fbpx

Всі нововведення пенсійної реформи в Україні: як зміниться життя українців

На цьому тижні, Верховна Рада повинна розглянути пенсійну реформу. Документ в Раді зареєстрували під назвою “Про підвищення пенсій…”, проте в законопроекті йдеться не тільки про підвищення старих, а й про зниження нових пенсій.

Крім того, посилять вимоги для виходу на “заслужений” відпочинок і змінять формулу, за якою розраховуються пенсії. Без реформи, впевнені в Кабміні, ситуація в Пенсійному фонді погіршуватиметься з кожним роком, як повідомляє “Сегодня”.

Уже зараз на 10 працюючих українців припадає майже 12 пенсіонерів. А після зниження єдиного соціального внеску (податку, за рахунок якого виплачуються пенсії) з 37 до 22% на початку минулого року дефіцит системи досяг критичної позначки, заявляють в Мінсоцполітики.

Все перерахують за формулою

У меморандумі з МВФ українська влада взяла на себе зобов’язання об’єднати пенсійне законодавство. Далеко не всі українці отримують виплати по досягненню пенсійного віку. Медики, лікарі, шахтарі мають право виходити на заслужений відпочинок за вислугою років.

Цю можливість, в рамках реформи, пропонують скоротити. Вчені, прокурори, журналісти, правоохоронці також отримують “спеціальні” пенсії. Після нововведення всі українці (крім суддів, нардепів, військових і шахтарів) матимуть рівні права при виході на пенсію. Наразі пенсії в Україні рахуються за формулою:

П = ЗС х КЗ х КС х 1,35%

П – розмір пенсії в гривнях;
ЗС – середня місячна заробітна плата в Україні за три останні календарні роки
КЗ – коефіцієнт заробітної плати (співвідношення своєї і середньої по країні зарплати)
КС – стаж

Середня зарплата в Україні зростає щороку. А враховуючи, що у формулі враховується цей показник, пенсії щороку “застарівають”. Наприклад, частина пенсій розрахований з урахуванням середньої за три роки зарплати в 1198 гривень, тоді як середня зарплата за останні три роки (2014, 2015 і 2016) – 3764 гривні.

Це призводить до того, що чим молодше пенсіонер, тим вище у нього пенсія. Розберемо на прикладі.

Українець пропрацював 30 років, мав зарплату вдвічі вище середньої і вийшов на пенсію, наприклад, 2007 року. Розмір його пенсії можна порахувати за формулою:

1198 х 2 х 30 х 1,35% = 970 гривень.

Оскільки це навіть менше мінімальної пенсії, розмір виплати “дотягнуть” до 1312 гривень. Водночас українець, який також працював 30 років і отримував вдвічі більше середньої зарплати, але вийде на пенсію 2017 року, може претендувати на виплату, яка буде розрахована за формулою:
3764 х 2 х 30 х 1,35% = 3048 гривень.

Фактично, два українці з однаковими зарплатами і стажем можуть отримувати різні пенсії. Одне з важливих нововведень пенсійної реформи – всі вже призначені пенсії перерахують з урахуванням середньої зарплати за три минулих роки.

Читайте також: КУДИ ВКЛАСТИ ГРОШІ ВЛІТКУ

Але при цьому коефіцієнт оцінки стажу (той відсоток, який фігурує у формулі) знизять з 1,35 до 1%. Для тих, хто давно вийшов на пенсію, це хороша новина – їх пенсії значно “підростуть”. А у тих, хто тільки збирається на пенсію, розмір виплат скоротиться на 25% (в результаті скорочення коефіцієнта стажу).

Наприклад, пенсіонеру, який вийшов на пенсію 2007 року, отримував зарплату вдвічі вище середньої і відпрацював 30 років, виплату перерахують за формулою:

3764 х 2 х 30 х 1% = 2258 гривень.

Тобто у такого пенсіонера після “осучаснення” пенсія збільшиться майже на 950 гривень. Але є і зворотна сторона. Якби пенсії за новою формулою призначали вже цього року, українець, який цього року виходить на заслужений відпочинок, замість 3048 гривень отримав би всього 2258 гривень.

Всього пенсії піднімуть 5,6 з 12 мільйонів українців. У решти розмір середньої зарплати в формулі ще не встиг застаріти, або ж вони мало заробляли. Більше, ніж на 1000 гривень, розбагатіють 1,1 мільйона пенсіонерів.

Надбавку від 900 до 1000 гривень можуть отримати 487 тисяч пенсіонерів, від 700 до 800 гривень – 460 тисяч. Решті (а це більше 3,5 мільйона українців) пенсію піднімуть від 50 до 700 гривень.

Нові вимоги до стажу: у 60 пенсію отримають не всі

Пенсійний вік в Україні, як і раніше, залишиться на рівні 60 років. Щоправда, торкнеться це не всіх. Щоб вийти на пенсію, наступного року знадобиться 25 років стажу. І з кожним роком ця вимога збільшуватиметься на 12 місяців.

В результаті 2028 року для пенсії в 60 потрібно відпрацювати вже 35 років. Вимога в 25 років зможуть виконати 85% українців, підрахували в Міністерстві соціальної політики. Але 2028-го 35 років стажу матимуть тільки 55% 60-річних. Решті доведеться працювати без пенсії до 63 або 65 років.

Вимоги для виходу на пенсію в 63 роки також збільшуватимуть на 12 місяців щорічно – з 15 до 25 років. А ось щоб вийти на пенсію в 65, як і зараз, 2028 року знадобиться всього лише 15 років стажу.

Нагадаємо, повноцінно ці нововведення запрацюють тільки 2021 року. З наступного року і до кінця 2020 законопроект передбачає державну допомогу українцям, які досягли 60 років в період з 2018 по 2021 рік і при цьому мають менше необхідного стажу.

Згідно із законом, вони повинні чекати пенсію до 63 або 65 років, але ці кілька років вони можуть отримувати допомогу від держави.

Якщо не набереться і 15 років стажу, пенсія не призначена. Замість цього держава гарантує соціальну допомогу. До слова, два відсутніх роки стажу можна докупити.

Вартість першого року стажу обчислюється за формулою: мінімальна зарплата х 22% х 24 (якщо один рік, якщо два – то помножити на 42). Наразі мінімальний внесок – 702 гривні (22% від мінімальної зарплати). Щоб купити два роки стажу, потрібно заплатити 29 568 гривень.

Після реформи пенсії будуть індексувати по-новому

В Україні пенсії підвищують двічі на рік – у травні і грудні. Розмір підвищення залежить від рівня інфляції, якщо пенсії зросли на 10%, то і пенсії повинні збільшитися як мінімум на 10% від мінімалки.

Якщо прожитковий мінімум 1247 гривень, а пенсії підвищують, наприклад, на 5%, то і тому пенсіонеру, який заробив пенсію в 1300 гривень, і тому, хто отримує 2000 гривень, додадуть по 63 гривні.

Після проведення пенсійної реформи виплати підвищуватимуть на 50% від зростання середньої річної зарплати за три роки + 50% від зростання інфляції за минулий рік.

При цьому підвищуватимуть одну зі складових у формулі розрахунку пенсій, в результаті пенсіонери отримуватимуть надбавки, розмір яких залежатиме від стажу і коефіцієнта зарплати.

Наприклад, якби нововведення діяло вже зараз, пенсію в 2258 гривень підвищили б до 2504 гривень, або на 246 гривень. За чинними нормами пенсії цього року підвищать всього на 126 гривень.

Як зазначають експерти, ідеальний варіант для того, щоб рівень пенсії відповідав розміру зарплат в країні – підвищувати їх на 100% від показника зростання заробітної плати, розповідає старший науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень Лідія Ткаченко. Щоправда, для Пенсійного фонду практично будь-якої країни така норма – занадто дорого.

У законопроекті сказано: після ліквідації дефіциту замість 50% від зростання середньої зарплати можуть брати при перерахунку пенсій до 100%.

Нагадаємо, до 2012-го пенсії збільшували на 20% від зростання середньої зарплати по країні – вже кілька років ця норма закону не діє. В результаті, за даними Міністерства соціальної політики, понад 7 мільйонів українців мають розрахунковий базовий розмір пенсії менше прожиткового мінімуму.

Як пояснює експерт організації “Актуарно-пенсійний консультант” Олександр Ткач, чиновники порахували, що для “актуалізації” пенсій буде досить індексувати весь розмір пенсії на розмір інфляції (раніше індексували тільки ту частину, яка знаходиться в межах прожиткового мінімуму).

“Податок” на пенсії скасують

Наразі працюючі пенсіонери мають право отримувати тільки 85% від виплати. Решта – залишається в бюджеті Пенсійного фонду. Так званий “податок” в рамках реформи скасують, в результаті розмір пенсій для працюючих збільшать на 17,6%.

А таких в Україні – приблизно 600 тисяч осіб. Наприклад, якщо зараз працюючий пенсіонер отримує пенсію 2000 гривень, після нововведення виплата “підросте” до 2340 гривень.

До речі, водночас про плани скасування прибуткового податку на пенсії в пенсійній реформі не йдеться. Прибутковий податок платять тільки українці з пенсіями понад 10 740 гривень. 18% стягується з частини пенсії, яка перевищує цю суму.

“Саме в оподаткуванні пенсій не враховується, працює пенсіонер чи ні. Якщо людина працює і має пенсію вище 150% від прожиткового мінімуму для непрацездатних, їй виплачують 85% від пенсії.

Це не оподаткування, це неповна виплата”, – пояснює старший науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень Лідія Ткаченко.

Читайте також: ЩО БУДЕ З ДОЛАРОМ І ЗАРПЛАТАМИ ДО ОСЕНІ

You cannot copy content of this page