fbpx

Як торкнулася пенсійна реформа нинішніх пенсіонерів

Одні незадоволені, інших реформа дійсно порадувала. Осінь реформ нам обіцяли напередодні старту 7-й сесії у вересні. І, напевно, можна сказати, що обіцянка виконана. Реформа освіти, пенсійна, медична, судова – всі вони були проголосовані в парламенті. Як працюватимуть – побачимо далі.

Для рейтингу взяли найбільш важливі – реформу освіти, пенсійну та медичну. З великим відривом на першому місці – реформа в системі освіти, яка визначає і наше майбутнє, і майбутнє наших дітей.

Далі – пенсійна, і на третьому місці – медична. І переможець рейтингу, і бронзовий призер – це ті закони, які стартують вже в новому 2018 році. А ось пенсійна реформа вже працює.

Її вже назвали Пенсійною реформою Гройсмана. Для прем’єра її прийняття було мало не справою принципу. Наскільки вона справедлива? – до цих пір ведуться запеклі суперечки.

Але точно ясно одне – ця пенсійна реформа – торкнеться всіх без винятку українців. Сімдесят вам років, п’ятдесят або тридцять. Ця реформа вплине і на ваше життя, і на життя ваших дітей і навіть онуків. Але про все по порядку.

Першими відчули її на собі нинішні пенсіонери. Уже в жовтні – буквально через кілька днів після прийняття реформи – їм пенсії перерахували. І суми доплат вийшли різні. Кому-то – кілька сотень гривень. Кому-то – значно більше.

Кому і наскільки підвищити – кожному вважали індивідуально. І це – одне з головних нововведень реформи. Тепер розмір пенсії залежить виключно від стажу людини і від величини внесків, які відраховувалися з його зарплати до Пенсійного фонду.

Формула для розрахунку пенсії – тепер однакова практично для всіх громадян. Крім стажу і внесків – в ній є ще один дуже важливий показник – розмір середньої зарплати по країні. І він теж для всіх буде єдиним. До прийняття реформи – було інакше.

Читайте також: П’ЯНА ЧИНОВНИЦЯ ОБРАЖАЛА ПОЛІЦЕЙСЬКИХ І КИДАЛАСЯ НА ЖУРНАЛІСТА (ВІДЕО)

Припустимо, ви вийшли на заслужений відпочинок десять років тому. Тоді вам нарахували пенсію виходячи із середньої зарплати по країні в тисячу двісті гривень. Зарплати весь цей час росли. А ваша пенсія – немає. У вас – п’ятдесят років стажу. А у вашого сусіда – тільки двадцять.

І він отримує мінімальну пенсію. Раніше – ваша пенсія була значно вище, ніж його. Але за десять років – мінімалку потроху – по кілька разів на рік – піднімали. І ось його пенсія – і ваша – вже однакові. Адже його росла. А ваша – стояла на місці. Ось так виходила зрівнялівка.

Тепер же – для розрахунку формули береться єдиний для всіх показник середньої заробітної плати. Це сума відображає середню зарплату в країні за останні три роки.

І застосовується до всіх – хоч двадцять років тому людина пішла на заслужений відпочинок, хоч тільки вчора. Ось чому людям, які давно не працюють і у яких великий стаж – пенсію підняли суттєво – деяким відразу на кілька тисяч.

Нілі Петрівні додали тисячу гривень. Її чоловікові – майже дві. Отримавши гроші, жінка йде за продуктами. Як і раніше – купує все на стихійному ринку – тут дешевше.

Надбавка до пенсії суттєва – але все одно проблеми вона не вирішує, каже Нілу Петрівна. Як і раніше, ледве зводять кінці з кінцями. Якби не субсидія – то і за комуналку б заплатити не змогли.

Жінка, як і її чоловік – все життя пропрацювала в будівництві. Великий стаж, офіційна зарплата. Однак є й ті, кому не додали майже нічого. І вони сердяться. І на уряд. І навіть на саму Нілу Петрівну.

В Україні – дванадцять мільйонів пенсіонерів. Дев’яти мільйонам з них – пенсії підвищили. У решти – вони залишилися колишніми.

Вже через тиждень – з першого січня – осучаснення пенсій проведуть для українських військових. І для них підвищення буде більш відчутним. Про це заявили в Кабміні.

Осучаснення пенсій – як для військових, так і для цивільних – буде проводитися щороку автоматично, незалежно від волі Верховної Ради чи уряду. Це також передбачає реформа.

Вам до пенсії ще далеко? Або ви тільки готуєтеся виходити на заслужений відпочинок? Реформа торкнеться і вас. Є люди, за якими вона сильно вдарить. Фактично не дозволить їм залишити робоче місце в шістдесят років. І ось чому.

В Україні кардинально збільшили страховий стаж – відразу на десять років. До реформи – потрібно було п’ятнадцять. А тепер – двадцять п’ять років. Неприємний сюрприз для багатьох людей, які в наступному році збиралися виходити на пенсію.

Якщо вони якийсь час працювали неофіційно і отримували зарплату в конвертах – страховий стаж їм не нараховувався. Щоб отримати право хоча б на мінімалку, доведеться працювати аж до шістдесяти п’яти.

Але і це не все. Вимоги до кількості стажу будуть рости і далі. З кожним наступним роком на один рік. Якщо в дві тисячі вісімнадцятому це буде двадцять п’ять років, то в дві тисячі дев’ятнадцятому – вже двадцять шість. І так мінімально необхідний стаж виросте до тридцяти п’яти років.

Якщо вам зараз п’ятдесят – то при виході на пенсію в 60 років – ви повинні будете мати тридцять п’ять років стажу. А скільки є зараз? Це питання – після прийняття реформи – став хвилювати дуже багатьох людей.

Ірина Петрук прийшла в управління пенсійного фонду. Тільки тут вона може дізнатися напевно – чи платив роботодавець за неї внески – а значить – зараховувався їй стаж. Все ця інформація – є в електронній базі даних. Ось їй роблять роздруківку – жінка зітхає з полегшенням.

Але ж часто буває і по-іншому. Електронна база працює з двохтисячного року. З того часу – саме її дані, а зовсім не записи в трудовій – є підтвердженням вашого стажу.

Експерти радять самому переконатися, чи не обманює вас роботодавець. Для цього і потрібно прийти в пенсійний фонд, як це зробила Ірина Петрук. Вас повинні прийняти в будь-якому управлінні. З собою потрібно мати лише паспорт та ідентифікаційний код.

Ваш стаж до двохтисячного року – в базі не відображається. Його будуть вважати за записами у трудовій книжці. До стажу так само зарахують роки служби в армії або перебування в декреті.

Ваші діти, внуки здавалося б – ну що їм до пенсійної реформи? Але як раз їх – вона торкнеться найбільше. Вже з 2019-го – в Україні вводиться накопичувальна система. Це вже факт – рішення прийняв парламент. А значить, молоді люди – самі будуть збирати собі на пенсію.

У кожного з них буде особистий рахунок у пенсійному накопичувальному фонді. Туди – роботодавець – щомісяця буде відраховувати певний відсоток від зарплати. І після досягнення пенсійного віку накопичена сума стане другою пенсією – на додачу до тієї, яку буде платити держава.

Читайте також: В УКРАЇНІ ПРАЦІВНИКІВ МОЖУТЬ ЗВІЛЬНИТИ ЗА ПОРУШЕННЯ КОМЕРЦІЙНОЇ ТАЄМНИЦІ: ЕКСПЕРТИ

Деталі – як буде працювати ця система в Україні – ще належить затвердити парламенту. Зараз лише розробляють законопроект.

Накопичувальні пенсії – це практика більшості країн ЄС. Ось тільки експерти попереджають про ризики. Адже фонди можуть збанкрутувати. Гроші – прірва. А поки що – Україна має державний пенсійний фонд – з величезною фінансовою дірою. Дефіцит – більше ста сорока мільярдів гривень.

І якщо в системі нічого не міняти – він буде рости, а пенсії – ставати все більш і більш мізерними. Який ефект дасть пенсійна реформа – побачимо вже в найближчі роки. У будь-якому випадку – як цю систему не реформує, які закони не приймай – підвищувати пенсії і далі можна буде тільки за умови зростання економіки.

Джерело.

You cannot copy content of this page