fbpx

За що можуть звільнити українців і яку компенсацію можна вимагати

Якщо співробітника перевели на роботу в іншу місцевість, роботодавець зобов’язаний компенсувати вартість проїзду, повідомляє “Сегодня”.

В Україні при 26 мільйонів працездатних офіційно працевлаштовані всього більше 10 мільйонів чоловік. Решта або ж працюють офіційно, або “сидять вдома”.

Читайте також: ЩО УРЯД ПІДГОТУВАВ УКРАЇНЦЯМ НА МАЙБУТНІЙ РІК: БЮДЖЕТ-2018

Рівень тіньової зайнятості, за різними оцінками, коливається в межах від 30 до 40%. При цьому, як відзначають експерти, захистити свої права можуть тільки ті українці, які працюють офіційно.

Звільнили – сперечайсь

“Кожен громадянин має право на захист від незаконного звільнення.

У разі, якщо співробітник вважає, що його звільнили незаконно він може подати позовну заяву в суд про поновлення його на роботі та виплату середньомісячної зарплати за весь час вимушеного прогулу”, – розповідає директор з правових питань компанії “Октава Капітал ” Тетяна Андріанова.

“Якщо співробітник вважає, що його звільнили незаконно він може подати позовну заяву до суду про відновлення його на роботі та виплату середньомісячної зарплати за весь час вимушеного прогулу”, – розповідає директор з правових питань компанії “Октава Капітал” Тетяна Андріанова.

У Кодексі законів про працю перерахований вичерпний перелік підстав для звільнення. Залишити співробітника без роботи можна, якщо змінюється організація виробництва. Наприклад, підприємство ліквідується або реорганізується.

При цьому юрист зазначає, якщо співробітник потрапив під скорочення, його повинні попередити про це за два місяці до звільнення і виплатити компенсацію в розмірі як мінімум однієї заробітної плати.

Ще одна причина для звільнення – співробітник, як виявилося, не відповідає займаній посаді. Наприклад, у нього є зaxвopювання, яке заважає виконувати обов’язки. Або ж він системно не виконує роботу.

“Звільнити можуть через систематичне невиконання працівником без поважних причин обов’язків, покладених на нього трудовим договором або правилами внутрішнього трудового розпорядку, якщо до працівника раніше застосовувалися заходи дисциплінарного чи громадського стягнення”, – йдеться в КЗпП.

Також звільнити можуть через прогулу (якщо був відсутній більше трьох годин), або тривалого лікарняного – більш як чотирьох місяців підряд, за винятком декретної відпустки.

“За працівниками, які втратили працездатність у зв’язку з трудовим каліцтвом або професійним заxвopюванням, місце роботи (посада) зберігається до відновлення працездатності або встановлення інвалідності”, – йдеться в законі.

Крім того, звільнити можуть через крадіжку, якщо з’явився на роботу п’яним, порушив трудову дисципліну. Заробітну плату повинні виплатити в повному обсязі в день звільнення.

На що має право співробітник

Відразу після звільнення роботодавець зобов’язаний виплатити грошову компенсацію за всі невикористані дні відпустки. Один день оцінять в середній денний заробіток працівника за минулий календарний рік.

“За бажанням працівника частина щорічної відпустки замінюється грошовою компенсацією. При цьому тривалість наданої працівникові щорічної та додаткових відпусток не повинна бути менше 24 календарних днів”, – йдеться в законі.

“На роботодавця покладається обов’язок компенсації працівникові витрат на проїзд в зв’язку з переведенням, прийняттям або направленням на роботу в іншу місцевість або в зв’язку зі службовими відрядженнями”, – розповідає директор з правових питань компанії “Октава Капітал” Тетяна Андріанова.

Правда, за рішенням роботодавця компенсувати також можуть і витрати на дорогу від дому на роботу, наприклад, вартість проїзного в метро.

“Мінімальна заробітна плата – це законодавчо встановлений розмір заробітної плати за просту некваліфіковану працю, нижче якого не може здійснюватися оплата”, – йдеться в КЗпП.

З першого січня цього року мінімальна зарплата в Україні – 3200 гривень, нижче цієї суми роботодавці платити не мають права.

Як зазначає керівник практики Вирішення конфліктів і суперечок JUSCUTUM Антон Куц, якщо ця вимога не виконується, бізнесменам загрожують великі штрафи.

“Держава встановлює рівень мінімальної зарплати і зобов’язана контролювати бізнес в цьому питанні. Всі зобов’язані платити не менше, ніж встановлено. На сьогодні багато підприємств офіційно виплачують працівникам цей мінімальний рівень.

Чим вище рівень мінімалки, тим більше податків збере держава. Адже невиплата заробітної плати загрожує серйозними проблемами, починаючи від адміністративної відповідальності і закінчуючи кримінальною.

У разі адміністративної відповідальності порушників в основному загрожують штрафи. А ось кримінальна відповідальність – це вже серйозно: можна отримати позбавлення волі на строк до п’яти років “, – відзначає адвокат.

Читайте також: В УКРАЇНІ ЗРОСТАЮТЬ ЦІНИ: ЩО ПОДОРОЖЧАЛО І ЧОГО ЧЕКАТИ

Нагадаємо, законом заборонена будь-яка дискримінація при працевлаштуванні. Більше року тому в КЗпП також внесли цілий ряд антидискримінаційних поправок.

Звільнити або не взяти співробітника на роботу через його особливостей можна. У тому числі заборонена дискримінація за релігійною приналежністю, національності.

Робочі взаємини починаються з випробувального терміну, цей час призначений для того, щоб визначити професійні навички працівника. Тривалість випробувального терміну визначає сам роботодавець, але він не може довше трьох місяців.

You cannot copy content of this page