fbpx
Авто
Як в Україні можна вирішити проблему з “евробляхами”: за прикладом Молдови

Глава комітету Ради з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна заявила, що в Україні питання можна вирішити, користуючись досвідом сусідів.

Дешеві старі авто українці купують в Польщі і Литві, самі або через посередників. А щоб не платити податки в Україні, не знімають машину з іноземної реєстрації.

Всього в країні знаходиться приблизно 400 тис. Автомобілів на іноземній реєстрації, половина з них – з порушенням термінів перебування. За оцінками організації “АвтоЕвроСіла”, близько мільйона українців – власники автомобілів з Єврономер.

Це проблема, тому що в казну не надходять податки, водії таких машин ніде не реєструються і не несуть відповідальності за порушення правил дорожнього руху.

Періодично транзитники протестують: блокують дороги на кордоні і вимагають парламент збільшити термін перебування машин до року і знизити митні збори.

Схожа проблема є і у сусідів – молдовани ввозять в країну автомобілі румунської і болгарської реєстрації. Але Молдова рік тому почала боротися з транзитниками. Голова комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна заявила, що Україна може спробувати перейняти досвід Молдови.

Читайте також: НАРОДНИЙ ДЕПУТАТ НАДІЯ САВЧЕНКО НАЗВАЛА ІМ’Я СПРАВЖНЬОГО “МУЖИКА” СЕРЕД УКРАЇНСЬКИХ ПОЛІТИКІВ (ВІДЕО)

Що зробили в Молдові

У Молдові автомобілі з іноземними номерами можуть перебувати півроку. Тому транзитник не потрібно перетинати кордон кожні вихідні. Це ще більше спонукало ввозити машини в країну без розмитнення.

Щоб вирішити проблему, в країні вирішили діяти методом батога і пряника. З січня 2017 року по березень молдаванам дозволили розмитнити автомобіль зі знижкою на акциз в 70%. Єдина умова: в Молдову вони повинні бути завезені до 1 листопада 2016- го.

Потім “знижку” продовжили до 31 червня.

Розмитнення машини з двигуном три тисячі куб. см знизилася з 11 тисяч євро до 3300 євро. Щоб оформити автомобіль з іноземними номерами, потрібно було зняти його з обліку в тій країні, звідки її ввезли.

Право ввезення автомобіля на 180 днів збереглося, але для цього потрібно заплатити “віньєтку”. Це дорожній збір, що стягується з незареєстрованих в країні транспортних засобів. Зараз він коштує 180 євро на півроку.

Машину без віньєтки евакуюють на штраф-майданчик і депортують в країну реєстрації. При цьому витрати на перевезення машини лягають на водія – 15 євроцентів за кожен кілометр.

Водія визначають миттєво – при покупці віньєтки потрібно вказувати паспортні дані, ідентифікаційний номер, номери автомобіля і електронну пошту. Штраф за відсутність віньєтки – від 2272 до 9090 леїв (від 3 822 до 15 289 гривень).

Що можна зробити в Україні

Ніна Южаніна, глава парламентського комітету з податкової і митної політики, в інтерв’ю розповіла «Новому часу” своє бачення вирішення проблеми з “евробляхамі”.

За її словами, Україна також може ввести понижуючі коефіцієнти до ставок акцизу та інших податків. Свої пропозиції депутат передала громадським активістам. При цьому Южаніна підкреслила, що ні в якому разі не можна надавати транзитник амністію або дозволити розмитнити машину за безцінь.

 “Я думаю, що буде справедливо, якщо до діючої шкалою ставок акцизного податку ми застосуємо певний коефіцієнт. Наприклад, вони заплатять 25-30% від встановленої ставки акцизного податку. Але з урахуванням тієї шкали, яка у нас зараз є за ставкою акцизного податку в залежно від віку автомобіля”, – розповіла парламентарій.

Також Южаніна вважає, що потрібно заборонити українським громадянам в’їжджати в Україну на машині з іноземними номерами. Це повинно бути доступно тільки для нерезидентів. За її словами, такі обмеження діють в Білорусі і Молдові.

Зараз у Верховній Раді лежать кілька законопроектів, які потенційно можуть вирішити проблему.

Законопроект №5562 пропонує продовжити пільгові акцизи на ввезення в Україну старих автомобілів і зняти обмеження щодо ввезення – один автомобіль на одну людину, машина повинна відповідати нормам Євро-5, а також заборона на перепродаж авто в Україні протягом року.

У законопроекті № 5561 депутати пропонують скасувати вимогу Євро-5 до старих автомобілів. Це екологічний стандарт, який забороняти ввозити в країну автомобілі, вироблені раніше 2010 року.

І власники машин на Єврономер на можуть розмитнити автмобілі, які не відповідають екостандарти. Замість Євро-5 пропонується ввести обов’язковий техогляд для б/у авто, які ввозяться в Україну.

Останнє з пропозицій депутатів – дозволити українцям першу реєстрацію автомобілів, які відповідають стандартам Євро-3 і Євро-4, на 10 років. Законопроект №7457 депутати зареєстрували під Новий рік.

Українське законодавство і зараз дозволяє боротися з нелегальним авто

Адвокат по митному праву Ольга Ніколаєнко відзначає, що в Україні законодавство дозволяє боротися з нелегальними авто штрафами та конфіскацією. Однак в країні слабо взаємодіють митна служба і поліція.

“Поліція не може відстежити, в якому режимі і на яких підставах перебуває той чи інший автомобіль з іноземною реєстрацією. Є морально-етична проблема: ми розуміємо, що громадяни можуть і повинні користуватися дешевими авто, а з іншого боку – є міжнародні зобов’язання і правові норми.

Оскільки держава посіла бездіяльну позицію – проблема наростає, як снігова куля. Вже зараз власники нерозмитнених авто вимагають особливих умов. Згідно із законом потрібно складати протоколи і вилучати такі автомобілі. Законодат льно все врегульовано, але нічого не виконується”, – відзначає виконавчий директор об’єднання “Митні адвокати”.

Читайте також: У КАРПАТАХ ПОБАЧИЛИ ДИВНЕ ЯВИЩЕ В НЕБІ (ФОТО)

Сьогодні без реєстрації їздити на машині з іноземними номерами українці можуть п’ять днів в одній області і десять днів – при пересуванні в декількох областях. Іноземцю користуватися нерозмитненою машиною годі й більше одного року.

Якщо автомобіль знаходиться в країні одну добу більше, ніж належить митним кодексом, водієві загрожує штраф в 85 гривень. Якщо ж авто затрималося в країні від 1 до 10 діб – доведеться заплатити штраф у розмірі 3400 гривень, більше 10 діб – 8500 гривень.

Якщо автомобіль належить іноземцю, а за кермом українець – машину можуть конфіскувати. А машину українця можуть заарештувати в тому випадку, якщо він відмовиться платити штраф.

Джерело.