За рахунок чого зростають зарплати українців

Держстат побачив 35% зростання заробітків. Експерти: малий бізнес не врахували.

За 2017 рік зарплата середньостатистичного українця збільшилася, причому як номінальна, так і реальна, про це говорять дані Держслужби статистики. Причому найбільше заробітки зросли в грудні – відразу на 1300 грн, в порівнянні з листопадом, або до 8777 грн.

Однак економісти кажуть, що статистика не повною мірою відображає реальну картину і прогнозують, що в 2018 році зарплати продовжать рости, але повільніше, ніж роком раніше.

ЗАРОБІТКИ І ЦІНИ. З даних Держстатистики видно, що графік номінального зростання заробітків повторює торішній – в січні маємо зниження, в порівнянні з груднем попереднього року, з лютого – підвищення на 200-220 грн, з березня – ще на стільки ж, потім відносна стабілізація влітку, плавне зростання восени і різкий стрибок в грудні.

Але в Києві середні зарплати підвищувалися рекордними темпами, і за рік збільшилися майже на 60%, перевищивши 14 тис. грн. При цьому ні в одній області не платять більше 10 тис. грн, а зарплата в країні зросла в середньому на 35,5%.

Весь 2017 рік підвищення реальної (з урахуванням інфляції) зарплати випереджало зростання цін на 17-21%. Це підтверджує і моніторинг фахівцями Держстату річної динаміки зміни цін на основні і найбільш подорожчали продукти. По кліку – велике зображення.

ЕКСПЕРТИ. Економісти також говорять, що зарплати в минулому році у нас росли набагато швидше, ніж ціни, правда, далеко не у всіх. Ця розбіжність помічають і прості громадяни.

“Я працюю в Києві, отримую не найнижчу зарплату, але вона далека від розрахованих Держстатом 14 тисяч гривень, навіть” брудними”!”, – обурюється менеджер Олександр Василенко.

Читайте також: НАЙПОПУЛЯРНІШІ ТА РІДКІСНІ ІМЕНА НОВОНАРОДЖЕНИХ УКРАЇНЦІВ: НАЗВАЛИ В МІН’ЮСТІ

Як роз’яснив нам фінаналітик Олександр Охрименко, такі райдужна статистика в столиці виходить за рахунок високооплачуваних чиновників, банкірів, топ-менеджерів компаній, головні офіси яких реєструють в основному в Києві.

“Середній киянин має вдвічі менше. А стрибок заробітків в грудні пояснюється виплатою бонусів і премій за підсумками року, у “топів”в філіях іноземних компаній з білою зарплатою бонуси складають десятки тисяч гривень і таких компаній в столиці зареєстровано багато.

У січні матимемо падіння середньої зарплати на 1000 грн і більше. Також Держстат у своїй методиці не враховує малі підприємства, де працює менше 10 чоловік, а офіційні зарплати трохи вище мінімальних”, – говорить Охріменко.

Економіст Іван Нікітченко теж відзначає, що у нас майже щороку в грудні відбувається різке зростання середньої зарплати через премій і бонусів, і потім зниження в січні.

“Зростання реальної зарплати в минулому році дійсно був, все-таки минзарплата зросла вдвічі в 2017-м в порівнянні з 2016-м, а офіційний рівень інфляції склав менше 14%. 

 Але через велику тінізації економіки офіційна статистика не зовсім вірно відображає реальні дані по ринку. у першу чергу це стосується малого і середнього бізнесу, причому не тільки в Києві, а й в регіонах. у малому бізнесі в більшості областей середні зарплати невеликі – мінімальна (3700 грн), плюс 2-3 тис. грн в конверті, і то не скрізь”, – аналізує Нікітченко.

Оклади і ціни піднімуться однаково

Експерти схиляються до того, що в 2018 р зростання зарплат загальмується, незважаючи на підвищення мінзарплати до 3723 грн і дефіцит фахівців, багато з яких виїжджають за кордон. Щоб стримати відтік фахівців, бізнес-структури піднімають їм оклади, обіцяють соцпакети у вигляді страхування життя і здоров’я, мобільного зв’язку та компенсації проїзду.

“У 2018-му також очікується зростання зарплат, але набагато менше – ефекту від підняття мінімалки вже не буде, та й темпи зростання економіки дуже скромні, тому дворазового перевищення темпів зростання номінальної зарплати над темпами інфляції очікувати не варто”, – упевнений Нікітченко.

А Охріменко прогнозує, що інфляція в цьому році випередить зростання реальних зарплат: “Торішні темпи зростання заробітків, викликані підвищенням мінзарплати з 1600 до 3200 грн. і наявністю вакансій для верстатників, будівельників, інженерів, практично вичерпані.

Що стосується бюджетників, то у держави немає грошей , щоб піднімати оклади, незважаючи на передвиборний рік. у кращому випадку зарплати і ціни виростуть однаково, в гіршому – українці стануть біднішими”.

Джерело.