Слово Боже на сьогоднішню неділю – Архиєрейська молитва Ісуса Христа і складає рівно половину 17 глави Євангелія від Йоана. Про що ж молиться Ісус?
Щоб зрозуміти цю молитву потрібно теж збагнути її контекст. Господь Ісус промовляю цю молитву на Тайній Вечері і звернена вона до Бога Отця. Отже, цьому передували настанови Спасителя у трьох останніх главах перед 17-тою. Тільки св. Йоан подає таку молитву. Пригляньмося до її змісту.
Спаситель просить Отця щоб Його прославив (Йо 17,1), щоб Син твій тебе прославив. Говорить це про внутрішньобожественне життя Святої Тройці: коли прославляємо одну Особу Тройці, тим самим віддаємо честь двом іншим – один Бог, але в трьох особах. Ісус був посланий щоб дарувати життя вічне, – тим які повірять в Нього.
З цієї молитви ясно можна зрозуміти, що пізнати Бога це рівночасно пізнати Ісуса Христа. Ісус Христос – Бог, Богочоловік, Друга особа Божа Пресвятої і живоначальної та єдиносущної Тройці. Тому недаремно дана неділя носить також назву Отців Першого Вселенського Собору, що відбувся 325 року у місті Нікеї. Власне там, Отцями Церкви зібраними на соборі була проголошена анатема Арію (заперечув що Ісус Христос – Бог) і прийнято Символ віри який по сьогодні ми молимося..
Всі слова Ісуса у цій молитві сповнені любов’ю. Спаситель каже вже все завершено, – виконано діло спасіння людини, залишилося довершити тільки зовнішню його форму – тобто постраждати і відійти на хресті. Якщо глибше вникнути в суть цієї молитви, можна побачити певний взаємообмін між Сином і Отцем (Св. Іван Дамаскин назвав це “перехорезіс” – спілкування між особами Трійці, в дослівному перекладі – “танок”).
Ісус молиться за тих що увірували, що Він посланий Отцем, тобто є таким самим Богом (Йо 17,8). “Щоб були одно, як ми!” (Йо 17,11), – Ісус молиться про єдність учнів, щоб всі були одним тілом – Церквою, так як Він з Отцем.
Це дуже глибокий вираз над яким слід окремо застановитися і збагнути усю міць і силу слова Христового. В цих словах найперше підкреслюється єдність одного Бога, – Ісус Христос не є якимось іншим Богом як Бог Отець, а тим самим Богом що й Він, Його відображенням. До Филипа Спаситель сказав: “Хто бачив мене той бачив і Отця” (Йо 14,9), тим самим підтверджуючи дані слова.
Але Ісус просить теж про єдність учнів…На жаль зараз маєм те що маєм: Бог один, а Церков які вірують в того Бога в трьох особах – багато. Однак дане Євангелія закінчується словами повними надії: Ісус береже віруючу людину; якщо хтось і не спасеться – то тільки з власної вини (Йо 17,12).
Нехай час очікування приходу Святого Духа – буде часом радості, те чого бажав для нас сам Ісус Христос (Йо 17,13).
Отець Назарій ЛАНЬКО.
Фото ілюстративне, з вільних джерел.
Недавні записи
- Відома астрологиня Валентина Віттрок заявила, що активна фаза війни в Україні триватиме ще й у липні, а також спрогнозувала, чим саме все це закінчиться і коли чекати “початку закінчення”
- Ми з дружиною і новонародженими двійнятами тимчасово живемо у тещі. Причини, думаю, зрозумілі: ми переїхали до неї в Тернопіль з Гостомеля. Мене не мобілізували, сам я не рвуся: дружині треба допомагати, заробляти. Тещу не влаштовує, що я не танцюю під її сопілку
- Стало відомо, як почувається зараз Борис Моїсеєв – спішить до Кобзона? “Молить стару з косою про швидкий візит”, – розповів відомий журналіст
- Одкровені слова про чоловіка, з яким 26 років разом: дружина київського мера Кличка ексклюзивно розповіла про характер свого чоловіка та його роботу в цей непростий для України час
- Ми з Ірпеня переїхали жити до матері чоловіка в Ужгород. А всього за місяць до всіх цих подій у нас народилася донечка. Мало того, що готова напоїти немовля водою, постійно вчить, як треба, так ще почала говорити, щоб моя дочка сказала першою слово «бабуся», мовляв, на її честь, адже вона нас прихистила. І чесне слово, хоч би раз купила памперсів