fbpx

Україна взяла на себе зобов’язання до серпня ввести абонплату на опалення і газ: чи будемо платити за тепло влітку

До кінця цього місяця в Україні повинні ввести абонплату на опалення і газ. Про це йдеться в меморандумі з МВФ, який ще кілька місяців тому підписав президент, голова НБУ і члени уряду.

У документі сказано, що рішення повинні прийняти до кінця липня. Сайт “Сегодня” з’ясував, як на українців вплине абонплата на опалення і газ.

Платити за опалення доведеться цілий рік, але суми в платіжках знизяться

“Ми будемо застосовувати тарифи на доставку газу і опалення на основі потужності, що дозволить перенести деяку частину вартості на літні місяці”, – йдеться в меморандумі з МВФ. У документі також зазначено, що нововведення повинні прийняти до кінця липня.

Введення тарифу “на доставку опалення” фактично означає, що тариф поділять на дві складових: безпосередня вартість тепла і абонплата на утримання інфраструктури. Першу складову доведеться платити тільки в опалювальний сезон, а абонплату – круглий рік.

Член Національної комісії, яка здійснює держрегулювання в сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ) Руслан Машляковський пояснив: “встановлення двоставкових тарифів на центральне опалення може бути виключно ініціативою компанії-постачальника тепла”.

Як пояснили в департаменті теплопостачання НКРЕКУ, компанія-постачальник повинна узгодити рішення про введення абонплати з місцевою владою, провести обговорення і тільки після цього – направити свої розрахунки в комісію. У НКРЕКУ розрахунки перевірять і приймуть рішення, стверджувати тариф, чи ні.

Про те, щоб всіх постачальників змусити ввести абонплату, на даний момент мова не йдеться. Абонплата на опалення вже є в Івано-Франківську, Мелітополі, Дніпрорудному, Львові, Вінниці. Так, в опалювальний сезон львів’яни платять 1266,5 гривень за кожний використаний гігакалорій тепла.

53,4 гривні від цієї суми – вартість абонплати. У неопалювальний сезон, наприклад, влітку, за опалення доводиться платити за всього 26,3 гривні абонплати.

Постачальники, які вирішили користуватися двоставковим тарифом, ділять вартість тепла на дві складових: умовно-постійна (та, що потрібна на утримання інфраструктури) і умовно-змінна (вартість самого тепла). Умовно постійну складову і називають абонентською платою.

“Структура одноставкового і двоставкового тарифів містить одні складові витрат, що включаються в повну собівартість послуги. Відмінність полягає в формі розрахунків за тепло.

Один і той же обсяг видатків покривається або в опалювальний сезон – одноставковий тариф, або розподіляється на весь рік – двоставковий тариф” , – пояснює Руслан Машляковський.

Вартість абонплати може коливатися від 20 до 100 гривень, залежно від економіки підприємства. Якщо двоставковий тариф все ж таки введуть до кінця липня, як говориться в меморандумі, за тепло доведеться платити цілий рік.

Однак взимку суми в платіжках можуть знизитися, а у серпні та вересні потрібно буде платити до 100 гривень абонплати. На даний момент в більшості українських міст діє один тариф на тепло, який включає в себе в тому числі витрати на транспортування, а платити потрібно тільки в опалювальний сезон.

Абонплата на газ: рішення призупинили

Абонплату на газ планували ввести ще з першого травня. Однак, запропонована НКРЕКУ методика привела б до того, що українцям, які використовують блакитне паливо тільки для підігріву їжі, довелося б платити більше. Крім того, на абонплати не поширювалася субсидія.

Прем’єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що комісія має право змінювати структуру тарифу, однак остаточна вартість кубометра не повинна перевищувати 6,8 гривні. Комісія прийняла рішення призупинити введення абонплати.

Кабінет міністрів в кінці квітня прийняв постанову №300: до переліку комунальних послуг, вартість яких в межах соцнорм покриває субсидія, включили і абонплату на газ. Про інші зміни в системі надання субсидій можна прочитати тут.

Читайте також: ДОСТУПНА ЄВРОПА: УКРАЇНЦІ ПОЇХАЛИ ДО ІСПАНІЇ І ГРЕЦІЇ

Розмір абонплати від типу лічильника і міської інфраструктури, розрахували в комісії. Більшість українців встановили газові лічильники G4 (вони враховують 85% від усього обсягу споживання).

Згідно з даними НКРЕКУ: кияни з таким приладом обліку повинні будуть заплатити абонплату 67,2 гривні, без лічильника – 44,8 гривні. У Харкові абонплата може скласти 88,8 гривні з лічильником і 59,2 гривні без нього.

Середня по Україні абонплата – 90 гривень. Найдорожче в Закарпатській області, 204 гривні з лічильником і 136 гривень без нього.

You cannot copy content of this page