fbpx

Зобов’язати всіх українців молодше 35 років збирати на пенсію

Як парламентарії і уряд пропонують змінити пенсійну систему України , як повідомляє «Сегодня».

Восени Верховна Рада розгляне відразу кілька проектів пенсійної реформи. Крім урядової версії, яку вже підтримали в першому читанні, в парламенті зареєстрували законопроект “Про введення накопичувального рівня пенсійної системи”.

Кабінет міністрів пропонує “осучаснити” старі пенсії, в результаті вже діючі пенсіонери отримають надбавку від 50 до 1000 гривень, і урізати на 25% всі пенсії, які будуть призначатися після реформи. Ці та інші нововведення, серед яких скасування пенсій за вислугою років, спеціальних пенсій для науковців, дозволять ліквідувати дефіцит Пенсійного фонду за сім-десять років, впевнені чиновники.

У той же час парламентарії пропонують додатково збирати з зарплат українців кілька відсотків і акумулювати кошти на особистих рахунках. Тобто запустити накопичувальний рівень пенсійної системи.

Що зараз

Пенсійна система України, відповідно до закону, складається з трьох рівнів: солідарної, обов’язкового накопичувального і добровільного накопичувального. Солідарна система (та, що працює зараз) передбачає, що кожен працюючий повинен віддавати частину своєї зарплати до Пенсійного фонду.

Там зібрані кошти перерозподіляються між усіма пенсіонерами. Своїми внесками працює фактично “купує” право також отримувати пенсію, коли сам вийде на заслужений відпочинок.

Запуск обов’язкової накопичувальної системи в Україні анонсували кілька разів. Однак до сих пір впровадити пропозиції так і не вдавалося. Віце-прем’єр з соціальної політики Павло Розенко анонсував, що накопичувальний пенсії будуть вже в цьому році, однак, днями міністр соціальної політики заявив: накопичувальний рівень запустять тільки в 2021 році.

Аргумент міністерства “проти” запуску накопичувальних пенсій зараз – дефіцит Пенсійного фонду. “Ми об’єктивно оцінюємо економічну ситуацію, і, я сподіваюся на те, що впровадження другого рівня пенсійної системи можна почати в 2021 році. Саме в 2021 році зрівняється пенсійний вік для чоловіків і жінок.

За нашими прогнозами, до того часу середня зарплата має зрости до 11 000 гривен. А за сприятливих умов, можливо, і більше. тобто, сподіваюся, у нас будуть всі передумови для введення накопичувального рівня пенсійного забезпечення “, – цитує міністра соцполітики прес-служба відомства.

Ще одна проблема – в Україні немає фондового ринку. Щоб накопичені гроші не «з’їла” інфляція, їх потрібно інвестувати. Ще кілька років тому річний рівень інфляції сягав 40%. Серед надійних інструментів інвестування ( банки , державні цінні папери ) жоден з них не дає прибуток хоча б більше 20%. Зберегти кошти в умовах економічної кризи – складно.

Третій рівень – приватні пенсійні фонди, вже працює в Україні. Правда, беруть участь в ньому менше мільйона українців. Потенційно на пенсії могли б збирати 26 мільйонів чоловік, саме стільки в Україні працездатних громадян.

І експерти і уряд сходяться на думці, що ситуацію необхідно міняти. За підсумками цього року дефіцит Пенсійного фонду повинен скласти 141 мільярд гривень. При цьому левова частина пенсіонерів отримує близько 1312 гривень, а середня пенсія – близько 1800 гривень.

Читайте також: ЧОМУ СААКАШВІЛІ ПОЗБАВИЛИ ГРОМАДЯНСТВА

Що пропонують парламентарії

Ініціатори парламентської законопроекту – 59 народних депутатів з різних фракцій – пропонують не чекати, поки буде ліквідовано дефіцит Пенсійного фонду. Нардепи планують ввести накопичувальний рівень пенсійної системи вже на початку наступного року.

Якщо законопроект приймуть, всіх українців у віці до 35 років зобов’яжуть збирати на пенсію. Ті, хто старше, зможуть брати участь в накопичувальному рівні за бажанням.

Гроші будуть акумулювати в приватних пенсійних фондах. Кожен українець зможе вибрати фонд сам.

“Застраховані особи для участі в накопичувальній системі пенсійного страхування, вибирають недержавні пенсійні фонди, в яких вони бажають формувати свої обов’язкові пенсійні накопичення. За бажанням особи, вона може в будь-який момент перейти до іншого недержавного пенсійного фонду”, – йдеться в документі.

При цьому участь у солідарній системі ніхто не скасовує. Тобто зарплати 22% буде йти в солідарний рівень, і 2% – в приватний пенсійний фонд. Щороку сума, яку потрібно платити в приватний фонд, буде рости на один процентний пункт, поки не досягне 7% від зарплати.

Таким чином, українці зможуть отримувати відразу дві пенсії – з солідарного і накопичувального рівнів. Правда, це не торкнеться тих, хто старше 35 років і не захотів добровільно брати участь в накопичувальній системі. Варто відзначити, що протиріч з урядової “пенсійною реформою”.

В даному законопроекті немає “Передбачена можливість успадкування накопичених пенсійних заощаджень, а також їх повного або часткового використання до настання пенсійного віку в разі: лікування від важких захворювань, настання критичних життєвих ситуацій, необхідності оплати освіти дітей або придбання нерухомого майна тощо”, – йдеться в законопроекті.

“Передбачена можливість успадкування накопичених пенсійних заощаджень, а також їх повного або часткового використання до настання пенсійного віку в разі: лікування від важких захворювань, настання критичних життєвих ситуацій, необхідності оплати освіти дітей або придбання нерухомого майна тощо”, – йдеться в законопроекті.

До слова, ще кілька років тому в Україні планували запускати державний накопичувальний рівень, зараз же збираються віддати накопичення в руки приватних фондів. “Якщо другий рівень робити державним, це не має ніякого сенсу.

Не дарма МВФ категорично проти такого другого рівня. Якщо він державний, то всі проблеми солідарної системи перейдуть і на другий рівень. Держава той же, якість управління той же, гроші ті ж. якщо вкладати гроші на депозити в державних банках або в державні цінні папери, як пропонують … це все може призвести до зростання внутрішнього державного боргу, а реальних інвестицій не буде.

Як показує досвід, гроші від продажу государственн х цінних паперів зазвичай йдуть на поточні державні потреби “, – впевнена старший науковий співробітник Інституту демографії Лідія Ткаченко.

Тільки солідарний рівень забезпечити високі пенсії українцям не може. Згідно з конвенцією Міжнародної організації праці, рівень пенсії повинен становити не менше 40% від останнього заробітку. Відповідно до діючого закону українець, який пропрацював 35 років і мав зарплату в 1,5 рази вище середньої (більше 10 тисяч гривень), може претендувати на пенсію в 2603 гривні.

Це 26% від минулого заробітку. Після реформи цей же пенсіонер з цієї ж зарплатою зміг би отримати пенсію в 1976 гривень. Тобто менше 20% від минулого заробітку.

Що пропонує уряд

Урізати на 25% всі майбутні пенсії. Одну зі складових у формулі розрахунку пенсій – коефіцієнт оцінки стажу – Кабінет міністрів пропонує скоротити на 25% – з 1,35 до 1% за відпрацьований рік. Це призведе до того, що призначаються після реформи пенсії виявляться нижче. Українці, які мали співвідносні рівні зарплати і стаж, отримуватимуть різні пенсії.

В уряді пояснюють: раніше платили соціальний внесок в розмірі 37% від зарплати, тоді можна було за відпрацьований рік оцінювати в 1,35% від розрахункового заробітку, а зараз, коли внесок скоротили до 22%, потрібно скорочувати і коефіцієнт оцінки стажу.

Підвищити вже призначені пенсії. Так зване “осучаснення” дозволить підвищити виплати 5,6 з 12 мільйонів пенсіонерів. Справа в тому, що розрахунковий розмір заробітної плати у формулі розрахунку пенсій щороку старіє.

Суть “осучаснення” – перерахувати призначені пенсії за новим показником середньої за три роки зарплати. Детальніше про те, як і кому підвищать пенсії, можна прочитати тут .

До слова, також в законопроекті закладено механізм щорічного підвищення пенсій на 50% від рівня зростання середньої річної зарплати за три минулі роки і як мінімум 50% від рівня інфляції.

Посилити вимоги до стажу. Щоб отримати пенсію в 60 років, в 2018 році знадобиться мати як мінімум 25 років страхового стажу. Щороку розмір необхідно стажу будуть збільшувати на 12 місяців, поки ця цифра не дійде до 35 років.

Як говориться в презентації Кабміну, це призведе до того, що в 2028 року “вчасно” зможуть вийти на пенсію тільки 55% від загального числа 60-річних українців. Якщо в 2018-му настав пенсійний вік, проте є більше 15, але менше 25 років стажу, на пенсію можна претендувати лише в 63 рік.

Читайте також: ЖІНКА ЗНАЙШЛА У БУДИНКУ ГІГАНТСЬКОГО ПАВУКА

Якщо в наступному році виповниться 60 років і збереться рівно 14 років страхового стажу, на пенсію можна вийти в 65 років. Українці, що не напрацювали і цього стажу, на пенсію не имеют. Замість цього їм покладена соціальна допомога.

Скасувати “спеціальні” пенсії і пенсії за вислугою років. Якщо парламентарії підтримають урядовий проект, медики і педагоги не зможуть виходити на заслужений відпочинок раніше. А прокурори, науковці та ін. Будуть отримувати такі ж пенсії, як і інші українці.

You cannot copy content of this page