fbpx
Духовна скарбничка
СКІЛЬКИ РАЗ І ЯК ПРАВИЛЬНО ПОТРІБНО ХРЕСТИТИСЯ ПРИ ВХОДІ В ХРАМ І ПРИ ВИХОДІ З НЬОГО? ВІДПОВІДЬ ДУХОВНИКА: “Ми повинні зрозуміти, що хресне знамення вже є молитвою.”

Зазвичай при вході в храм і при виході з нього той, хто молиться. хреститься і кланяється тричі.

Число три символізує Святу Трійцю.

На вході в храм головне, що потрібно зробити, це підійти і поцілувати храмову ікону або ікону свята, що лежить на центральному аналої посеред церкви. Робиться це звичайно так: двічі здійснюємо уклін з хресним знаменням, цілуємо ікону і після цього – ще один уклін з хресним знаменням. Цілуючи храмову ікону або ікону свята, ми тим самим нібито вітаємо господаря будинку – самого Бога або ж небесного покровителя церкви (наприклад, Святителя Миколая).

Подальші пересування і моління в храмі – це ваша особиста справа. Можна подати записочки, купити свічки, поставити їх перед будь-яким ликом, до якого розташована ваша душа. Помолитися перед ним. Якщо є в храмі рака з мощами, звичайно ж, після цілування храмової ікони або ікони свята, слід підійти до неї.

Єдине обмеження на пересування по храму – це час богослужіння. В ідеалі ми повинні прийти хоча б за півгодини – п’ятнадцять хвилин до служби, щоб зробити необхідні діла: подати записочки в вівтар, поставити свічки та інше, щоб потім стати на своє місце, заспокоїтися і налаштуватися на богослужіння, під час якого бажано вже не ходити по храму.

Але, звичайно ж, випадки бувають різні: забіг до храму перед роботою, в обідню перерву або під час якоїсь в твоєму житті важливої ​​події, щоб попросити у Бога допомоги. В такому випадку подавайте записочки, ставте свічечки, але робіть все якомога тихіше, щоб не заважати богослужінню і не відволікати молільників.

Але хочеться, дорогі брати і сестри, застерегти всіх нас від формалізму. Священномученик Григорій Шліссельбурзький в проповіді в неділю про самарянина сказав наступне:

«Церква не є автомат, який рятує. Треба кожному зустріти в Церкві живого Бога. Звичайно, Господь, через слово, – завжди в Своїй Церкві, але Христа треба зустріти, відчути, відчувати, а для цього необхідно звернення до Церкви зробити живим, як звернення до самого Христа, невидимо присутньому в Ній.

Адже звернення до Церкви зробилося тепер якоюсь бездушною формальністю. Думають, що раз людина прийшла в храм і хреститься, і кланяється, то вона все вже зробила, і Бог зобов’язаний чути її і зробити за її бажанням.

Якщо людина прийняла таїнство, вона вже впевнена, що гарантувала собі обов’язкову допомогу Христа. Це помилка, братія. “Не кожен, хто каже до Мене:« Господи, Господи!», Увійде в Царство Небеснеˮ.

Можна бути в Церкві – і залишитися без Христа. Можна молитися і хреститися – і нічого не отримати. Можна прийняти в себе таїнство – і накликати на себе ще тяжче осудження. Повторюю, Церква не є автомат, який рятує.

В ЦерквІ – живий Бог, і коли ти послужиш Йому живою душею, тоді будеш почутий і стикнешся з джерелом Життя, і тобі подадуться благодатні сили. Значить, треба, щоб твоє зіткнення з Церквою було не тільки просторовим перебуванням в Ній, а щоб ти сприймав дотиком в Ній присутність живого Бога, і не тільки здійснював тілом відомі дії: хрести, поклони, а вкладав в служіння Христу живу душу. Коли твоє служіння буде таким, не сумнівайся: у колодязя Церкви сяде Христос, і через Нього ти почерпнеш воду життя, своє освячення».

Читайте також: ГРЯДЕ РІЗДВО ПО-НОВОМУ. А ЯКЕ ДО ЗМІН ВАШЕ СТАВЛЕННЯ?

Виходячи з цього, дорогі читачі, хочеться звернути вашу увагу на досить поширену помилку. Бувають такі випадки, коли становище на себе хресного знамення перетворюється в незрозуміле махання руками.

Ми повинні зрозуміти, що хресне знамення вже є молитвою. Саме складання пальців правиці (правої руки) певним чином при хрещенні – видимий знак того, що людина сповідує два головних догмату православ’я: про Святу Трійцю (зігнуті відповідно три пальці) і про подвійну природу Господа нашого Ісуса Христа (Божу і людську).

Візуально-тактильним тілесним прийомом – накладенням на себе хресного знамення – ми сповідуємо ці істини і освячуємо ними себе: свою голову (тобто розум), свій живіт (тобто серце), праве плече і ліве плече (своє тіло). І хрестимося ми завжди в ім’я Отця і Сина і Святого Духа, закликаючи на себе Божу благодать, яка освячує наше грішне людське єство.

Крім того, нам потрібно пам’ятати, що ми, з одного боку, не повинні творити ідола з формального етикету поведінки в храмі, з іншого – нам не слід звертати все це в дію на автоматі. Потрібно розуміти, Господь – це Єгова (з єврейської мови Сущий, тобто Живий), і ми приходимо в храм для того, щоб не просто механічно виконати Статут, але для того, щоб навчитися з живим Богом спілкуватися.

Ієрей Андрій Чиженко, джерело:

facebook