fbpx

Валютні борги за 23 роки: скільки Україна отримала від МВФ і що доведеться повернути

Експерти пояснюють, що численні кредити зупиняли зростання економіки.

Міжнародний валютний фонд (МВФ) відклав черговий транш для України на кінець 2017 року. Кредит в 1,9 млрд доларів, який мав надійти вже в серпні, зірвався через те, що Рада так і не поставила крапку в пенсійної та земельної реформи, як повідомляє “Сегодня”.

ГРОШІ. Всього за час співпраці з МВФ Україна отримала 35,2 млрд доларів, а повернула трохи більше 18 млрд. При цьому тільки відсотків наша країна заплатила 2 млрд 785 млн доларів.

Варто зазначити, що в історії взаємин з Фондом є два періоди, коли транші взагалі не надходили – з 2002-го по 2007-й, а також з 2011-го по 2013 рік. На думку аналітика з ЕДК Юрія Турянського, в перший часовий відрізок стан економіки свідчило про те, що з боргами Україна могла розібратися самостійно.

За його словами, в цей період нам було дуже складно довести необхідність отримання стабілізаційних кредитів.

“Що стосується 2011-2013 років, то в цей період ми не виконували зобов’язання з проведення реформ, і це не влаштовувало Фонд”, – говорить Турянський.

У свою чергу економічний експерт Ігор Гарбарук дотримується іншої думки. За його словами, в ті роки, коли світова економіка активно розвивалася і ціна на сировину росла – співпраця України і МВФ загасало. Зокрема, він говорить про період з 2002 по 2007 рік.

“У той же час в 2008-2009 роки найжорстокіший фінансово-економічний криза , яка спричинила за собою зниження бізнес-активності на глобальному рівні, призвела до скорочення нашого експорту мало не на 40% і зниження ВВП на 15%!

Через це програма співпраці з МВФ була знову відновлена. Результат – більше 14 млрд доларів, які ми отримали протягом наступних трьох років (2008-2010) “, – пояснює експерт.

ЧИ ПОТРІБНО? При цьому Гарбарук вважає, що Україна могла б обійтися без траншей. “За обумовленим умовам надання коштів, ми можемо використовувати гроші виключно на поповнення золотовалютного резерву та виплату боргів того ж МВФ”, – говорить експерт.

Юрій Турянський також вважає, що українська економіка змогла б останнім часом обійтися без траншей.

Для цього, на його думку, необхідно налагодити просування українського експорту на іноземні ринки, а також реформувати нашу фінансову систему: “Наприклад, у нас відсутній вільний ринок цінних паперів.

Крім того, бувають випадки, коли на казначейському рахунку зависає кілька мільярдів гривень, поки уряд оплачує обслуговування боргу.

Працював би у нас фінансовий ринок , як в інших країнах, ці гроші можна було б розміщувати хоч під якийсь відсоток, щоб вони працювали на економіку. Тоді зменшилася б необхідність в транш ах МВФ “.

Однак, на думку глави секретаріату Ради підприємців при Кабміні Андрія Забловського, під час гострих економічних криз Україні дуже складно отримати гроші у інших країн і організацій та МВФ виступає в якості “кредитора останньої інстанції”.

“Під час криз падають рейтинги держави і дуже високі дефолтні ризики, тому складно позичати гроші під прийнятні відсотки. Тому кредитна ставка МВФ стає найбільш прийнятною на ринку. І транші можна сприймати як елемент серйозної макроекономічної стабілізації в складний час”, – резюмує він.

Читайте також: У КИЄВІ З СЬОГОДНІШНЬОГО ДНЯ ПОДОРОЖЧАВ ПРОЇЗД В ТРАНСПОРТІ: НОВІ ЦІНИ

Хто скільки повинен фонду

Відносини України і Фонду за останні роки сильно змінилися. Так, ще у 2000 році нашої країни не було в топі найбільших позичальників організації – на перших трьох місцях були Мексика, Корея і Росія .

Уже в 2011 році, позичивши на той момент 14,2 млрд доларів, ми опинилися на другому місці. Більше нас тоді кредитів отримала тільки Румунія (майже 15 млрд доларів), а третє місце дісталося Греції (13,9 млрд доларів).

Сьогодні серед найбільших позичальників Фонду – Португалія (майже 37 млрд доларів) і Греція (близько 36 млрд доллров). Бронзу тримає наша країна (з урахуванням останніх траншів – 35,2 млрд доларів). А наступними в рейтингу стоять Ірландія (7,3 млрд доларів) і Пакистан (5 млрд доларів).

You cannot copy content of this page