати ними буде Міністерство інфраструктури. До 2023 року Кабмін сподівається збільшити пасажиропотік з нинішніх 12,9 млн осіб на рік до 24,3 млн.
Держава інвестує в аеропорти 8,7 млрд гривень. Хоч програма працює вже рік, гендиректор Запорізького аеропорту скаржиться, що грошей як не виділяли з держбюджету, так і не виділяють.
Передача аеропортів у комунальну власність призвела до їх руйнування, вважає експерт з транспорту Офісу ефективного регулювання BRDO Сергій Хижняк. Місцева влада не вміють управляти аеровузли, пояснює аналітик. А грошей на розвиток аеропортів в обласних і міських бюджетах немає.
“За 25 років виявилося, що ні обласні, ні міська влада управляти аеропортами не здатні. Десь немає грошей, десь досвіду управління. А аеропорти потроху руйнуються. Тепер в аеродроми потрібні величезні інвестиції. Більшість смуг і терміналів потрібно відбудовувати”, – коментує Хижняк.
Для розвитку внутрішніх перельотів по країні потрібен один аеропорт у радіусі 250-300 км, підрахували в Українському інституті майбутнього. А для міжнародних перевезень – по два сучасних аеропорти на дві-три області.
Вартість реконструкції одного регіонального аеропорту обійдеться країні 50-100 млн доларів. Будівництво нового коштує 150-250 млн доларів. Всього для реконструкції регіональних аеровузли потрібно 400-500 млн доларів.
З регіональних аеропортів перспективи є у Херсона, Миколаєва, Івано-Франківська, Чернівцях, Гостомелі та Білій Церкві, вважають експерти Українського інституту майбутнього. Однак всі вони потребують капітального ремонту або реконструкції.
А для створення маршрутів українського лоукостера міністерство повинно проаналізувати пасажирські потоки наземного транспорту, зазначає Хижняк.
“При розробці бізнес-плану потрібно дивитися, скільки пасажирів на планованих маршрутах перевозяться автоперевізниками і” Укрзалізницею “в сегменті СВ і купейних вагонів. Поки українські авіакомпанії в один голос заявляють, що внутрішній ринок для них неприбутковий.
Тому ще на етапі планування важливо розрахувати реалістичну фінансову модель. Адже авіакомпанія повинна бути прибутковою. Це не планово збиткове підприємство “, – коментує експерт.
Разом з тим Олександр Кава відзначає, що за створення лоукост як мінімум половину заплатить Україна з держбюджету. Але в країні більше необхідності в закупівлі нових вагонів для “Укрзалізниці”, які зношені на більше, ніж 91%.
Читайте також: КОМУ НЕ ПІДВИЩАТЬ ПЕНСІЇ В ЖОВТНІ І ЯК ПОРАХУЮТЬ ВИПЛАТИ
“Мені здається, що Україна є на що витрачати гроші державного бюджету, щоб не направляти їх на створення нової авіакомпанії. Все-таки авіаперевезення у нас не предмет першої необхідності, а ті гроші можна направити на покупку нових вагонів з якими реально критична ситуація.
Авіація – це той ринок, де приватні компанії не погано розвиваються. а боротися з монополізацією ринку потрібно не створенням державної авіакомпанії, а створенням умов для конкуренції приватної авіакомпанії”, – відзначає Кава.
Недавні записи
- Я три роки не була у мами в селі на Волині, а коли приїхала минулої осені, ахнула: миється в тазику, бойлер не працює, тому гріє воду в каструлі, каналізація забита. У брата – нова машина, ремонт свіженький і дочка в столиці навчається. Забрала маму і оформила у будинок перестарілих. Брат сказав, що знати мене не хоче
- У нас були відкладені гроші: частина моїх декретних і гроші моєї мами в доларах. Ми з чоловіком планували провести за ці гроші газ на його дачу, частину потрібної суми я внесла ще до народженя сина. Крім цього, я зробила і ремонт у нього на квартирі, і вікна в ній поміняла. Місяць тому Василь прийшов додому і сказав, що подзвонили працівники газу і сказали принести чергову кругленьку суму. Я в цей час сином на прогулянці була – схопила малого і додому. Застала на порозі його вже з грошима. Сказав, що ми з дитиною маємо виїхати до моєї мами, а він буде здавати квартиру, а сам поїде до своєї матері
- Ми з дружиною забрали до себе в місто у квартиру тещу з селища. Вона все життя у бідності прожила, тепер в нормальних умовах, гарно харчується. Ми з неї нічого не беремо, та й що візьмеш, вся її пенсія – їй на ліки, в основному. І ось помітив, що у дружини то одежина нова, то косметика дорога. Спитав, каже: підробіток в інтернеті беру
- Друга половина квітня стане для цих трьох знаків Зодіаку успішною у фінансовому плані. Вищі сили не радять витрачати все відразу, а вкласти в інвестиції, або ж вигідні проєкти!
- У 57-річного Валерія Меладзе і 41-річної Альбіни Джанабаєвої народилася донечка! Співак став батьком вшосте, а з Альбіною у них тепер троє спільних дітей