Провідала вчора свою бабусю в селі на Хмельниччині. Поговорили про оце все, що зараз навкруги відбувається… А бабуся мені і говорить: “Доню, я ось тобі розкажу, чим ти можеш захистити себе і свою родину. Послухайте мене, стару, вживайте цей простий і доступний інгредієнт, якого повно всюди навесні, а в інші пори року – в аптеці, і зміцните своє здоров’я!”

Сучасність, говорить моя бабуся, розрекламувала заморську капусту кале, авокадо, різні сорти салатів, а ось цінні бур’яни, які споконвіку вживали наші пращури, проігнорувала. І дарма.

Кропиву традиційно використовували як поживну їжу, особливо у весняний час, українські селяни. Вона входила в страви римських легіонерів і патриціїв, вживали її і в Стародавній Греції.

У чому цінність кропиви?

Всі частини кропиви володіють вираженими антиоксидантними, антимікробними та профілактичні властивості.

Навіть Вікіпедія, яка не претендує на звання наукового джерела, все ж назвала кропиву «полівітамінним концентратом».

Рання кропива, розповіла мені бабуся, особливо цінна. У свіжому листі містяться високі концентрації вітамінів A, C, D, E, F, K і P, а також вітамінів групи B і хлорофілу. Концентрація хлорофілу збільшується в зростаючому листку і зменшується при старінні рослин.

Також в листі свіжої кропиви міститься висока концентрація флавоноїдних глікозидів, каротиноїдів, переважно β-каротину, віолаксантін, ксантофилла, зеаксантина, лютеоксантіна і лютеїн-епоксиду. А ще особливо велика кількість селену, цинку, заліза і магнію.

Оздоровча дія кропиви

Якщо перевести на зрозумілу мову склад кропиви, то каротиноїди сприяють захисту епітелію дихальних шляхів і підвищують стійкість слизових оболонок до інфекції. А також беруть участь в синтезі імуноглобулінів, зокрема, секреторного імуноглобуліну А, який необхідний для нормальної імунної відповіді, швидкого реагування на чужорідні білки – віруси і бактерії.

Високий вміст селену важливий при ризику зараження вірусними інфекціями.

Цинк сприяє збільшенню кількості важливих імунних клітин.

Ситостерин кропиви нормалізує холестериновий обмін, що дуже важливо для людей з прогресуючими запаленнями, оскільки вони є мішенню для вірусів.

Хімічний склад кропиви позитивно впливає на роботу всіх систем, суглобів, захищає від шкірних захворювань, має детоксикаційну вплив на організм.

Як готувати кропиву?

Бабуся розповіла, що кропиву слід добре промити в проточній воді, а потім залити окропом на 5 хвилин. Процідити і вживати як полівітамінний овоч в салати чи борщик або суп.

Скільки вживати кропиви?

Для досягнення оздоровчого ефекту – зовсім мало. говорить бабуся. Досить і столової ложки приготованої (витриманою в окропі) кропиви.

Для захисту свого здоров’я, крім миття рук, можна на кілька хвилин повернутися в дитинство, до наших витоків, і захищита себе засобами наших предків. Я тепер так і буду робити, дякую своїй бабусі за поради!

Фото – takiedela.

Сподобалася стаття? Поділіться з друзями на Facebook!