Мої діти вже дорослі, і я шкодую, що не прочитала цього раніше: 10 речей про маму, які все-таки треба говорити дитині.
10 речей, які мама ніколи не говорила вам:
1. Вона плаче через вас… багато.
2. Вона хотіла цей останній шматочок тістечка.
3. Це ранить.
4. Вона завжди боїться.
5 . Вона знає, що недосконала.
6. Вона дивилася на вас, коли ви спите.
7. Вона «носила» вас набагато більше, ніж 9 місяців.
8. Її сеpце розбивалося кожен раз, коли ви плакали.
9. Вона ставить вас на перше місце.
10. Вона б зробила все це ще раз, і ще раз.
Про це всьому треба говорити з дитиною.
Щоб вона знала і відчувала, що мама жива, у неї є почуття і переживання.
Це найнадійніший шлях до того, щоб і дитина говорила з вами про свої почуття.
Це як подати їй приклад: так можна і потрібно. Я готова винести і прийняти свої почуття. А значить, я готова винести і прийняти і твої, якими б вони не були: сумними, радісними.
Може, ви пам’ятаєте себе маленькими, коли хотілося розповісти щось мамі, але ви «не хотіли її засмучувати». Звідки ви знали, що засмутить її тоді? Звідти, якщо не було прикладу того, що мама говорила про свої почуття, про те, що їй боляче, сумно, лячно. І не було прикладу того, що мама винесе цю бiль і не зруйнується.
Дитина робить висновок: не треба говорити мамі про неприємні речі.
Інша справа, що говорити це треба за віком . У 4-5 років можна сказати «Я теж хочу тістечко. І я не готова зараз ділитися ним з тобою ». Дитина це переживе і зробить висновки. Наприклад такі, що він теж не завжди зобов’язаний ділитися, і мама, а значить і інші, це переживуть.
А ось про свої стpахи – я б думала, коли говорити, а коли ні. Перше – я постійно працюю зі своїми стрaхами, і багато хто з них трансформуються або зникають. Друге – кажучи дитині про свої стpахи і побоювання, добре тут же підкріплювати їх практичним посібником, як себе убезпечити.
Наприклад, ділячись своїми стрaхами про війну, відразу розповідати, що можна робити, а що ні, де бути обережним і на що звертати увагу. Якщо цим не підкріплювати, то тільки стpах у дитини і залишиться.
Якщо підкріплювати, то буде знання, як себе можна максимально убезпечити. Це знання не дає гарантії безхмарного життя і повної відсутності страху. Але воно дає розуміння і частковий контроль над ситуацією, а це зменшує стpах.
Фото ілюстративне, з вільних джерел
Недавні записи
- Чоловік вклав 300 тисяч гривень у квартиру, яку свекор купив на своє ім’я. Я жила сама в обласному центрі, коли зібралася виходити за Ореста заміж. Тому майбутня зовиця допомагала мені приміряти весільну сукню. Дізнавшись, скільки воно коштує, вона, звісно, передала це своїй мамі. І ось у день, коли ми дізналися про стать майбутньої дитини, свекор змусив її зателефонувати мені. Свекруха витягла мед і сказала: “Ось беріть, і 500 гривень віддавайте відразу”. Я мед не переношу, і я просто його не люблю
- Людмила Іванівна після нашого з Михайлом весілля вела свій контроль виключно через сина. Мене вона сильно не чіпала. Особливо це було помітно, коли на світ з’явився наш синок Тимур. Але після того, що витворила свекруха, я боюся любої тіні, коли гуляю коляскою в парку чи на вулицях. Я була в подиві. Старша жінка, і щоб на таке піти!
- Цього місяця Світлана повідомила мені, що розлучається. Я хотіла їй допомогти. Я запросила дочку на обід, сподіваючись, що вона зможе довіритися мені й відчує полегшення. Я хотіла її втішити. Але вона, здається, зовсім не чекала від мене допомоги. – Зі мною все добре. Я не розумію, чому ти продовжуєш так зі мною поводитися, – сказала вона мені ображено
- Я була при надії, а грошей на оренду не було, тому ми й переїхали жити до свекрухи. В той час, як лікарі просили берегтися, Ірина Степанівна повторювала, що цікавий стан не недуга. А коли дізналася, що в день “Х” чоловік буде поруч зі мною, взагалі з котушок злетіла. – Хто таке чоловіку показує? Це ж зовсім без розуму треба бути!
- Діти росли, батьки чоловіка їх нормально виховували. Але з якого дива нам взагалі там жити? Вона давно вже в оренді і з неї нам щомісяця капає непогана сума, яку не соромно витратити на якісь свої цілі. А будинок, це будинок. Його ми будували для себе. Він чудово підійшов би навіть для нас п’ятьох і навіть зять би не почував себе там утисненим. Свати як води до рота набрали. Ми купили м’яса для шашликів, закусок, гарно облаштували двір