fbpx

Як і чому виростуть ціни в Україні до кінця року

Експерти впевнені: досягти рівня інфляції, який закладений в прогнозі уряду, буде вкрай складно, повідомляє  “Сегодня”.

Восени в Україні очікується значна девальвація гривні. За оцінками експертів, курс долара може вже в найближчі місяці перевалити психологічну позначку в 28 гривень. Чверть споживчого кошика українця – імпортні товари.

Крім того, від курсу долара залежать і ціни на бензин. У такій ситуації зростання цін неминуче.

Національний банк ще кілька місяців тому підтвердив свій прогноз по інфляції: ціни в 2017-м повинні вирости в межах 6-10%. У той же час більшість опитаних експертів вважають, що інфляція за підсумками року може досягти 12%. Що буде з цінами в Україні до кінця року.

Читайте також: У КИЄВІ МАРШРУТКА ВРАЖАЄ ДИВНИМ АКСЕСУАРОМ

Чому зростають ціни

Як пояснюють економісти, є кілька причин для інфляції. Зростання собівартості товару, високий попит на товар (якщо з’являється ажіотажний попит, то ціни можуть злетіти за лічені дні) або зростання доходів населення.

За оцінками уряду, середня зарплата за рік зросла приблизно на 37%, а значить повинні рости і ціни. При цьому, як зазначає керівник аналітичного відділу Concorde Capital Олександр Паращій, важливо, щоб темпи зростання доходів випереджали інфляцію.

Тоді, незважаючи на подорожчання, рівень добробуту буде рости. Традиційно інфляція сповільнюється влітку з появою перших врожаїв овочів і фруктів. А восени, коли настає опалювальний сезон і росте курс долара, інфляція має всі шанси на прискорення.

Правда, ціни ростуть далеко не завжди і не скрізь. Наприклад, по даним Центрального розвідувального управління (ЦРУ), в 33 з 225 країн ціни в 2016-му не виросли, а навпаки – впали. Серед таких країн Польща , Люксембург , Сінгапур , Ізраїль. В Україні ж останні кілька років спостерігаються двозначна інфляція.

Висока інфляція – нормально для економіки, що розвивається, вважає виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко. У країнах з розвиненою економікою ціни ростуть в середньому в межах одного-двох відсотків за рік.

Так, під час світової кризи 2008-го в Україні рівень інфляції досяг 22,3%, а в країнах Європейського союзу – всього 3,4%. За підсумками минулого року в ЄС ціни виросли всього на 1,66%, а в Україні – на 12,4%.

Рівень інфляції впливає і на вартість грошей. Так, в країнах зі стабільними валютами і низькою інфляцією, наприклад, кредит на квартиру можна взяти під 3-5% річних. В Україні ж з урахуванням того, що гроші швидко знецінюються, банки дають такі кредити під 23-25% річних.

З початку цього року НБУ запровадив політику інфляційного таргетування. Завдання відомства за кілька років скоротити зростання цін до 5-6% річних.

Нацбанк може міняти облікову процентну ставку, а від неї залежать процентні ставки по кредитах і депозитах в комерційних банках. Зниження облікової ставки призводить до зростання інфляції, а підвищення – навпаки. Однак, на даний момент реальний ріст цін буде вищою за прогнозовані Нацбанком.

Як зростуть ціни в 2017-м

Згідно з прогнозом НБУ, інфляція за підсумками цього року буде коливатися в межах 6-10% , в Міністерстві економрозвитку кілька місяців тому урядовий прогноз переглянули.

За їхніми оцінками, ціни виростуть на 11,2%. “Прогнозовані показники близькі до прогнозу МВФ , а саме: 2% зростання ВВП, індекс споживчих цін (у середньорічному вимірі) – 11,5%”, – зазначають у відомстві.

На зростання цін восени може вплинути “осучаснення” пенсій. ППО оцінками Олександра Паращия, цей вплив може скласти всього 0,2-0,3 процентного пункту.

“У пенсіонерів буде більше грошей на руках, певний тиск на ціни в магазинах точно буде. Наші спекулянти обов’язково цим скористаються”, – відзначає керівник аналітичного відділу Concorde Capital.

Самі підприємці з таким трактуванням не згодні – ціни визначає ринок . І якщо доходи дійсно виростуть, то за законами ринку поповзуть вгору і ціни, пояснює запорізький підприємець Ірина Коневич.

“У мене кілька магазинів в спальному районі. Як я підніму ціни, якщо у мене бабусі купують по полбулкі хліба? Купують найдешевше. Якщо я підвищу ціни, вони поїдуть в інший магазин, або на ринок підуть.

Якщо доходи зростуть, якщо закупівельні ціни будуть рости, то, звичайно, переглянемо цінники і ми. Але тільки тому, що підняли пенсії, я не буду підвищувати ціни “, – розповідає підприємець.

Читайте також: ЯК НЕ ЗАХВОРІТИ: В УКРАЇНУ ЙДЕ НОВИЙ ГPИП “МIЧИГAН”

Включати “друкарський верстат” для підвищення пенсій не будуть, тому і різкої інфляції, впевнений аналітики ” Альпарі “, очікувати не варто. Гроші на “осучаснення” отримають за рахунок перевиконання бюджету Пенсійного фонду.

“Цінам може загрожувати зростання зарплат або пенсій” з повітря “, за рахунок друкарського верстата. Якщо ж подібне зростання відбувається за рахунок перерозподілу коштів, він не стає додатковим чинником для зростання цін”, – пояснює старший аналітик “Альпарі” Вадим Іосуб.

За оцінками експертів, значно більше на інфляцію вплинуть подорожчання сільсько-господарської продукції, девальвація гривні і початок опалювального сезону.

“Прогнозна інфляція близько 8% в 2017-м. За результатами першого півріччя видно, що такого показника досягти не вдасться. Однозначно можна сказати, що інфляція буде двозначною.

Я думаю, що вона буде коливатися в межах 12% з можливою похибкою в 2 процентних пункту. Цілком можливо, що може дійти і до 14% “, – прогнозує Олег Устенко. У Concorde Capital також припускають: за підсумками року зростання цін складе 12%.

You cannot copy content of this page