fbpx

Візит Порошенко в США: чого чекати українцям

В кінці тижня українська делегація на чолі з Петром Порошенко відправиться в Нью-Йорк на засідання 72-ї сесії Генасамблеї ООН, яка відкрилася 12 вересня, повідомляє «Сегодня».

Порядок денний візиту дуже насичена: від переговорів з керівництвом ООН та СШАпро можливість розгортання на Донбасі миротворчої місії, до надання Україні летального зброї.

Завдання максимум української делегації і дипломатії – домогтися розгляду нашої резолюції про “блакитних касках” ООН на Сході України, заблокувавши, таким чином, схожу резолюцію росіян, яка серед іншого не передбачає допуск миротворців до 426 км неконтрольованої українсько-російського кордону.

Що стосується летального зброї, незважаючи на заяву віце-прем’єра Іванни Климпуш-Цинцадзе, останнє слово, як і раніше за Дональдом Трампом. А він, скоріше, більше “проти”, ніж “за” озброєння ЗСУ “Джавелін”.

Більш того, експерти вважають, що заявами про допуск на Донбас миротворців Путін хоче зірвати плани Вашингтона про надання Україні летального зброї, продовжуючи гру в “нас там немає” і “ми на Донбасі лише спостерігачі”.

І тут ще одне головне завдання української дипломатії – нагадати Заходу, хто насправді агресор, і чому так важливо, щоб “блакитні каски” отримали допуск саме до кордону.

За словами постпреда України в ООН Володимира Єльченка, спеціально до Генасамблеї Україна підготувала ряд ініціатив, які обернуться для росіян повною несподіванкою. Але карти Єльченко розкривати не став.

“Можу тільки сказати, що це безліч питань. Генасамблея має шість головних комітетів, які охоплюють сфери економіки , прав людини, міжнародного права, інформації, і в кожній з них можна знайти багато моментів, які Москва або порушила, або просто не виконує. Звичайно , це все буде стосуватися агресії РФ проти України”, – розповів Володимир Єльченко.

Читайте також: МІНІМАЛЬНА ЗАРПЛАТА ЗНОВУ ЗБІЛЬШИТЬСЯ: КОЛИ “РОЗБАГАТІЮТЬ” УКРАЇНЦІ

Також 16 жовтня в Нью-Йорку пройдуть вибори до складу Ради з прав людини ООН, і Україна має всі шанси увійти в його оновлений склад. “Там можна ставити безліч питань по Криму і Донбасу в контексті прав людини”, – додав постпред України в ООН.

У складі української делегації на чолі з Петром Порошенко буде 10 осіб. Виступ українського президента на сесії Генасамблеї заплановано на 20 вересня.

Вперше виступить на Генасамблеї і Дональд Трамп – у своїй промові він, скоріше, сконцентрується на реформу ООН, заявить про скорочення американського фінансування Організації, яку називає “клубом для гарного проведення часу”.

А ось Володимира Путіна на 72-й Генасамблеї ООН не буде. Замість нього на сесії виступить глава російського МЗС Сергій Лавров. На полях Генасамблеї він зустрінеться зі своїм американським колегою Рексом Тіллерсона.

Напевно вони обговорять і українське питання, але, все-таки, більше зосередяться на ракетні випробування КНДР і двосторонніх відносинах США-РФ у зв’язку з новими американськими санкціями проти Москви, висилкою американських дипломатів з РФ і закриттям російських консульств в США.

Миротворці на Донбасі. У Вашингтоні Москва зосередиться на просуванні своєї резолюції по миротворцям на Донбасі. Згідно з документом, який опинився у розпорядженні російських ЗМІ, Кремль пропонує створити озброєну стрілецькою зброєю місію ООН для захисту спостерігачів СММ ОБСЄ.

Кістяк цієї місії, на думку РФ, напевно, повинні складати російські. І головний нюанс – такі збройні миротворці не будуть допущені до російсько-українському кордоні, що критично важливо для Києва.

Спочатку Кремль говорив про допуск “блакитних касок” лише на лінію розмежування. Але після телефонних переговорів з канцлером Німеччини Ангелою Меркель Путін запропонував розмістити миротворців і “в інших місцях, де СММ ОБСЄ проводить свої інспекційні поїздки”.

По суті, миротворці отримають доступ до гарячих точок, де можливі спалахи конфлікту, і в місця відведеної техніки.

Також, судячи з повідомлень російських ЗМІ, які посилаються на текст резолюції, Москва пропонує допустити миротворців на Донбас на півроку після повного відведення сил і техніки від лінії зіткнення. Але головне, на думку Кремля, що склад місії повинен бути узгоджений з Києвом і представниками “ДНР”/”ЛНР”.

Багато країн, за словами колишнього посла США в Україні Стівена Пайфера, скептично поставилися до пропозиції Москви щодо миротворців.

Хоча, за повідомленнями авторитетних американських і європейських видань, ініціативою Кремля дуже зацікавилися в Вашингтоні та Берліні, запропонувавши навіть часткове скасування санкцій в разі успішної реалізації ініціативи.

Стівен Пайфер сумнівається, що Путін дійсно зацікавлений у мирному врегулюванні ситуації на Донбасі. По-перше, за його словами, в якості умови розміщення миротворців він назвав розведення сил, а також відведення важких озброєнь.

“Мінськ -2 закликає саме до цього, однак його положення продовжують залишатися невиконаними. По-друге, Путін запропонував, щоб мандат на розміщення миротворців діяв за все протягом 6 місяців, а це нереалістично короткий термін для конфлікту, який триває вже четвертий рік, термін.

Крім того, ці сили будуть лише захищати спостерігачів ОБСЄ.

По-третє … Пєсков сказав, що Києву слід обговорити питання з лідерами “ДНР”/”ЛНР”, повторивши фіктивну історію – сьогодні у неї вірять лише найвідданіші глядачі телеканалу RT – про те, що Росія не є частиною цього конфлікту “, – пише в своїй авторській статті для The National Interest Стівен Пайфер.

Україна пропозиції Росії категорично не влаштовують. По-перше, “блакитні каски” ООН повинні обов’язково отримати доступ до кордону, через яку Москва регулярно перекидає бойовикам техніку, своїх солдатів і “гумконвоі”.

По-друге, у складі місії не повинно бути росіян. І по-третє, мандат і склад місії ООН вже точно не буде узгоджуватися з бойовиками “ДНР”/”ЛНР”.

За словами прем’єра Володимира Гройсмана, Генасамблея ООН вже включила до порядку денного резолюцію про миротворчу місію на Донбасі авторства України, яку під час свого виступу 20 вересня представить Петро Порошенко.

І тут української делегації потрібно докласти максимум зусиль, щоб заблокувати прийняття російської резолюції по миротворцям.

“Нашу резолюцію Росія точно заблокує. Але головне, щоб не пройшла російська резолюція. Москва цієї своєю ініціативою по миротворцям хоче переконати світ у тому, що вони білі і пухнасті, і хочуть миру на Донбасі” , – сказав “Сегодня” джерело в українських дипколах.

За словами експертів, Путіну зараз важливо увійти в образ миротворця, тому Москва і виходить з ініціативами по Північній Кореї, Донбасу. “Це тактичний зигзаг, оскільки незрозуміло, як будувати відносини із Заходом.

Адже Європа залишилася Європою, Німеччина і Франція як і раніше сильні і правлять ними зовсім праві популісти, а Трамп так і не впорався з заборонами і противагами американської демократії – не виправдав російських надій.

По суті, вони зараз Путіну не потрібні, з предмета торгівлі вони перетворилися в тягар “, – сказав” Сегодня “керівник програми” Російська внутрішня політика та політичні інститути “Московського Центру Карнегі Андрій Колесников.

Читайте також: БУДЕМО ПЛАТИТИ ЗА ВОДУ І ОПАЛЕННЯ ПО-НОВОМУ: ЩО ЗМІНИТЬСЯ

Летальну зброю. Обговорить українська делегація у Вашингтоні і питання надання Україні летального зброї. Як заявила віце-прем’єр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Іванна Климпуш-Цинцадзе , Україна за крок від відповідного рішення Білого дому.

“Я б точно не називала ніяких дат. В той же час я б сказала, що ми підійшли дуже близько до прийняття такого рішення США, яке для нас буде, перш за все, означатиме можливість краще захистити життя наших захисників на Сході і, крім того, підняти ціну атак РФ проти України “, – заявила Климпуш.

Дійсно, на відміну від часів президентства Барака Обами, питання про надання Україні, наприклад, “Джавелін”, активно дискутується в Держдепі і Пентагоні. Можна навіть сказати, що Рекс Тіллерсон і Джеймс Меттіс лобіюють таку ініціативу.

Але, як уже повідомляв “Сегодня”, питання ще не виносилося на розгляд Ради нацбезпеки, який повинен прийняти або відхилити ініціативу, перш ніж її підпише Дональд Трамп. Останні засідання СНБ стосувалися Афганістану і Ірану, українського питання в порядку денному не було.

До того ж, цілком імовірно, що доповідачем у СНБ з цього питання буде Фіона Хілл – директор по Європі і РФ в СНБ – противник надання Україні летального зброї.

Більш того, за словами експертів, тут є ще один цікавий нюанс. “Мирна” ініціатива Путіна про миротворців на Донбасі може бути спрямована саме на те, щоб підірвати надання Україні летального оборонної зброї.

Такою своєю ініціативою, за словами аналітика Інституту світової політики Миколи Белескова, Путін міг дати додаткові аргументи противникам в американському уряді, Або навіть прихильникам, які можуть сказати, давайте дамо якийсь час, подивимося, яка буде ініціатива Путіна.

“Якщо згадати, коли в кінці липня з’явилися новини про те, що у американців є план (його розробляє Пентагон і Держдеп) по летального зброї для України, було цікаве заяву Пєскова.

Він назвав нелогічними дії держави, яке є посередником у вирішенні конфлікту, з надання Україні летального зброї, що, на думку росіян, підриває мирне врегулювання конфлікту на основі тих домовленостей, які є.

Такою своєю ініціативою  Путін не фак т, що не дав додаткові аргументи противникам в американському уряді. Або прихильникам, які можуть сказати, давайте дамо якийсь час, подивимося, яка буде ініціатива Путіна “, – сказав” Сегодня “аналітик Інституту світової політики Микола Белесков.

You cannot copy content of this page