fbpx

За вами боржок: де в Україні найгірше платять за “комуналку”, і чому

Із закінченням отопсезона українці починають краще платити за “комуналку”, так як непідйомні для багатьох суми в платіжках зменшуються за рахунок витрат на опалення, а субсидії отримують далеко не всі.

При цьому багато хто намагається погашати накопичені за зиму борги.

Як видно з даних Держслужби статистики, цей рік не став винятком. При цьому підтяглися відстаючі регіони, в яких рівень оплати зріс на 10-20% і більше.

Експерти по ЖКГ кажуть, що на підвищення оплати в цьому році вплинули ще й нові, більш жорсткі правила позбавлення субсидій.

Рейтинг

Якщо порівняти дані за 2017 і 2018 роки, виявиться, що і в лідерах, і в тих, що відстають з року в рік одні й ті ж регіони за двома винятками: набагато краще стали платити в Києві і набагато гірше – в Луганській області , де йде війна.

Найбільш східна область країни за рік опустилася на останні місця майже по всіх позиціях, крім вивезення сміття (85,2% оплачено, що багато в чому пояснюється наявністю великого приватного сектора). А ось столичні комунальники отримали в оплату за свої послуги на 11% більше грошей, ніж в минулому році, і на 26% більше, ніж в 2016-му.

У Луганській облдержадміністрації нам відповіли, що за “комуналку” платять найгірше в прифронтових районах, де погано з роботою, і люди надовго їдуть на заробітки, залишаючи порожні квартири. Субсидії при цьому не оформляють.

Читайте також: УСИК ДАВ ВОЛЮ ЕМОЦІЯМ ПІСЛЯ ПЕРЕМОГИ В МОСКВІ: «БАТЯ В БУДІВЛІ!»

А ось в Києві багатьом допомагає розрахуватися держава, так як люди все більше звертаються за держдопомогу і, отримавши її, своєчасно оплачують свою частину витрат на “воду, газ і світло”, повідомили в профільному департаменті столичної адміністрації.

За що не платять

У розрахунках за видами послуг не перший рік зберігається тенденція, що люди краще платять за ті блага, яких можна швидко позбутися, – це електроенергія і вивезення сміття. Останнє проявляється насамперед у невеликих містах, де мало багатоповерхівок і багато приватного сектора.

Там побутові відходи кожен господар складує окремо, тому якщо він потрапить до чорного списку неплатників, то його сміття просто не візьмуть.

А ось у великих містах ця послуга знеособлена, і за тих, хто не платить, розраховуються з утилізаторами керуючі компанії (колишні ЖЕКи) або ОСББ, через що там рівень розрахунків нижче на 15-20%, ніж у глибинці. Тому практично 100% користувачів-фізосіб оплачують електроенергію і 87% – вивезення сміття.

У порівнянні з минулим роком на друге місце за рівнем оплати вийшла найдорожча послуга – опалення та подачу гарячої води, за них розрахувалися понад 95% споживачів.

Боротьба за гроші

За словами експерта в сфері ЖКГ Андрія Нікончука, рівень розрахунків підвищили нові вимоги до отримувачів субсидій: якщо два місяці не сплатив – держдопомоги втрачаєш автоматично, і відновити її заднім числом неможливо. Тобто як мінімум за поточний місяць, в якому субсидія втрачена, доведеться платити повністю.

“Влада ввела своєрідний” батіг “- люди зрозуміли, що вигідніше десь ужаться, заощадити, але за” комуналку “розрахуватися. Саме тому маємо повсюдне зростання рівня оплат, – роз’яснив нам Никончук. – Як і раніше люди добре платять за ті послуги , які втратити легко, а відновити важко і дорого, – це електроенергія. Адже в селах автовишка з монтерами приїжджає при заборгованості в 200-300 грн “.

Втім, Никончук впевнений, що тендеція до поліпшення оплати компослуг триватиме не більше ніж до нового отопсезона.

Причина – багато людей, які не мають офіційних доходів, позбудуться субсидії через те, що Мінсоцполітики збільшив їх умовні доходи, виходячи з яких нараховується держдопомогу (з двох до трьох мінзарплати), плюс урізав для всіх норми споживання газу та струму на опалення.

За оцінками Мінсоцполітики, без субсидій можуть залишитися близько 20% тих, хто їх отримував, – це понад 1 млн домогосподарств. З урахуванням того, що в Україні близько 15 млн домогосподарств, рівень оплати за ЖКП може впасти на 5-6%.

Джерело.

You cannot copy content of this page