fbpx

Страсна п’ятниця 2022 року: коли, традиції та заборони

Велика або Страсна п’ятниця – важлива дата в православному календарі. Вона символізує закінчення останнього (шостого) тижня Великого посту та початок Великодня.

Великдень 2022 року припадає на 24 квітня. А Страсна п’ятниця святкується 22 квітня. Згідно з Євангелієм, цей день ознаменовує важку для Ісуса Христа подію, коли він, зраджений Юдою та обвинувачений у бунті, постав перед Понтієм Пілатом. Прокурор засудив Сина Божого до розп’яття на хресті, хоча й розумів, що всі звинувачення несправедливі. До гори Голгофа ніс Христос свій хрест на спині, а на вершині він був страчений.

Страсна п’ятниця: що можна робити

В храмах цього дня проводяться особливі богослужіння, під час яких священники розповідають про муки Ісуса Христа, які він пережив на хресті, та про його на Голгофі. Саме у Страсну п’ятницю віряни відмовляються від споживання їжі та води до моменту винесення плащаниці. Після цього дозволено з’їсти невелику кількість хліба та попити води, але не більше того.

Господині цього дня традиційно пекли хліб. Вірили, що він відрізняється цілющими властивостями і допомагає побороти різні хвороби. Також наші предки палили багаття, щоб відігнати від своїх осель нечисту силу.

Що не можна робити

В християнстві ця дата носить назву “день скорботи”, адже саме в п’ятницю Ісус Христос відійшов на хресті за все людство. А тому будь-які веселощі заборонені. Також в Страсну п’ятницю не можна:

  • співати, грати, голосно розмовляти – краще весь день провести в молитвах до Бога;
  • по дому та на землі не можна займатися жодною роботою;
  • цього дня не користуються ножами та іншими гострими предметами – вважається, що обов’язково поранишся;
  • жінкам забороняється стригти волосся.

Фото ілюстративне, з вільних джерел.

You cannot copy content of this page