fbpx

Давно хотіла зрозуміти глибоку суть, томі підійшла і сама запитала у священника про сенс СОРОКОУСТУ, навіщо і як це робиться. Ось що він відповів. 

Церква розуміє сорокоуст як щоденну молитву за християнина протягом сорока днів.

У Бога всі живі, тому Церква молиться як за покійних, так і за живих. Як правильно замовити сорокоуст за здоров’я, коли замовити сорокоуст за упокій, чи можна читати сорокоуст самому?

Сорокоуст – це поминання за здоров’я чи за упокій протягом 40 днів поспіль в храмі за літургією, головним церковним богослужінням.

Варто враховувати, що є особливості церковного кола богослужінь протягом року. Наприклад, якщо настає Великий піст, коли літургія служиться тільки в суботу і неділю, 40 літургій поспіль не збігається з 40 днями після смерті. У більшості храмів, особливо сільських, немає можливості служити літургію щодня. Тому частіше намагаються поїхати в монастирі і там замовити сорокоуст.

Не варто забувати і про важливість особистої молитви. Сорокоуст може бути і келійною (приватною, домашньою) молитвою протягом сорока днів.

Можна і потрібно протягом 40 днів (та й будь-коли) молитися про тих, хто нам дорогий.

Можна зовсім коротко своїми словами або так: «Спаси і збережи, Господи, раба Твого …», «Упокой, Господи, душу спочилого раба Твого, новопреставленого родича мого…».

Сорокоуст за здоров’я

Що таке сорокоуст? Це сорок літургій поспіль, під час яких людина поминається за здоров’я або за упокій.

Що відбувається в храмі сорок разів поспіль?

Під час підготовчої частини літургії, Проскомидії, священик заготовлює хліб і вино для майбутнього таїнства Причастя. Також на проскомидії читаються молитви за живих або ушедших християн, під час яких виймаються часточки з просфорок.

Згадайте, коли ви берете просфорку після Причастя, з неї начебто повиколупували шматочки. Потім всі вийняті частинки залишаються на дискосі (спеціальна таріль для Агнця) весь час Божественної літургії разом з Агнцем. Наприкінці Літургії шматочки хліба, що символізують душі живих або ушедших християн, занурюються в чашу з Кров’ю Христовою. Священик в цей момент читає молитву «Отмый, Господи, грехи поминавшихся зде Кровию Твоею Честною молитвами святых Твоих».

Якщо в храмі служать щодня, то сорокоуст буде відповідати своїй назві, тобто протягом сорока днів цю людину будуть поминати на літургії. Але якщо, наприклад, літургія в цьому храмі відбувається не кожен день, то ці 40 літургій можуть розтягнутися і на півроку, в залежності від того, скільки днів в тиждень служиться літургія в храмі. У будь-якому випадку ці сорок літургій будуть відслужені і Богу буде принесена молитва за цю людину.

Треба виходити з того, що Церква молиться за членів Церкви. Тому, звичайно, бажано подавати за тих, хто бере участь або брав участь при житті в таїнствах, тобто сповідався і причащався. Це обов’язкова умова.

Але виходячи з нашої немочі, Церква ставиться поблажливо і приймає записки про людей, які хоча б хрещені, щоб ми могли за них помолитися. Звичайно, за нехрещених людей сорокоуст подавати не можна. І за тих, про кого ми точно знаємо, що він богохульник і атеїст, абсолютно не вірить в Бога.

You cannot copy content of this page