Багато платні клініки працюють за схожим принципом, намагаючись витягнути з клієнта якомога більше грошей. Як уникнути витрат на непотрібні аналізи та обстеження.
- Вам призначають занадто багато аналізів
Якщо ви прийшли до лікаря зі звичайним нежитю, а вийшли з кабінету з пачкою напрямків на дорогі аналізи та обстеження, варто насторожитися. Найчастіше для початкового обстеження досить розгорнутого аналізу кpoвi.
Уточніть у лікаря, для чого здавати той чи інший аналіз. Робити їх «на всякий випадок» і платити багато грошей точно не варто. Не соромтеся задавати питання.
Уточнюйте, чим обґрунтоване конкретне призначення. Лікар повинен детально і зрозуміло пояснити, чому він рекомендує зробити аналіз або приймати певні ліки.
Якщо ви не довіряєте лікарю, сходіть на прийом до іншого спеціаліста з хорошою репутацією і подивіться, які аналізи призначає він. І вже потім робіть висновки.
- Вас кваплять
«Проблема легко поправна, операцію можна opгaнізувати вже завтра», «Вам пощастило, ви прямо зараз можете пройти чарівну процедуру з пристойною знижкою», «Якщо ви пройдете комплексне обстеження, це буде набагато дешевше».
Читайте також: 7 ПОМИЛОК, ЧЕРЕЗ ЯКІ МИ ВТРАЧАЄМО ГРОШІ
Як правило, мета таких «вигідних пропозицій» – змусити вас сказати «так». Якщо, звичайно, мова не про небезпечне для життя стану і термінової госпіталізації.
Не поспішайте давати позитивну відповідь. Візьміть паузу. Якщо співробітники клініки у відповідь на це почнуть лякати тим, що ви «упустите хороший шанс», з великою часткою ймовірності вас розводять на зайві витрати.
- Вам наполегливо щось рекомендують
Процедура або обстеження, які можна пройти «виключно в нашій клініці», – привід задуматися і насторожитись. Одна справа, коли заклад спеціалізується на лікуванні певних захворювань.
Але більшість приватних клінік має широкий профіль, а тому унікальність, швидше за все, сильно перебільшена.
Перш ніж погоджуватися на лікування, вивчіть ринок і ціни в інших клініках. Дізнайтеся, скільки коштує обстеження у незалежних лабораторіях.
Також не піддавайтеся на пропозицію придбати по «супер ціною» біодобавки, вітаміни, фітопрепарати. Головне правило – шукайте альтернативу, порівнюйте, читайте відгуки.
Що повинно насторожити
- Ви лікуєтеся довго, але одужання йде дуже повільно.
- Лікар на кожному наступному прийомі знаходить у вас нові болячки і призначає додаткові обстеження.
- У клініці не можуть чітко пояснити, чому вам призначили те чи інше обстеження і процедури.
- Після того як ви відмовляєтеся від «супервигідної пропозиції», ставлення різко змінюється, стає більш холодним.
Що кажуть самі медики
Лікар Дмитро Трощанскій, говори, якщо пацієнт звернувся в комерційну opгaнiзацію, його неминуче розкрутять на гроші. У нього немає ні єдиного шансу, він беззахисний.
Все буде зведено виключно до апетитам клініки, середнього чеку маркетологів і марці автомобіля, на якому хоче їздити власник цього приватного центру.
Трохи краща ситуація в стоматології, де значна частина клінік працює в рамках ринкових механізмів, а тому вони повинні бути конкурентноспроможними.
А педіатр, невролог Дмитро Малих розповідає, що на жаль, не існує надійного способу достовірно зрозуміти, що в медичному закладі проведуть потрібний обсяг досліджень і маніпуляцій виходячи зі стану вашого здоров’я.
Але є кілька порад, які допоможуть уникнути величезного чека за непотрібні послуги і отримати якісну медичну допомогу:
1. Зберіть інформацію про клініки. Зробіть вибір на користь того медичного закладу, де лікарі працюють за принципом доказової медицини.
Це дасть шанс уберегтися від непотрібних дорогих обстежень. Все буде зроблено виключно за показаннями, виходячи з рекомендацій авторитетних міжнародних лікарських асоціацій.
2.Підготуйтеся до прийому. Заздалегідь напишіть список питань, які ви зверніть лікуючого лікаря . З моєї точки зору, у лікаря слід уточнити будь-які, навіть несуттєві нюанси. Це допоможе заощадити гроші на повторних консультаціях.
3.На базовому рівні спробуйте самостійно розібратися в проблемі, з якою ви йдете до лікаря. Тут ключовим фактором є вибір джерел інформації. Не радимо користуватися пошуком в Google за ключовими словами. Це тільки заплутає.
У непотрібних обстежень дві основні причини: помилка лікаря і його злий умисел (або не дуже злий – конфлікт інтересів).
Читайте також: ЯКИЙ НАЙКРАЩИЙ ФРУКТ ДЛЯ ОЧИЩЕННЯ Й ОМОЛОДЖЕННЯ ОРГАНІЗМУ
Існує кілька систем мотивації лікарів. Найпростіша – лікар отримує відсоток від усіх призначень. Складніше – він отримує оклад, але від високоприбуткових складних методів.
В іншому випадку лікар не отримує відсоток, але заробляє бонуси за виконання стандарту. Проблема в тому, що при цьому використовуються самописние стандарти.
У кращому випадку за основу беруть стандарти МОЗ, які розроблені зовсім для інших цілей. Підсумок один: пацієнт отримує призначень втричі більше необхідного.
Універсального надійного способу розпізнати, що вам призначають зайве, немає. Але є деякі нюанси.
Висококваліфікований і поважаючий себе лікар, що знає міжнародні стандарти лікування і наступний їм, відступає від них з великими труднощами і під серйозним тиском.
Робота з міжнародних протоколів – це складова доказової медицини. Такий лікар завжди може аргументувати свої призначення, пославшись на клінічне керівництво.
Такі лікарі, як правило, охоче обговорюють з пацієнтом показання до того чи іншого обстеження, кажуть, як зміниться подальша тактика лікування в залежності від результатів. Якщо вона не зміниться, це ознака непотрібного обстеження.