fbpx

Кому не підвищать пенсії в жовтні і як порахують виплати

Якщо парламент підтримає пенсійну реформу, в цьому році пенсії перерахують 5,6 мільйонам українців, пише «Сегодня».

Верховна Рада в першому читанні прийняла проект пенсійної реформи. До канікул, як передбачалося в меморандумі з МВФ , прийняти документ не вдалося. У вересні, планують в уряді, Рада прийме документ в цілому і вже в жовтні пройде перший етап “осучаснення” пенсій.

На даний момент на заслуженому відпочинку перебувають 12 мільйонів українців, виплати підвищать 5,6 мільйонам з них.

“Осучаснення” відбуватиметься поетапно

У цьому році під “осучаснення” потраплять українці, які вийшли на пенсію до 2014 року. При розрахунку пенсії враховується середня зарплата за три роки до того, як українець виходить на “заслужений відпочинок”.

Середня зарплата зростає щороку, в результаті, ніж раніше українець виходив на пенсію, тим менше його пенсія. Наприклад, в 2008 середня зарплата за три роки була 1198, а в 2017 – 3764 гривні. Якщо зарплата в два рази вище середньої, в 2008-му при 30 роках стажу можна було отримати пенсію в 970 гривень, а в цьому році при такому ж стаж і зарплату – вже 3048 гривень.

Правда, перерахують пенсії вже за новою формулою (коефіцієнт оцінки стажу знизять на 25%), тому “обовленная” пенсія буде не 3048, а 2258 гривень.

В першу чергу перерахують виплати 5,6 мільйона українців (ті, хто вийшов на заслужений відпочинок до 2014 року). Багато пенсіонери , як пояснила старший науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень Лідія Ткаченко, у формулі розрахунку пенсії мають зарплатну базу, яка ще не встигла “застаріти”.

Крім того, з урахуванням того, що в новій формулі показник оцінки стажу знижується, для них “осучаснювати” пенсії – не вигідно. Підвищення в рамках індексації не торкнеться тих, у кого на даний момент розрахунковий розмір пенсії значно вищим за прожитковий мінімум для непрацездатних.

Наступне “осучаснення” пройде в 2018 році . Осучаснювати виплати будуть тим, хто вийшов на заслужений відпочинок в 2015 і 2016 роках, прояснили в Міністерстві соціальної політики. Наприклад, українець, який пропрацював 30 років і отримував зарплату, в півтора рази вище середньої, в 2016 році могли отримати пенсію в 1975 гривень.

Читайте також: ЯК УКРАЇНЦЯМ ПЕРЕРАХУЮТЬ СУБСИДІЇ

У жовтні цього року цю пенсію не підвищать, а в наступному році її перерахують з урахуванням середньої зарплати за 2015 року, 2016 і 2017 років і коефіцієнт оцінки стажу в 1%.

Варто зазначити, що у формулі враховується середня зарплата не за даними Держстату, а за даними Пенсійного фонду (ПФ). Тобто це середня зарплата з якої сплачуються внески до фонду.

Зараз середня зарплата за даними ПФ – менше 5900 гривень. Якщо середня зарплата за підсумками цього року збільшиться до 6000 гривень, то в наступному році пенсію в 1975 гривень перерахують з урахуванням середньої зарплати в 4617,8 гривні (можлива середня зарплата за 2017, 2016 і 2015 року). В результаті пенсію в 1975 гривень можуть підвищити до 2078 гривень.

Де візьмуть гроші

На “осучаснення” пенсій знадобляться десятки мільярдів гривень. У Міністерстві соціальної політики пояснили: бюджет ПФ в першу чергу залежить від розміру зарплат українців. За п’ять місяців цього року фонд оплати праці зріс на 37%, це більше, ніж прогнозували в уряді.

“У минулому році ми планували, що в нинішньому розмір середньої заробітної плати становитиме 6300 гривень. Проте вже в квітні вона становила 6700 гривень.

Уряд переглянув прогнозовані показники на 2017 рік і підрахувало, що в кінці року середня заробітна плата буде не 6500, а 7104 гривні “, цитує прес-служба відомства міністра соцполітики Андрія Реви.

Кабмін припускав, що фонд оплати праці зросте на 82 мільярди і складе 666 мільярдів у 2017 році, проте, згідно з оновленим показниками, фонд оплати праці збільшиться в цьому році до 796 млрд.

Правда, в Міністерстві зізнаються, що левова частина цього зростання – результат “детінізації”. На початку цього року мінімальну зарплату збільшили з 1600 до 3200 гривень. Роботодавці не мають права платити податки з зарплати, менше 3200 гривень.

Відзначимо, в минулому році дефіцит ПФ склав 145 мільярдів гривень – це рекордна за час незалежності України відмітка. В цьому році, як підрахували у фонді, “дірку” скоротять до 141 мільярда. В результаті пенсійної реформи (посилення вимог для отримання пенсій за віком, скорочення майбутніх пенсій) дефіцит Пенсійного фонду планують повністю ліквідувати за сім-десять років.

Основна причина різкого зростання дефіциту – ставку єдиного соціального внеску (ЄСВ – податок, який поповнює бюджет фонду) скоротили з 37 до 22% від заробітної плати. Відзначимо, соціальний внесок розподіляється між трьома фондами: страхування на випадок безробіття (туди йде 6,3% ЄСВ, в минулому році – 7,1%).

Страхування на випадок втрати працездатності (11,1% ЄСВ, в минулому році – 14, 2%) і пенсійне страхування (82,5% ЄСВ, в минулому році – 78,5%). ЄСВ перерозподілили на початку цього року “для збалансування бюджетів Пенсійного фонду і фондів соціального страхування на 2017 рік”.

Читайте також: У ЛЬВОВІ П’ЯНІ ГОРЕ-БАТЬКИ ЗАСНУЛИ НА ВУЛИЦІ, ЗАБУВШИ ПРО ДІТЕЙ

You cannot copy content of this page