fbpx

Які податки повинні платити українці: за що доведеться віддати більше грошей

В цьому році, якщо парламент схвалить пенсійну реформу, з працюючих пенсіонерів не будуть стягувати 15% виплати.

Кожен третій українець отримує зарплату “в конверті”, заявив міністр соцполітики Андрій Рева. В результаті держава втрачає мільярди гривень, а українці – право на високу пенсію і соціальний захист. Сайт “Сегодня” з’ясував, які податки повинні платити українці і що може зміниться найближчим часом.

Податки з зарплати

Податкове навантаження на зарплату – 41,5%. Наприклад, щоб заплатити працівнику “чистими” 10 тисяч гривень, роботодавцю потрібно закласти в фонд оплати праці більше 14 тисяч гривень. 2,2 тисячі гривень – єдиний соціальний внесок. Цей “податок” розподіляється між трьома фондами.

Із зарплати в 10 тисяч гривень майже 140 гривень йде до Фонду страхування на випадок безробіття (якщо звільнитися за згодою сторін, з цього фонду можна ще три місяці отримувати зарплату), 244 гривні потрібно заплатити до фонду страхування на випадок втрати працездатності і 1815 гривень – в Пенсійний фонд.

2 тисячі гривень – податок на доходи фізосіб. 1200 гривень від цієї суми йде в бюджет міста, за ці кошти ремонтуються лікарні і школи, дороги, реалізуються міські програми по благоустрою міста тощо Ще 800 гривень – йде в загальний державний бюджет , і після перерозподіляються на всі потреби ( медицина , соціальна політика , інфраструктура).

Ще 150 гривень – військовий збір. Цей “податок” спочатку вводився як тимчасовий після початку військових дій на Донбасі. Кошти йдуть на фінансування армії.

Які податки платимо з зарплати:

  • Єдиний соціальний внесок (ЄСВ) – 22%
  • Податок на доходи фізосіб (ПДФО) – 20%
  • Військовий збір – 1,5%

Так, майже половина фонду оплати праці йде на податки. Як зазначає керуючий партер Baker Tilly Олександр Почкун, можливості знижувати податки на даний момент немає. “Є ПДФО, але це основне джерело доходу місцевих бюджетів.

Якщо ми ліземо в ПДФО, тоді повинні визначити, за рахунок чого місцеві бюджети повинні здійснювати свої програми”, – розповідає Олександр Почкун.

Податкові ставки в Україні відповідають середньому в Європі, відзначає віце-президент Українського союзу промисловців і підприємців Сергій Прохоров. В середньому в Європі навантаження на зарплату – 40%. Як каже експерт, є цілий країн європейських країн, де з зарплати стягуються більше, ніж в Україні. Наприклад, в Німеччині, країнах Прибалтики.

У той же час експерт в сфері публічних фінансів Галина Третьякова вважає, що неоподатковуваний мінімум потрібно значно збільшити. “Я пропоную не оподатковувати 3200 на кожного члена сім’ї. Якщо це п’ять осіб, то цю суму потрібно помножити на п’ять і на дванадцять.

І сума переплаченого податку повинна повернуться. Якщо зрушений фінансовий рік, його повернуть до Нового року. Мені кажуть, що це буде як ПДВ, так, але люди повинні гарантовано отримати гроші “, – пояснює Третьякова.

Відзначимо, на початку минулого року в Україні знизили ставку ЄСВ з 37 до 22%. В результаті дефіцит Пенсійного фонду зріс до 145 мільярдів гривень. У цьому році завдяки зростанню мінімальної зарплати в два рази дефіцит вдалося знизити до 141 мільярда гривень.

Які ще податки платять українці

Українці також платять податок на додану вартість (ПДВ) і акцизи на тютюнові вироби, алкоголь, нафтопродукти. ПДВ в розмірі 20% і акцизи закладені у вартість товарів. Наприклад, купуючи бензину на 100 гривень, приблизно 44 гривні у вартості – акцизні збори і податки.

А купуючи в супермаркеті ковбасу на 100 гривень, 20 гривень від цієї суми – податок на додану вартість. Ці податки експерти називають “непрямими”, тобто їх розмір вже закладений у вартість товарів і послуг.

Акцизи та податок на додану вартість займають левову частку в дохідній частині бюджету. При чому, якщо офіційно безробітний українець, який декларує нульовий дохід , може не платити ЄСВ, ПДФО, однак ПДВ доводиться платити всім – цей податок закладений в тарифах на комунальні послуги , в цінах на продукти, товари.

До слова, за оцінками Міністерства економічного розвитку і торгівлі, 34% українського ВВП знаходиться в “тіні”. Приховані доходи не обкладаються податками, бюджет недоотримує мільярди гривень.

Детальніше про те, чому третина української економіки “в тіні” і як це змінити, можна прочитати тут. Високий рівень економіки в “тіні” це, в тому числі, і великий потенціал зростання.

Так, за підсумками цього року українська економіка, прогнозують експерти Світового банку, зросте приблизно на 2%, схожий прогноз озвучують і в НБУ. Потенційно, якщо вивести українську економіку з “сірої зони”, темпи зростання офіційного ВВП можна прискорити в десятки разів.

“Податок” на пенсію скасують, а за нерухомість доведеться платити більше

В рамках пенсійної реформи уряд в жовтні пропонує скасувати часткову виплату пенсій для працюючих пенсіонерів. На даний момент працюють українці мають право отримувати тільки 85% від своєї пенсії, решта – залишається в бюджеті Пенсійного фонду.

Згідно 47 ст. закону “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, після справляння 15% працюючого українця залишається пенсія менше 1870 гривень (150% від прожиткового мінімуму для непрацездатних), виплачувати будуть повну пенсію. При цьому експерти відзначають: утримування 15% від пенсії це не оподаткування, а неповна виплата.

На даний момент в Україні приблизно 650 тисяч працюючих пенсіонерів. Якщо часткову виплату скасують, то вже в жовтні вони отримають пенсії на 17% вище. Наприклад, якщо на даний момент працюючий українець отримують пенсію в 2000 гривень, з першого жовтня її підвищать до 2352 гривень.

У той же час податок на нерухомість, який прив’язаний до розміру мінімальної зарплати, в наступному році збільшиться в два рази. Так, податок сплачується за минулий рік і вважається з урахуванням заробітної плати за станом на перше січня.

Податок повинні стягувати на квартири площею не менше 60 квадратів і на будинки площею від 120 квадратних метрів. Якщо у власності і будинок і квартира – податок стягується при загальній площі не менше 180 квадратів.

Читайте також: УКРАЇНСЬКИМ ВОДІЯМ ДОВЕДЕТЬСЯ МІНЯТИ ПРАВА

При цьому платити потрібно за кожен “зайвий” квадрат понад цю норму. Місцева влада може збільшувати норму, наприклад, стягувати податок з квартир площею не від 60, а від 80 квадратів.

Наприклад, якщо є квартира площею 70 квадратів, то при “нормі” в 60 квадратів потрібно буде заплатити тільки за 10 метрів, а при “нормі” в 80 квадратів – платити не доведеться. Кожен “зайвий” квадратний метр коштує не більше 1,5% від мінімальної зарплати за станом на перше січня минулого року.

2016 рік почався з мінімалкою 1378 гривень. Таким чином, в цьому році за кожен квадрат площі сверхнорми потрібно платити від 0 до 20,67 гривні. Наприклад, киянин з квартирою в 100 квадратних метрів повинен заплатити за 40 квадратів 551,2 гривні (при урахуванням податкової ставки в 1%).

You cannot copy content of this page