fbpx

Як орендувати квартиру і не потрапити на шахраїв

Бажання заощадити може привести прямо до афериста.

В Україні приблизно 1,4 млн осіб знімають житло, підрахували в Мінрегіонрозвитку. Насправді число набагато більше. Тільки переселенців з окупованих територій в країні 1,5 млн. Точна кількість орендарів ніхто не може назвати. Одна з причин – 70% угод з оренди житла проводять в тіні.

Поки чиновники думають, як поміняти правила оренди, шахраї щосили користуються ситуацією. Аферисти наживаються як на власників квартир, так і на орендарів. Як зняти житло і не стати жертвою шахраїв.

Які помилки роблять орендарі

Хороший ремонт, нові меблі, піша доступність до метро і ціна нижча, ніж в середньому по ринку. Так аферисти закидають вудку на сайтах оголошень. Але варто перевірити фотографії та виявляється, що таку ж квартиру здають в ще парочці міст.

Якщо ціна значно менше середніх по району – це одна з ознак, що оголошення розмістив шахрай, попереджає ріелтор-експерт з нерухомості Анна Подсаднік. Найчастіше, якщо подзвонити за вказаним номером, нібито власник квартири почне розповідати про щось більше попиті, і щоб стати єдиним кандидатом, попросить перевести на карту передоплату. І на такі схеми ведуться.

Наймачі житла не читають договору і не перевіряють документи – це найбільша помилка, додає Платон Даниленко, партнер юридичної фірми “Експатпро”. Хоча перевірити справжність документів можна самостійно.

Якщо квартиру здає не власник особисто, а інша людина за дорученням, то саму довіреність можна перевірити на rnb.nais.gov.ua. На сайті nd.dmsu.gov.ua – подивитися, чи не числиться паспорт людини загубленим або недійсним.

Читайте також: ЯК ПО ЗМІНІ КОЛЬОРУ ШКІРИ ВИЯВИТИ XВOPOБY: РОЗПОВІЛИ ВЧЕНІ

П’ять помилок орендаря

  • Чи не підписує договір оренди, домовляється з орендодавцем на словах.
  • Підписує договір оренди не з власником нерухомості.
  • Чи не уточнює умови розірвання договору, хто буде оплачувати дрібний ремонт (наприклад, поламався кран, пральна машинка, холодильник).
  • Перед заселенням не перевіряє справність побутової техніки, замків, кранів.
  • Не обумовлює розірвання договору в разі форс-мажору.

Що запитати у орендодавця і як скласти договір

Варто поцікавитися у орендодавця, здавалося чи житло раніше і чому з’їхали попередні орендарі – радить Платон Даниленко.

Дізнатися, чи є заборгованість по комуналці і як потрібно буде платити за рахунками: за лічильниками або за нормативом. Можна попросити останні квитанції, щоб подивитися, чи є заборгованість.

Щоб борги не лягли на гаманець орендаря, в договорі потрібно прописати поточні показання лічильників. Варто запитати, чи можливо зареєструвати місце проживання в установленому законом порядку, і не зареєстровані за цією адресою юрособи.

“Обов’язково потрібно узгодити порядок розірвання договору і прописати обов’язок власника повідомити про припинення договору за тривалий термін до моменту, коли орендарі повинні фактично звільнити приміщення”, – говорить юрист.

Якщо квартира має кілька власників, потрібно отримати згоду від кожного з них. Адже може виявитися, наприклад, що один з них вирішив передати житло в оренду, а інші взагалі про це нічого не знали, зазначає старший партнер адвокатського бюро “Дроздова і партнери” Михайло Гончаров.

“Якщо є недоліки в роботі побутової техніки, наявність зламаною техніки або приладів, пошкоджень на меблях або іншому оформленні квартири, вимагайте від орендодавця вказати про це в окремому акті прийому-передачі житла.

І нехай цей акт буде зафіксований в договорі як його невід’ємне додаток. знову ж таки, ви не будете відповідати за ті пошкодження майна власника житла, які не завдавали. Тим більше, згідно зі статтею 815 Цивільного кодексу України, саме в обов’язки наймача належить збереження житла в належному состояні”, – додає адвокат.

Потім можна складати договір. Тільки після підписання угоди орендар сплачує оренду та послуги посередників. У договорі потрібно вирішити якомога більше питань, щоб не було проблем у майбутньому.

Основні пункти в договорі оренди:

  • Що здається, адреса
  • Хто здає (ПІБ, його паспортні дані та ідентифікаційний код).
  • Документи, що підтверджують право власності.
  • На який термін укладається договір оренди.
  • За який період власник повинен попередити орендаря про звільнення житла. В яких випадках розривається договір оренди, і що повинні боку відшкодувати один одному.
  • Розмір орендної плати.
  • Хто робить дрібний ремонт.
  • Яка сума передавалася в момент підписання договору оренди.
  • Яка техніка і меблі є в квартирі / будинку.
  • Покази лічильників на комунальні послуги. Які комунальні оплачує орендар.
  • Чи варто шукати житло через ріелторів і агентства

Є два види посередників. Одні ходять разом з орендарем, показують варіанти квартир, і беруть оплату за свої послуги після підписання договору оренди. Інші видають список телефонів нібито вільних квартир і беруть гроші наперед. Останній тип посередників офіційно беруть гроші за “інформаційні послуги”.

Відрізнити перших від других просто, каже Анна Подсаднік. Вся справа у вартості послуг. Ріелтори беруть за свою роботу 50% від місячної орендної плати. Компанії, що надають “інформаційні послуги”, – 300-500 грн.

Щоб не потрапити на так звану “інформаційну” послугу, потрібно уважно подивитися договір, який пропонує укласти агентство або ріелтор, радить Платон Даниленко. Головне – не підписувати нічого, поки житло не знайшли.

“Як правило, шахраї залучають цінами на житло, які значно нижче реальних ринкових. Людині дають список з номерами телефонів власників житла. Такий” власник “відразу ж погоджується на зустріч для перегляду.

Але коли така зустріч повинна ось-ось відбутися, то знаходиться тисяча причин: термінове відрядження, мама в лікарні, затримали на роботі. При повторному дзвінку потенційному орендарю заявлять, що вони нахабні і невиховані, що здавати таким людям бажання вже немає.

Як правило, такий “власник”, номер якого переді тавляется людям, сидить в сусідньому кабінеті. Тому надійніше піти в агентство нерухомості, заплатити запитувані ріелторами 50% від вартості місячної оренди, але вже після підписання договору оренди”, – говорить Даниленко.

Джерело.

You cannot copy content of this page