fbpx

В Україні зростає частота захворювань на кір: як захистити себе і близьких

Лікарі радять вакцинуватися, мити дитячі іграшки і уникати людних місць, пише «Сегодня».

Кожен день в Україні відзначаються все нові випадки захворювання на кір, і число їх збільшується. Про це регулярно повідомляє Міністерство охорони здоров’я, ніж додає страхів і напруги мільйонам батьків по всій країні.

Наскільки серйозною є епідемічна ситуація, чи є вакцинація панацеєю і які запобіжні заходи слід вжити – по цих та інших важливих питань нас проконсультували наші експерти: Олег Назар, головний імунолог Медичної палати України, д. М. Н., Та Катерина Гурієнко, лікар-педіатр вищої категорії, національний тренер ЮНІСЕФ з питань імунопрофілактики.

ДІЗНАТИСЯ ВОРОГА В ОБЛИЧЧЯ

Кір – це гостре інфекційне вірусне захворювання з майже 100% -ним рівнем сприйнятливості. Вірус кору має високу летючість, передається повітряно-крапельним шляхом, і від хворого може поширюватися в сусідні кімнати і навіть на інші поверхи.

Читайте також: ЯК В УКРАЇНІ ХОЧУТЬ ВВАЖАТИ АБОНПЛАТУ НА ГАЗ

Інкубаційний період кору – 8-10 днів, але іноді триває до трьох тижнів. Навколишні можуть заразитися
за 1-2 дня до виникнення очевидних симптомів, так що високий ризик дістати хвороба від здорового на вигляд дитини.

Основні симптоми:

  • підвищена температура і нежить;
  • сухий кашель;
  • в ряді випадків – кон’юнктивіт (запалення слизової оболонки ока);
  • характерна для хвороби висип з’являється не відразу, а лише через кілька днів: спочатку – на щоках, завухами і на обличчі, а потім – вниз, по всьому тілу.

Небезпека кору не тільки в її перебігу, а й в двох неприємних особливості:

1. Значне зниження імунітету дає, як наслідок , високу ймовірність додаткового
зараження іншими інфекціями (як правило, бактеріальними).

2. Інтенсивна втрата вітамінів А і С в організмі хворої може привести до виникнення ускладнень. Найбільш грізні ускладнення – корова пневмонія та енцефаліт, на жаль, зустрічаються досить часто.

ЗУПИНИТИ МАСШТАБ

За словами Олега Назара, про епідемію в Україні поки говорити не доводиться. Але те, що кількість випадків захворювання зростає з кожним днем, – незаперечний факт.

Причиною цього є насамперед зниження так званого колективного імунітету: зараз в країні досить багато нещеплених від кору дітей: частина – через відсутність вакцини в медичних установах в минулі періоди, частина – через відмови батьків.

З огляду на, що від одного хворої дитини вірус здатний заразити до 10 інших дітей, поширення захворювання приймає широкі масштаби. А ось якщо ці 10 дітей були вакциновані від кору – подальше поширення хвороби не відбувається.

На сьогоднішній день всі медичні установи України забезпечені достатньою кількістю вакцин для того, щоб заповнити прогалини колишніх періодів.

Напрацювання імунної відповіді відбувається поступово: до 14 дня після вакцинації виробляється близько 50% захисту від вірусу, а повний захист досягається протягом місяця. Тому так важливо в нинішній ситуації не відкладати питання вакцинації дитини на потім.

ЯК НЕ ДОПУСТИТИ

“На жаль, в сучасній медицині поняття панацеї від чого-небудь не існує”, – зазначає Катерина Гурієнко. Будь-яка вакцина дає захист в 95-98% випадків. Захворіють залишилися 2-5% людей після щеплення, залежить від багатьох чинників – особливостей вироблення індивідуального імунної відповіді і дотримання графіка вакцинації.

Але навіть в такому випадку захворювання пройде в легкій формі, без розвитку ускладнень. Погодьтеся, це дуже вагомий аргумент для прийняття рішення на користь щеплень.

Крім вакцинації, правила обережності універсальні:

  1. Гігієна рук і іграшок: пам’ятаємо, що кір передається повітряно-крапельним шляхом.
  2. Свіжий чисте повітря: прогулянки і провітрювання приміщень.
  3. По можливості уникати великого скупчення людей в закритих приміщеннях: літо в допомогу!

ВАЖЛИВО! При перших ознаках захворювання ізолювати хворого і звернутися до лікаря. Не втрачайте часу і не покладайтеся на самолікування!

ЧИ Є ПАНАЦЕЯ?

“На жаль, в сучасній медицині поняття панацеї від чого-небудь – не існує” – зазначає Катерина Гурієнко. Будь-яка вакцина дає захист в 95-98% випадків. Захворіють залишилися 2-5% людей після щеплення?

Це залежить від багатьох факторів: особливостей вироблення індивідуального імунної відповіді, дотримання графіка вакцинації. Але навіть в такому випадку захворювання пройде в легкій формі без розвитку ускладнень. Погодьтеся, це дуже вагомий аргумент для прийняття рішення на користь щеплень.

ЧИ ВАРТО БОЯТИСЯ ДОРОСЛИХ

Всупереч поширеній думці, кір – це не тільки дитяча хвороба. Доросла людина може захворіти з такою самою імовірністю, як і дитина, причому перебіг хвороби з віком буде важче. Однак у дорослому середовищі поширення кору не відбувається з такою інтенсивністю, як серед дітей.

Причина – все той же колективний імунітет: масова вакцинація від кору в СРСР почалася в 1967 році, і переважна більшість дорослих у віці до 51 року отримали захист від кору в дитячому віці.

У разі, якщо дорослий, який не отримав щеплення в дитинстві, побував в контакті з хворим на кір, можливий варіант екстреної вакцинації протягом 72 годин, щоб мінімізувати ризик ускладнень, якщо зараження все ж станеться.

В іншому ж рекомендації для дорослих ті ж, що і для дітей: при перших же ознаках захворювання потрібно відразу звернутися до лікаря.

Читайте також: ЩО ЗАГРОЖУЄ УКРАЇНЦЯМ НА МАШИНАХ З ІНОЗЕМНИМИ НОМЕРАМИ: ЯКІ ШТРАФИ І КОЛИ МОЖУТЬ ЗАБРАТИ АВТО

You cannot copy content of this page