fbpx
Суспільство
Дитині погано – в яких випадках треба відразу викликати лікаря

Для мами немає нічого гіршого, ніж коли маля хворіє. Недаремо кажуть: у дитини болить пальчик, а в мами – серце. Та не всі стани, які батькам здаються хворобливими, треба лікувати: не з кожною температурою треба боротися, не кожна висипка – це неодмінно алергія. Але є стани, при яких обов’язково треба негайно показати малюка лікареві. Хай вони оминають вас, але занотувати собі такий перелік про всяк випадок зовсім не завадить.

Висока температура. Підвищення температури – ознака того, що організм бореться з вірусом, і таке «лікування» є чи не єдиним можливим, адже на сьогоднішній день ліків проти вірусної інфекції практично не існує. Для немовлят перших шести місяців життя коливання температури від 36,0 до 37,5˚С вважаються нормою, бо терморегуляція організму ще не налагоджена. Однак якщо маля явно відчуває дискомфорт, температуру варто збивати, але не медикаментозно. Роздягніть малюка, прикладіть компрес (без спирту та оцту!), помийте голову теплою водою. До лікаря слід звернутися, якщо у немовлят до 3 місяців температура перевищує 38,2˚С.

У старших 3 місяців малюків приводом для звернення до лікаря є поєднання високої температури з блювотою, проносом, висипкою, болями в животі. У старших діток – якщо температура підіймається вище 40˚С, або не понижується після роздягання, обтирання чи жарознижувальних препаратів, або тримається більше 3 діб. Всім дітям треба викликати лікаря при температурі, якщо в дитини були випадки судом, наявні хронічні захворювання серця, центральної нервової системи, порушення обміну речовин, або якщо спостерігається «біла» лихоманка – коли при високій температурі кінцівки холодні, а шкіра бліда.

Ознаки застуди: кашель, нежить, закладений ніс. Зазвичай лікування не проводиться, можна лише симптоматично полегшувати стан: робити інгаляції, промивати ніс, полоскати горло. Однак, якщо нежить триває понад 10 днів і ознак полегшення немає, або кашель присутній довше тижня, або болить вухо, треба викликати лікаря. Для малюків до 3 міс. при будь-яких ознаках застуди краще звернутися до педіатра.

Судоми. Можуть виникати при високій температурі, частіше спостерігаються в дітей від 6 міс. до 3 років. Якщо судоми тривають понад 3 хвилини, викликайте швидку.

Зневоднення. Дуже небезпечний стан особливо для немовлят. Може бути викликаний блювотою, проносом, перегріванням організму. Серед ознак зневоднення – відсутність сечі понад 6 годин (3 години у немовлят), червона шкіра, важке дихання, запале джерельце.

Блювота та пронос. Одиничні випадки є безпечними, однак при частому повторенні впродовж кількох годин треба звернутися до лікаря. Періодичні блювота зеленуватого кольору або пронос з домішкою крови також передбачають виклик лікаря, особливо якщо в дитини з’явився неприємний запах з рота (наприклад, ацетону).

Біль у животі. Може бути симптомом багатьох як тимчасових станів, так і гострих та хронічних захворювань. Якщо біль різкий, або дуже сильний, або триває понад 3 години, варто викликати швидку.

Головний біль. Тривалий або сильний біль, який не меншає після сну чи масажу голови – привід викликати лікаря.

Утруднене або часте дихання. Може бути ознакою крупу, алергічних реакцій або навіть вдихнутого предмету. Якщо дитина дихаючи «свистить», важко затягує повітря або робить більше 40 вдихів за хвилину (60 для немовлят), кличте лікаря.

Частий пульс. Прискорене серцебиття – вище 160 ударів на хвилину.

Набряклість язика, обличчя. Через можливі наслідки краще викликати швидку.

Посиніння губ та області навколо губ. Привід викликати швидку.

Біль при сечовипусканні. Найчастіше є ознакою бактеріальної інфекції сечовивідної системи, частіше зустрічається у дівчат. Можуть бути також почервоніння або набряки органів чи області біля них.

Випадковий прийом ліків, отрути, побутової хімії, проковтування дрібного предмета. В деяких випадках потрібне промивання шлунка, в інших – прийом антиотрути, а у випадку з проковтуванням предметів можливе навіть хірургічне втручання. Краще не зволікати і викликати швидку.

Непритомність. Може бути спричинена дуже багатьма чинниками – від теплового удару до різних хронічних хвороб.

Травми, падіння, забої. Якщо дитина вдарилася дуже сильно, або проявила незвичну реакцію, або стала сонлива і млява, або почалася блювота, запаморочення – викликайте швидку. Якщо травма помірна, а стан дитини нормальний, спостерігайте за дитям: можете дозволити йому поспати, але будіть через кожні 20 хвилин: якщо розбудити важко, викликайте лікаря.

Незвичний стан. Гіперзбудливість або навпаки млявість, сонливість, загальмованість, зазвичай не притаманні дитині.

Читайте також: ГУБКА, РУШНИК І ЗУБНА ЩІТКА: ЯК ЧАСТО ПОТРІБНО МІНЯТИ РЕЧІ ОСОБИСТОЇ ГІГІЄНИ

Якщо в малюка відразу кілька вищеописаних станів, зверніться до лікаря принаймні в телефонному режимі. Не бійтеся здатися надто «переляканими» батьками, особливо якщо у вас дитина до року. Взагалі консультуйтеся з лікарем щодо будь-яких ознак, які вас непокоять. Будьте спостережливими, але не панікуйте.

Джерело.

Related Post